Poradniki
Start Poradniki Prąd na karte
Artykuł

Prąd na karte

Przedpłatowe liczniki energii to rodzaj domowego licznika energii, który wymaga od użytkowników płacenia za energię przed jej użyciem. Odbywa się to za pomocą karty elektronicznej, tokena lub klucza, które można "uzupełnić" w sklepie bądź za pośrednictwem bądź Internetu.

U kogo prąd na kartę?

Obecnie, jedynie pięć firm energetycznych umożliwia odbiorcom przełączenie na prąd na kartę. Są nimi sprzedawcy, będący też Operatorami Systemu Dystrybucyjnego, bowiem tylko ci mogą wydawać karty prepaid. Rozwiązania są różne, na naszym rynku liczniki prepaid nie są często spotykane, dlatego trudno uzyskać o nich informacje. 

Dla kogo prąd na kartę?

Takie rozwiązania są dostępne dla odbiorców, którzy z energii nie korzystają w sposób ciągły, przez cały rok. To rozwiązanie jest więc szczególnie właścicielom domków letniskowych czy tym co  wynajmują mieszkanie czy dom. Liczniki na kartę umożliwiają pełną kontrolę nad wydatkami na prąd a tym samym uniknięcia zadłużenia.
 
O wyborze licznika pre-paid możesz zdecydować sam, wystarczy do właściwego miejscowo dystrybutora wnieść wniosek. Wniosek zostanie przyjęty jeśli nie masz tytułu prawnego do lokalu przyłączonego do sieci, użytkujesz obiekt lub lokal dorywczo. Usługa instalacji licznika będzie płatna, ale koszt można uiszczać równych ratach. Koszt instalacji licznika dla jednofazowego np. w rejonie dystrybucji Energa wynosi 389,99 zł netto (lub 9,99 zł netto miesięcznie przy wyborze rat), dla licznika trójfazowego 619,99 zł netto (lub 16,99 zł netto miesięcznie przy wyborze rat). Wybór miesięcznych rat sprawi, że rozlicznie przeciągnie się aż do 4 lat.
 
Licznik przedpłatowy, będzie przez dystrybutora zainstalowany z woli sprzedawcy, jeśli ten zgłosi się z takim wnioskiem bowiem odbiorca co najmniej dwukrotnie w ciągu kolejnych 12 miesięcy zwlekał z zapłatą za pobranie prądu, przez okres co najmniej jednego miesiąca. 

Co to są Rozliczenia pre-paid?

Dzięki usłudze pre-paid można nabyć pewną, z góry określoną "porcję" energii. O ilości prądu decyduje kwota, za jaka nabyliśmy doładowanie. Z prądu korzystamy gdyż pozwalana to specjalny licznik przedpłatowy, po wprowadzeniu kodu odblokowuje on dopływ energii do instalacji eklektycznej. 

Jak kupić energię do licznika przedpłatowego?

Dystrybutorzy oferują wiele możliwości, dzięki którym można nabyć kod doładowujący licznik. Lokalne sklepy z opcją doładowania to już rzadkość, teraz prąd nabywa się przez Internet, za pomocą, internetowego formularza doładowania energii dostępnego na stroni sprzedawcy. Kody czy tokeny dostępne są też w:
  • elektronicznym Biuro Obsługi Klienta (eBOK),
  • sieciach VIA Moje Doładowania,
  • sieciach BluePay.

Jak naliczane są opłaty stałe za prąd do licznika na kartę?

Opłaty stałe, dystrybutor nalicza tylko raz na miesiąc, opłata odciągana jest od kwoty na jaką zakupiliśmy kartę. Niezależnie od tego gdzie zakupimy kod (Internet, punkty sieci VIA Moje Doładowania), zawsze pierwsza transakcja w miesiącu będzie obciążona opłatami stałymi. 

W jakim czasie następuje doładowanie przez Internet?

Wszystko zależy od czasu realizacji przelewu, na to nie ma wpływu dystrybutor tylko bank. Zaraz po odnotowaniu wpłaty następuje dostarczenia kodu. Jeśli dokonujemy zakupu kodu na stronie sprzedawcy do w przypadku banków umieszczonego na liście doładowania, przelew pojawia się w 15 minut. W przypadku innego banku, przelew realizowany jest następnego dnia roboczego. Kod doładowania wysyłamy po zaksięgowaniu wpłaty. W przypadku opóźnienia w dostarczeniu kodu, należy skorzystać z linku "zgłaszanie reklamacji" na stronie Doładowania.

Korzyści z posiadania prądu na kartę

Odbiorca może sam zdecydować o ilości zakupionej energii. Brak rachunków to eliminacja ryzyka, że mieszkanie zostanie zadłużone, a o to martwią się najczęściej ci, którzy wynajmują lokale.
 
Grażyna Kulik, Redaktor
Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Dla domu
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

27 Listopad 2014
Dowiedz się jak działa licznik prądu na kartę
Liczba liczników na kartę ciągle rośnie, czemu zawdzięczamy wzrost tej liczby? Warto dowiedzieć się jak funkcjonuje to urządzenie.
Czytaj dalej
21 Październik 2016
Wskazania licznika energii elektrycznej
Licznik energii elektrycznej kończy przyłącze sieciowe i jednocześnie zaczyna instalację elektryczną w naszych domach. Wskazania licznika to podstawa ...
Czytaj dalej
07 Listopad 2016
Licznik elektroniczny energii elektrycznej
Twój rachunek za energię elektryczną zmieni się na zawsze dzięki technologii. Od teraz to licznik ma kontrolę nad energią.
Czytaj dalej
31 Sierpień 2016
Rachunki za prąd w wynajmowanym mieszkaniu
Wynajmujesz mieszkanie i zawsze problem stanową opłaty za media oraz sposób ich rozliczania. Najbardziej kłopotliwe bywają rozliczenia za energię elek...
Czytaj dalej
18 Październik 2016
Jak oszukać licznik prądu?
Sposobów na oszukanie licznika energii elektrycznej jest wiele. W Internecie jest wiele porad nie tylko jak zwolnić licznik prądu, ale i także jak go ...
Czytaj dalej

Sprawdź zużycie energii dla urządzeń

Łazienka
Salon
Warsztat
Biuro
Ogród
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7