Taryfy sprzedawców
Start Taryfy sprzedawców Grupa taryfowa G11
Artykuł

Grupa taryfowa G11

Symbole taryf energetycznych brzmią bardzo tajemniczo, co kryje się pod oznaczeniami literowymi i cyfrowymi? Istnieje kod, który pozwoli Nam to odszyfrować?

Po co jest taryfa?

Oznaczenia taryfowe pozwalają określić szczegółowe kryteria kwalifikacji odbiorców energii, w tym celu wprowadzono oznaczenia literowe. Następnie taryfa służy temu by ustalić opłaty za przyłączenie do sieci i korzystanie z usług dystrybutora. Stawki te widoczne są na naszym rachunku i dzieli się je na:

- dystrybucjęenergii elektrycznej (składniki zmienne i stałe stawki sieciowej),

- korzystaniez krajowego systemu elektroenergetycznego (stawki jakościowe),

- usługę odczytywania wskazań układów pomiarowo-rozliczeniowych i ich bieżącej kontroli (stawki abonamentowe),

- przedterminowego rozwiązania kontraktów długoterminowych (stawki opłaty przejściowej)

Operator dla każdej z taryf musi sporządzić sposób ustalania bonifikaty, która będzie wypłacona odbiorcy za niedotrzymanie parametrów jakościowych czy standardów obsługi Klienta.

Oznaczenie taryfowe pociąga za sobą także sposób ustalania opłat za:

- ponadumowny pobór energii biernej,

- przekroczenie mocy umownej,

- nielegalny pobór energii elektrycznej.

Oznaczenie literowo-cyfrowe

Nazwa taryfy ma znaczenie nie tylko do celów dystrybucji ale także sprzedaży, jak i dla odbiorcy. Dokonując wyboru odpowiedniej taryfy można sporo zaoszczędzić.

Zamów bezpłatne porównanie Twojego rachunku

  • Dla gospodarstw domowych powstała taryfa G, litera ta oznacza iż napięcie zasilania jak i wielkość mocy umownej nie jest stricte zdefiniowana ma dawać do zrozumienia jedynie, że odbiorcami tej taryfy są gospodarstwa domowe, właściciele domków letniskowych, garaży, altanek położonych na ogródkach działkowych czy lokali o charakterze mieszkania zbiorowego takich jak domy dziecka czy domy akademickie.
  • Pierwsze oznaczenie cyfrowe daje informację o mocy umownej równej lub niższej od 40 kW, oznacza też to, że prąd znamionowy zabezpieczenia przelicznikowego o torze prądowym jest nie większy niż 63 A.
  • Drugie oznaczenie sygnalizuje w jakim systemie dokonywane jest rozliczenie, w przypadku cyfry jeden do czynienia mamy z jedną strefą, co oznacza, że płatności dokonywane są w jednej strefie. Odbiorcy naliczana jest stała stawka za pobrane w ciągu doby kW energii.
Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Dla domu dom
Porównaj oferty na fotowoltaikę i oszczędzaj nawet 40%
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Taryfa G11 Energa
05 Maj 2015
Dla domu, dla altanki czy garażu, taryfa G11 jest jedną z najpopularniejszych taryf. Cechuje ją jednakowa stawka w każdej godzinie doby, a co z ceną z...
Energa zmiana taryfy
14 Kwiecień 2015
Zastanawiasz się czy zmienić taryfę energetyczną? Dowiedz się, jakie są zasady zmiany grupy taryfowej oraz w jaki sposób dokonuje się tej zmiany w gda...
Prąd budowlany – co zrobić, aby nie przepłacać?
29 Sierpień 2016
Na budowie wielu prac nie da się wykonać bez dostępu do energii elektrycznej. Prąd budowlany jest jednak sporo droższy od zwykłego. Jak wybrać taryfę ...
Prąd budowlany a zwykły
20 Kwiecień 2015
Zanim ruszysz z budową wymarzonego domu musisz udać się do najbliższego zakładu energetycznego i zawrzeć umowę przyłączeniową. Prąd jest przecież niez...
Taryfa B23
30 Październik 2014
A, B czy C, którą taryfę wybierają przedsiębiorcy korzystający z średniego napięcia?
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7