Poradniki
Start Poradniki Jak oszczędzać prąd w domu - kuchnia i łazienka
Artykuł

Jak oszczędzać prąd w domu - kuchnia i łazienka

W kuchni znajduje się cała gama urządzeń elektrycznych. Z ich pomocą m.in. szybciej i łatwiej coś ugotujesz, czy upieczesz. Ich używanie wiąże się ze sporym kosztem, jednak trudno sobie bez nich wyobrazić życia. Rachunek za prąd można w łatwy sposób obniżyć. Jak? Dowiesz się z naszego poradnika.

jak oszczędzać prąd w domu prezentujemy tylko i wyłącznie skuteczne sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej w kuchni

Kuchnia

Płyta ceramiczna i indukcyjna

Posiadając płytę ceramiczną najlepiej używaj naczyń, które mają płaskie dno. Pamiętaj o tym, że naczynia nie przylegające całą powierzchnią dna do płyty są bardzo energożerne – zużywają nawet 50% więcej prądu. Gotując np. zupę nastaw moc palnika na "maxa", po czym zmniejsz ją do takiego poziomu, który umożliwi dalsze gotowanie w temperaturze wynoszącej 100 stopni C.

Warto zamrożone produkty przed gotowaniem wcześniej dokładnie rozmrozić. W innym przypadku zużycie energii jest spore. Jak to najlepiej zrobić? W lodówce. W ten sposób zysk jest podwójny, bowiem oprócz oszczędności w trakcie gotowania, produkty zamrożone ochładzają produkty znajdujące się w lodówce. Proste i skuteczne.

Warto wyczyścić powierzchnię grzewczą płyty indukcyjnej nie tylko ze względu na kwestie estetyczne. Dzięki czystej powierzchni zwiększa się także efektywność grzania, a co za tym idzie mniejsze zużycie energii elektrycznej. Warto zatem o tym pamiętać.

Lodówka i zamrażarka

To jedne z najważniejszych urządzeń elektrycznych w naszej kuchni, a zarazem najwięksi pożeracze prądu. Będąc w posiadaniu pewnej wiedzy można jednak zaoszczędzić trochę kilowatogodzin. O czym warto pamiętać? Co spowoduje, że nasz rachunek za prąd będzie niższy?

  1. Nie stawiaj ich w pobliżu takich urządzeń jak piekarnik czy piec, a już w szczególności blisko kaloryfera. To bowiem spowoduje, że będą pobierać więcej prądu.
  2. Jeśli Twoja lodówka nie jest przeznaczona do zabudowy to ją w żaden sposób nie zabudowuj. Z powodu złej wymiany powietrza z tyłu chłodziarki zużycie energii znacznie się zwiększa.
  3. Pamiętaj, aby do lodówki nie wkładać produktów gorących. Zaczekaj aż ich temperatura będzie pokojowa. Inaczej urządzenie będzie pobierać trzy razy więcej prądu, aby ochłodzić produkty.
  4. Produkty układaj w przeznaczonych dla nich strefach temperaturowych. Informacje na ten temat znajdziesz w instrukcji obsługi każdego tego typu urządzenia. Ponadto często strefy te są oznaczone ikonkami wewnątrz lodówki. Jest zatem specjalnie wyznaczone miejsce na przechowywanie mięsa i ryb, mleka i innych napojów czy warzyw oraz owoców.
  5. W lodówce ustaw temperaturę chłodzenia na od 6 do 8 stopni C, natomiast w zamrażarce na -18 stopni C. Są to najbardziej optymalne temperatury.
  6. Drzwi lodówki czy też zamrażarki otwieraj tylko na chwilę. Efektywność chłodzenia obniża się jak wpuszczasz do środka wilgotne powietrze. Nie zalecamy zatem "stanie w lodówce".
  7. Raz, dwa razy do roku odkurz tzw. drabinkę, która znajduje się z tyłu lodówki. Ona także ma wpływ na prawidłowedziałanie tego urządzenia.
  8. Odmrażaj regularnie urządzenia. Pamiętaj, że warstwa lodu nie powinna przekraczać 10 mm. Zbyt duża jego ilość powoduje zwiększenie poboru energii elektrycznej.
  9. Jeśli rozmrażasz zamrażalnik to przełóż z niego produkty do lodówki. Dzięki temu inne produkty w lodówce będą się schładzać, co będzie skutkować mniejszym zużyciem prądu, a na czas rozmrażania urządzenia produkty nie powinny się odmrozić. Ustaw na ten czas niższą tempreturę w lodówce.
  10. Całą chłodziarkę, a także uszczelkę myj regularnie używając przy tym wody z łagodnym detergentem. Jeśli uszczelka jest uszkodzona koniecznie ją wymień.
  11. W sytuacji, gdy wyjeżdżasz na nieco dłużej lodówkę wyłącz. Pozostaw drzwi uchylone- w ten sposób unikniesz nieprzyjemnych zapachów oraz pleśni. Przy wyjazdach krótkich wystarczy o kilka stopni podwyższyć temperaturę w lodówce.

Czajnik

Bez niego raczej trudno wyobrazić sobie wyposażenie kuchni. Jest często używany, a w związku z tym pobiera dosyć sporo energii elektrycznej. Można jednak zastosować kilka prostych zasad i obniżyć jego zużycie prądu.

  1. Podstawową zasadą oszczędzania jest tu – gotuj tyle wody, ile potrzebujesz.
  2. Wybieraj takie urządzenie, które posiada teflonową płytę grzewczą – ona zapobiega osadzaniu się kamienia.
  3. Im większa moc czajnika, tym szybsze gotowanie oraz mniejsze straty prądu.
  4. Zamiast grzałki wybierz płytkę grzejną – mając ją w czajniku możesz zagotować mniejszą ilość wody.
  5. Warto wybrać czajnik z głośnym dzwonkiem – wtedy z pewnością zawsze zauważymy koniec gotowania. W ten sposób zapobiegniesz kilkakrotnemu gotowaniu wody.
  6. Nie zapomnij regularnie odkamieniać czajnik. Osadzony kamień wydłuża czas gotowania wody oraz zwiększa pobór energii.

Piekarnik

Korzystając z tego urządzenia wystarczy choćby pamiętać o jednej rzeczy i w ten sposób zaoszczędzić aż 20% energii. Mało tego, czynność ta nie kosztuje nas żadnego wysiłku. Wystarczy bowiem włączyć funkcje termooobiegu. Warto pamiętać, także że duża ilość ciepła ucieka, jeśli w trakcie pieczenia otwierasz drzwiczki. To wiąże się oczywiście z zwiększeniem poboru energii.Rachunek za prąd nieco się zmniejszy, jeśli będziesz również wyłączać piekarnik na 5-10 minut przed zaplanowanym końcem pieczenia. Temperatura utrzyma się w nim przez ten czas bez problemu, a zużycie energii spadnie.

Zmywarka

Zmywarka to oszczędność nie tylko prądu, ale i także Twojego czasu oraz wody. Ponadto jest to bardziej higieniczne niż zmywanie ręczne. Wysoka temperatura panująca podczas pracy zmywarki eliminuje wszelkiego rodzaju bakterie. Samo posiadanie jednak tego urządzenia nie sprawi, że oszczędzisz kilowaty. Istotne jest także odpowiednie z niego skorzystanie:

  • zmywarkę załaduj do pełna,
  • używaj funkcji ekonomicznego zmywania, a także programów szybkiego mycia (przydatne przy świeżych zanieczyszczeniach),
  • wybieraj kostki do zmywarki, które są najnowszej generacji. Ich skuteczność jest większa, przez co można włączyć krótsze programy pobierające mniejszą ilość prądu.

Oświetlenie

Wystarczy zastosować kilka prostych "sztuczek" i zaoszczędzić dzięki dobremu oświetleniu kuchni.

  • tradycyjne żarówki zastąp świetlówkami energooszczędnymi, obecnie najmmniej prądu pobierają żarówki ledowe
  • ściany maluj farbami w jasnych tonacjach, pomieszczenie jest wówczas jasne i nie potrzebuje większej ilości punktów świetlnych
  • na podłogę wybierz terakotę czy drewno także w jasnych barwach,
  • framugi okien pomaluj najlepiej na biało,
  • nie zawieszaj firanek w ciemnych kolorach.

Łazienka

Podgrzewanie wody

Jeśli podgrzewamy wodę urządzeniem elektrycznym to z pewnością przekłada się tona wysoki rachunek za energie elektryczną. Istnieje jednak kilka trików, które mogą go nieco obniżyć:

  • Prysznic zamiast kąpieli w wannie - trwa krócej i jest potrzebna zdecydowanie mniejsza ilość wody
  • Zakręcanie wody w takcie mycia zębów czy golenia - także oszczędność wody
  • Stosowanie perlatorów - to również zmniejsza ilość wody.

Terma czy ogrzewacz?

Przed zakupem warto się zastanowić, który rodzaj urządzenia jest dla nas bardziej korzystny. O czy warto wiedzieć?

  • Terma ogrzewa tylko określoną ilość wody, a ogrzewacz przepływowy tyle, ile akurat potrzebujemy
  • Ogrzewacz grzeje wodę tylko wówczas, kiedy korzystamy z wody
  • Terma grzeje wodę do temperatury, którą ustalimy
  • Do ogrzewacza zwykle potrzebne są 3 fazy z uwagi na duży poziom mocy, jaki wymaga.

Pralka i pralko suszarka

  • Urządzenia te włączaj tylko wtedy, kiedy je zapełnisz do pełna
  • Korzystaj z prania wstępnego tylko wówczas, gdy ubrania są mocno zabrudzone
  • Wybieraj środki piorące, które pozwalają na skuteczne pranie nawet w najniższej temperaturze
  • Wybieraj te urządzenia, które posiadają najwyższą klasę energetyczną. Najlepiej takie, które także mają krótkie programy oraz automatycznie ważenie.
  • Generalnie pralko-suszarki pobierają nawet kilka razy więcej prądu niż pralki. Za komfort trzeba zatem zapłacić więcej.

Suszarka do włosów

  • Wybieraj suszarkę, która posiada wysoką klasę energetyczną
  • W trakcie suszenia włosów ustaw suszarkę na maksymalne obroty. Suszenie włosów będzie dzięki temu sporo szybsze, a zużycie energii elektrycznej mniejsze.

Ogrzewanie

W łazience często stosujemy różnego rodzaju urządzenia elektryczne, które dogrzewają pomieszczenie. Używając je warto pamiętać, że ich zadaniem ma być przede wszystkim zwiększenie temperatury w łazience przed kąpielą. Powinny zatem był włączane kilka, kilkanaście minut przed kąpielą i wyłączane tuż po niej albo przed nią.

Najskuteczniejsze triki, dzięki którym zaoszczędzisz na prądzie w domu:

  • Lodówkę i zamrażalkę postaw jak najdalej grzejnika, piekarnika czy pieca.
  • Wybierz czajnik z teflonową płytą grzejną.
  • W piekarniku korzystaj z funkcji termoobiegu.
  • Zmywarkę załaduj zawsze do pełna.
  • Wymień żarówki na energooszczędne, najlepiej ledowe
  • Oszczędzaj ciepłą wodę
  • Zastanów się, które urządzenie do ogrzewania wody jest dla Ciebie optymalne
  • Włączaj pralkę tylko wtedy, kiedy wiesz że ją zapełnisz
  • Nie korzystaj z prania wstępnego, jeśli nie jest to konieczne
  • Wybieraj dobrej jakości środki piorące
  • Wymień urządzenia na te z wysoką klasą energetyczną
  • Zrezygnuj z komfortu, jaki daje pralko-suszarka i korzystaj tylko z pralki
  • Korzystając z suszarki do włosów włącz ją na pełną moc
  • Korzystaj z urządzeń służących do dogrzewania pomieszczeń tylko wtedy, kiedy faktycznie ich potrzebujesz.

Radosław Lis, Doradca energetyczny

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Oświetlenie LED – prawdy i mity
15 Kwiecień 2014
Czy faktycznie diody LED kosztują sporo, a podczas korzystania wymagają jakieś większej uwagi? Czy rzeczywiście są aż tak trwałe? Obalamy mity i preze...
Audyt energetyczny – czy warto?
07 Marzec 2014
Audyt energetyczny w ostatnim czasie staje się coraz to popularniejszy. Co to jest audyt? Czy warto go wykonać w firmie? Ile kosztuje? Odpowiedzi na t...
Energooszczędne oświetlenie – wystarczą 4 kroki!
01 Wrzesień 2014
Efektywne, energooszczędne oświetlenie może przynieść wiele korzyści. Stosując zaledwie cztery kroki możesz znacznie obniżyć zużycie prądu, a także po...
5 największych pożeraczy prądu w naszym domu
11 Kwiecień 2014
Patrząc na fakturę za energie elektryczną przecierasz oczy ze zdziwienia? Skąd wzięła się tak duża opłata? Zobacz, które urządzenia pożerają najwięcej...
Jakie żarówki LED?
10 Styczeń 2024
Zwykle żarówki odchodzą już w niepamięć. W naszych domach i mieszkaniach coraz częściej głównym źródłem światła są żarówki LED. Które wybrać? Na co zw...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7