Poradniki
Start Poradniki Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej. Sprawdź na co uważać!
Artykuł

Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej. Sprawdź na co uważać!

Zmiana sprzedawcy prądu powinna generować spore oszczędności. W praktyce jednak może być zupełnie inaczej. Jeżeli chcesz podpisać korzystniejszą umowę, dokładnie zapoznaj się z jej warunkami. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru sprzedawcy energii elektrycznej? Podpowiadamy.

zmiana sprzedawcy energii elektrycznej

Czego dowiesz się z artykułu?

  1. Jak rozwiązać umowę sprzedaży energii elektrycznej?

  2. Dodatkowe opłaty podczas sprzedaży energii elektrycznej

  3. Ubezpieczenie i inne dodatkowe produkty/usługi

  4. Umowy sprzedaży 2 rachunki za energię elektryczną

  5. Gwarancja ceny energii elektrycznej

  6. Okres obowiązywania umowy

    1. Sprzedaż energii elektrycznej, jak obniżyć wysokość rachunku?

    2. Jak zmienić sprzedawcę energii elektrycznej?

  7. Podsumowanie

Jak rozwiązać umowę sprzedaży energii elektrycznej?

Jeżeli chcesz zmienić sprzedawcę energii elektrycznej, koniecznie wypowiedz umowę z dotychczasową firmą. Taką czynność możesz wykonać sam/sama lub może to za Ciebie zrobić nowy sprzedawca. Działania może też za Ciebie podjąć firma, która pełni takie usługi. 

Jednak podczas wypełniania formalności pamiętaj, że wszystkie postanowienia, które są zapisane w aktualnej umowie, nadal Cię obowiązują. Dlatego jeżeli się do nich nie dostosujesz, na ich podstawie stary sprzedawca może naliczyć Ci karną opłatę – odszkodowanie. 

Jeżeli jednak zdecydujesz się zrezygnować z umowy zawartej z aktualnym sprzedawcą wcześniej, niż jest to zapisane w dokumencie, możesz złamać przepisy i w konsekwencji ponieść za to karę finansową. Warto więc zwrócić uwagę na warunki zerwania umowy. Może się bowiem okazać, że jej rozwiązanie z aktualnym sprzedawcą będzie Cię sporo kosztować, a potencjalne oszczędności związane z nową umową będą niewielkie.

Dodatkowe opłaty podczas sprzedaży energii elektrycznej

Jeżeli jesteś w trakcie wyboru nowego sprzedawcy energii elektrycznej, cena prądu nie jest jedyną kwestią, na którą powinieneś/powinnaś zwrócić uwagę. Istotne są też dodatkowe opłaty, z którymi możesz się spotkać podczas wyboru oferty. 

Na przykład opłaty handlowe lub rozliczeniowe. Ich wysokość jest różna. Może wynieść od kilku do nawet kilkunastu złotych miesięcznie, co w skali roku wygeneruje pokaźną kwotę. 

Ubezpieczenie i inne dodatkowe produkty/usługi

Na rynku jest wielu sprzedawców energii elektrycznej. Wśród nich można wyróżnić również takich, którzy obejmują dodatkowe formy zarobku. Co to oznacza? Że przy okazji sprzedaży prądu, sprzedawca zaproponuje Ci na przykład ubezpieczenie zdrowotne. Koszt takiego dodatku to często kilkaset złotych rocznie, zatem trudno tu mówić o jakiejkolwiek oszczędności.

Umowy sprzedaży: 2 rachunki za energię elektryczną

Czy wiesz, że nie każdy sprzedawca prądu wytwarza energię elektryczną? Wiele firm sprzedażowych kupuje prąd od koncernów energetycznych. Takie przedsiębiorstwa często nie są właścicielami sieci przesyłowej. 

Dlatego jeśli zmienisz sprzedawcę energii elektrycznej, podczas miesięcznego rozliczenia za energię, będziesz dokonywać opłaty zarówno ze sprzedawcą jak i dostawcą. Zatem jeśli zdecydujesz się zmienić sprzedawcę energii elektrycznej, otrzymasz 2 rachunki.

Natomiast jeśli nie chcesz się rozliczać za dwa oddzielne rachunku, istnieje możliwość zawiązania umowy kompleksowej. Dzięki niej jako odbiorca energii otrzymasz dwa rachunki na jednym dokumencie.

Gwarancja ceny energii elektrycznej

W ofertach firm sprzedających energię elektryczną często można się spotkać z gwarancją stałej ceny. Odbiorca ma wtedy pewność, że przez cały okres obowiązywania umowy będzie mieć niezmienną stawkę. Co jednak jeśli prąd stanieje? 

Warto się zastanowić czy takie rozwiązanie jest dla Ciebie korzystne. Zdecydowanie lepszą opcją jest gwarancja najniższej ceny – w przypadku znalezienia lepszej oferty czy połączenie gwarancji stałej ceny z gwarancją obniżki stawki – nigdy nie będzie drożej a może być jeszcze taniej.

Okres obowiązywania umowy

Istotną kwestią przy zmianie sprzedawcy prądu jest także okres, na jaki ma być zawarta umowa. Rynek energii elektrycznej jest dosyć specyficzny, dlatego warto zawierać umowy maksymalnie na 24 miesiące. Warto także zwrócić uwagę na czas trwania ewentualnych promocji. Często są one nam proponowane tylko na okres pierwszych paru miesięcy trwania umowy.

  • Odszkodowanie za rozwiązanie zapłacisz, gdy wypowiesz terminową umowę przed upływem jej ważności.

  • Wybierając nowego sprzedawcę, zwróć uwagę także na opłaty handlowe.

  • Zawieraj umowę na maksymalnie 2 lata.

Sprzedaż energii elektrycznej, jak obniżyć wysokość rachunku?

Jeżeli zastanawiasz się, w jaki sposób obniżyć cenę miesięcznych rachunków za energię, zmiana sprzedawcy prądu będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. To alternatywa, dzięki której wysokość Twoich miesięcznych opłat może ulec obniżeniu nawet o 40%. Jednak wśród odbiorców energii cały czas pojawiają się wątpliwości na temat tego, czy można zmienić dostawcę prądu.  

Rozwiewamy je. Zmiana dostawcy prądu nie jest możliwa. To instytucja, która jest przydzielana na stałe do konkretnego województwa. Ale żeby obniżyć swoje miesięczne rachunki za prąd, możesz zmienić sprzedawcę energii. Tak właściwie to od Ciebie zależy, którą ofertę wybierzesz. 

Dzięki zasadzie TPA (dostęp trzeciej strony), która została wdrożona w 2007 roku, właściciel infrastruktury energetycznej, czyli Operator Systemu Dystrybucyjnego, może udostępnić osobom trzecim swoją infrastrukturę sieciową, aby dostarczyć energię odbiorcom końcowym. To oznacza, że zmiana sprzedawcy energii elektrycznej jest możliwa i może Ci przynieść korzyści. 

Jak zmienić sprzedawcę energii elektrycznej? 

Jeśli Twój aktualny sprzedawca energii elektrycznej nie ma oferty, która odpowiada Twoim potrzebom, możesz go zmienić. Dostarczanie energii elektrycznej może być zapewnione przez każdy inny podmiot, który ma akcyzę na jej sprzedaż. 

W pierwszej kolejności sprawdź, do kiedy obowiązuje Twoja aktualna umowa. Kolejno, wypowiedz ją i podpisz umowę o świadczenie usług dystrybucji z nowym dostawcą. Kolejną wymaganą formalnością jest zawarcie umowy z nowym sprzedawcą. Umowa powinna zostać podpisana z dniem wygaśnięcia umowy sprzedaży. 

Następnie poinformuj Operatora Systemu Dystrybucyjnego o zmianie sprzedawcy. Na samym końcu powinno zostać przeprowadzone rozliczenie na bazie dotychczasowego zużycia.

Podsumowanie:

  1. Jeśli zdecydujesz się na zmianę sprzedawcy energii elektrycznej, sprawdź do kiedy obowiązuje Twoje umowa. Jeżeli zdecydujesz się ją zerwać przed upływem daty jej trwania, możesz się narazić na kary pieniężne.

  2. Pamiętaj, w wysokość Twojego miesięcznego rachunku za energię wlicza się również wysokość opłaty handlowej.

  3. Jeżeli kupujesz energię elektryczną, zwróć uwagę na oferty dodatkowe. Przed podjęciem decyzji o ich zakupie przekalkuluj, czy aby na pewno proponowana oferta się dla Ciebie opłaca.

  4. Jeżeli zmienisz sprzedawcę energii elektrycznej, musisz się liczyć z tym, że będziesz się rozliczać z 2 faktur. Takich, które zawierają oferty sprzedażowe i dystrybucyjne. 

  5. Stała stawka cen prądu jest bezpieczną opcją na długoterminową oszczędność na rachunkach.

  6. Przed podpisaniem umowy z firmą sprzedażową, zapytaj, jaka jest wysokość ich opłaty handlowej. To istotna kwestia, która może Cię uchronić, przed comiesięczną opłatą dodatkowych nawet 500 złotych.

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Czy warto wybrać ofertę sprzedaży prądu z gwarancją ceny?
14 Maj 2014
Sprzedawcy energii elektrycznej kuszą konsumentów ofertami z gwarancją ceny. Czy takie rozwiązanie jest zawsze korzystne? Warto się na to skusić?...
Sprzedawca pomoże Ci przy dokonywaniu formalności, ale jak?
19 Styczeń 2015
Proces zmiany sprzedawcy opisany jest krok po kroku w zakładce zmiana sprzedawcy dostępnej na naszej stronie. Dziś opiszemy jak przedstawiciel sprzeda...
Zmiana energii dla firm. Dlaczego odbiorcy nie chcą płacić mniej?
19 Luty 2014
Jako przedsiębiorca na pewno niejednokrotnie spotkałeś się z ofertami telefonicznymi. Wśród nich mogła się znaleźć propozycja zmiany sprzedawcy energi...
Jak negocjować ze sprzedawcą energii?
28 Październik 2014
Każdy przedsiębiorca ma prawo wybrać dowolnego sprzedawcę energii elektrycznej. Konkurencja na rynku zaostrza się, a to daje coraz większe pole do per...
Oszczędzanie prądu w domu - fakty i mity
23 Maj 2014
Zbyt wysokie rachunki za energię elektryczną powodują, iż coraz częściej szukamy pomysłów na ich obniżenie. Nie wszystkie jednak mogą przynieść nam re...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7