Poradniki
Start Poradniki Jaki mamy prąd w kontakcie?
Artykuł

Jaki mamy prąd w kontakcie?

Czym cechuje się prąd, który płynie w naszych gniazdkach? Dlaczego napięcie wynosi 230V a nie np. 100V? Dowiesz się z tego poradnika.

Cechy prądu

Prąd, który mamy w kontakcie ma trzy podstawowe własności. Po pierwsze jest przemienny. Po drugie napięcie wynosi 230 Volt. Po trzecie częstotliwość wynosi 50 Herz. Jak wygląda przebieg napięcia? Wartość napięcia zmienia się w czasie i można je przedstawić na wykresie – kształt sinusoidy. Jego wartość w danym momencie może wynieść 30 Volt, za chwilę 200 Volt, a później -300 Volt. Takie zmiany wartości napięcia trwają 20 milisekund. To oznacza, że w ciągu jednej sekundy sytuacja taka postarza się 50 razy. Minimalna wartość napięcia wynosi -325 Volt, a maksymalna 325 Volt.

Ujemne napięcie

Jako odbiorcy prądu powinniśmy wiedzieć, że znak czy do dodatni czy ujemny określa tylko w którym kierunku przemieszczają się elektrony. Cechą prądu przemiennego jest zatem to, że elektrony płyną sobie raz w jednym, a raz w drugim kierunku. Nie przeszkadza to w dostarczaniu prądu do danego urządzenia.

Skuteczne napięcie

Warto zobaczyć wykres obrazujący jak przebiega napięcie w przemiennym prądzie o napięciu 230V. Okaże się, że nie znajdziecie napięcia 230V. Jest to swego rodzaju uproszczenie. Taki wykres bowiem przedstawia przebieg prądu przemiennego o skutecznym napięciu 230V. Ta wartość daje informacje jakie napięcie powinien mieć prąd stały, aby dostarczyć identyczną co prąd przemienny moc do sprzętu elektrycznego.

W kontakcie mamy 230V

Zastanawialiście się dlaczego w naszych gniazdkach napięcie wynosi 230V? To kompromis pomiędzy bezpieczeństwem a efektywnością dostawy mocy do urządzenia. Generalnie rzecz biorąc im napięcie jest mniejsze tym dla nas jest bezpieczniej. Moc jest z kolei dosyć mocno zależna od natężenia prądu. Jeśli stosowane byłoby niskie napięcie to straty energii byłyby spore. Z kolei zbyt wysokie napięcie wiązałoby się z większym niebezpieczeństwem. Z tego też powodu w naszych kontaktach napięcie wynosi 230V. Choć nie jest ono całkowicie bezpieczne to skutki jego działania nie są aż tak duże jak w przypadku wyższego napięcia. 230V nie obowiązuje jednak w każdym zakątku na ziemi. Przykładowo w Stanach Zjednoczonych wynosi 110V.

Agnieszka Kierzkowska

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Co to jest klasa energetyczna?
27 Luty 2014
Kupując sprzęt gospodarstwa domowego zwróć uwagę na jego energochłonności. Dzięki klasie energetycznej będziesz mógł/a określić, ile będzie kosztować ...
Giełda energii elektrycznej
07 Listopad 2014
Jak działa giełda energii elektrycznej, w skrócie publikujemy najważniejsze informacje.
Rzecznik praw konsumenta – energetyka
23 Październik 2015
Na szczeblu państwowym ochroną konkurencji i konsumentów zajmuję się Prezes, na szczeblu lokalnym pomocy można poszukiwać u miejskich bądź powiatowych...
Czym gasić urządzenia elektryczne?
25 Listopad 2014
Coś się pali, pierwsza myśl to aby ugasić pożar wodą, jednak w przypadku urządzeń elektrycznych jest ona nie trafiona.
Czy warto wybrać ofertę sprzedaży prądu z gwarancją ceny?
14 Maj 2014
Sprzedawcy energii elektrycznej kuszą konsumentów ofertami z gwarancją ceny. Czy takie rozwiązanie jest zawsze korzystne? Warto się na to skusić?...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7