Poradniki
Start Poradniki Procedura wymiany licznika energii elektrycznej
Artykuł

Procedura wymiany licznika energii elektrycznej

Istnieje kilka powodów, dlaczego licznik energii mógłby od tak, po prostu przestał działać. Uszkodzenia mechaniczne czy próba czasu to najczęstsze przypadki Jak przebiega procedura wymiany licznika.

Procedura wymiany licznika

Do realizacji zadania przystępuje Dystrybutor, który jest właścicielem urządzenia pomiarowego. Wymiana licznika następuje, co 10 lat. Zanim dojdzie do wymiany, dostawca powiadamia klienta o konieczności dokonania wymiany licznika. Specjale pismo, z powiadomieniem wysyłane jest do odbiorcy, aby móc umówić się z nim na dogodny termin. W przypadku liczników administracyjnych konieczność powiadomienia właściwej administracji.

Pracownik energetyki musi się wylegitymować

Nawet, jeśli jesteśmy umówieni towarto wylegitymować pracownika, niech pokarze nam swój identyfikator. Procedura postępowania przewiduje taką konieczność, obowiązkiem pracownika jest wylegitymowanie się i wyjaśnienie celu przybycia. Nie jednokrotnie pod pozorem oględzin licznika nieuczciwi handlowcy wymuszali podpis pod nową umową sprzedaży energii, więc lepiej uważać.

Jak wymienić licznik

Dokonują tego osoby z uprawieniami. Wymiana urządzenia pomiarowego rozpoczyna się od poinformowania odbiorcy, że na czas wymiany nastąpi przerwa w dostawie energii. Monter najpierw wyłączy zabezpieczanie zalicznikowe, potem przedlicznikowe. Pracownik dokonuje Identyfikacja urządzenia pomiarowego. Ważne jest ustalenie czy nie doszło do zerwania plomby legalizacyjnej, takie działanie – taka spostrzeżenie naraża odbiorcę na podejrzenie nielegalnego poboru energii elektrycznej. Wówczas, należy odstąpić od wymiany licznika oraz niezwłocznie powiadomić przedstawiciela prawa jak i dystrybutora.

Sprawdzenie licznika

Nie wszyscy dystrybutorzy przewidują w procedurze wykonanie zdjęcia aparatem fotograficznym po to, aby uwiecznić stan liczydła, po prostu jego stan naniesiony jest na protokół. Zanim nastąpi demontaż wymagane są oględziny układu pomiarowego. Pracownik bada czy układy sterowania licznikami, skrzynki pomiarowo-kontrolne, przewody i kable nie są uszkodzone. Dokładnie sprawdza konstrukcję licznika, zabezpieczenie przelicznikowe, to czy w instalacji przedlicznikowej i w układzie pomiarowym znajdują się plomby legalizacyjne oraz plomby monterskie. Upewnia się czy tarcze liczników obracają się w prawidłowym kierunku i liczydle wykazują pobór zużycia energii. W przypadku stosowania taryfy dwustrefowej ważne jest ustaleni aktualnej godziny. Nie obejdzie się też bez sprawdzenia czy licznik jest podatny na wpływ czynników zewnętrznych takich jak temperatura, wilgoć.

Demontaż licznika

Nie można zdemontować urządzenia zanim nie zdemontuje się istniejących plomb monterskich, ich numery należy odnotować. Następnie monter zdejmie stare urządzenie aby zastąpić je nowym. Licznik montowany jest w tablicy rozdzielczej na trzy śruby. Ważne jest aby nie pomylić kolejności faz na liczniku indukcyjnym należy zamienić kolejność podłączeń zarówno przewodów "dopływowych" jak i "odpływowych", aby nie zmieniać kolejności faz w instalacji klienta. Po czym nastąpi ponowne załączenie zabezpieczenia przedlicznikowego i zalicznikowego.

Czy licznik energii elektrycznej działa poprawnie?

Monter nie zakończy pracy póki nie sprawdzi poprawności działania nowego urządzenia pomiarowego. Ważne jest prawidłowe podłączeni faz jak i działanie przełączania taryf. Po włączeniu prądu należy sprawdzić czy licznik odnotowuje pobór, oraz ponownie zaplombować urządzenie jak i zabezpieczenie przedlicznikowe i inne elementów układu pomiarowego. Karta wymiany licznika trafia do inkasenta, który musi nanieść dotychczasowy stan licznika, jeden jej egzemplarz trafia do odbiorcy, powinien być pozostawiony przy wymienionym liczniku. Odbiorca musi zostać poinformowany o zakończeniu prac, mieć świadomość, że wymiana licznika przebiegła prawidłowo i założono nowe plomby. Po czym składa swój podpis pod protokołem wymiany.

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Co to są inteligentne sieci energetyczne?
11 Wrzesień 2014
O inteligentnych sieciach energetycznych słyszymy coraz częściej. Najczęściej kojarzą się nam z licznikami zdalnego odczytu. Tymczasem rozwój ISE to ...
Inteligentne liczniki prądu
06 Listopad 2014
Czym są inteligentne liczniki, ich wady i zalety.
Kontrola licznika energii elektrycznej. Co powinniśmy o niej wiedzieć?
05 Kwiecień 2016
Co należy udostępnić kontrolującym licznika energii elektrycznej? Czy muszę ich w ogóle wpuszczać do domu, co się stanie jeśli odmówię kontroli, czy b...
Ile kosztuje wymiana licznika energii elektrycznej?
04 Listopad 2016
O wymianie liczników indukcyjnych na liczniki smart pisaliśmy wiele razy, ile odbiorców kosztowała taka zmiana?
Dwa liczniki prądu w jednym domu
15 Listopad 2016
Dwie rodziny w jednym domu to często powód, aby dotychczas wspólne użytkowaną instalację elektryczną podzielić na dwie, niezależne od siebie. Jak możn...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7