Poradniki
Start Poradniki Jaki jest prąd w gniazdku?
Artykuł

Jaki jest prąd w gniazdku?

Zastanawialiście się dlaczego w gniazdku prąd ma 230V? Czym charakteryzuje się prąd, który jest dostarczany do naszego domu? Słyszeliście o napięciu ujemnym czy napięciu skutecznym? Przedstawiamy najważniejsze informacje o prądzie w gniazdku.

prąd w gniazdku

Charakterystyka prądu

Energia elektryczna, która jest dostarczana do naszego domu czy mieszkania ma takie podstawowe własności jak: napięcie 230 V, częstotliwość 50 Hz oraz rodzaj prądu: przemienny. Z istotniejszych informacji warto wiedzieć, że wartość napięcia w czasie się zmienia i ma kształt sinusoidy. Maksymalna wartość napięcia wynosi 325V, a minimalna -325V.

Napięcie ujemne

Dodatni lub ujemny znak pokazuje tylko kierunek, w jakim elektrony przemieszczają się w przewodzie. Prąd przemienny cechuje się bowiem tym, że elektrony płyną raz w jedną a raz w drugą stronę. Kierunek elektronów dla odbiornika, który jest przystosowany to przemiennego napięcia, nie ma znaczenia.

Napięcie skuteczne

Jeśli zerkniecie na wykres, który przedstawia przebieg napięcia w prądzie przemiennym o napięciu 230V to napięcia 230V nigdzie nie znajdziecie. Jest to wynik uproszczenia oraz niedopowiedzenia. Faktycznie rzecz biorąc wykres ten prezentuje przebieg przemiennego prądu o napięciu skutecznym wynoszącym 230V. Jego wartość informuje o tym, jakie napięcie stałego prądu należałoby podać, aby dostarczyć taką samą, co w przemiennym prądzie moc do urządzenia.

230 V w gniazdku

Dlaczego napięcie z gniazdku ma wartość 230V? Jest to swego rodzaju kompromis pomiędzy bezpieczeństwem a skutecznością dostarczania mocy do urządzeń. Jak wiemy, im mniejsza jest wartość napięcia tym dla nas bezpieczniej. Trzeba jednak pamiętać, że od natężenia prądu w dużym stopniu jest zależna moc. Niskie napięcie powodowałoby duże straty energii, a zbyt wysokie byłoby niebezpieczne. Dlatego też w naszych gniazdkach wynosi 230V – nie jest to oczywiście napięcie bezpieczne, ale nie powoduje takich skutków od napięcia wyższego. 230V nie jest jedynym słusznym założeniem, przykładowo w Stanach Zjednoczonych napięcie przyjęto na poziomie 110V.

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Klasy energetyczne – czy warto brać je pod uwagę?
12 Sierpień 2014
Obecnie już niemal każde większe urządzenie posiada etykietę energetyczną, na której znajdują się informację przede wszystkim o „prądożerności” danego...
 Wytwarzanie energii elektrycznej
19 Wrzesień 2014
Poznaj cztery sposoby powstawania prądu.
PS4 ile prądu pobiera?
21 Styczeń 2016
Telewizory, radia czy laptopy, już dawno odkryliśmy, że te urządzenia są cichymi pożeraczami prądu. Jak to jest z PlayStation 4?
Czy aluminium przewodzi prąd?
18 Styczeń 2016
Prawdopodobnie spotkałeś już glin, z którego wykonuje się naczynia kuchenne i cienką folię używaną w kuchni.
OSD – Operator Systemu Dystrybucyjnego
28 Styczeń 2016
Operator Systemu Dystrybucyjnego, w skrócie OSD to firma energetyczna, która zajmuje się dystrybucją prądu. To na jego rzecz uiszczamy wchodzące w skł...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7