Poradniki
Start Poradniki 6 sposobów na zmniejszenie rachunku za prąd: lodówka
Artykuł

6 sposobów na zmniejszenie rachunku za prąd: lodówka

Jak obniżyć rachunki za prąd? Próbujemy obniżać rachunki działając kompleksowo, wymieniamy oświetlenie, gasimy światło. To jednak nie zawsze wystarcza, naszych rachunków nie zawsze można obniżyć do minimum. Może uda to się, jeśli będziemy korzystać z odpowiedniej lodówki?

jaka wybrac lodowke

Marka i miejsce produkcji lodówki

Jeszcze kilkanaście lat temu o solidnym wykonaniu sprzętu elektronicznego decydowała marka. To ona była wyznacznikiem, jakości, no i ceny. Nie rzadko posiadanie w domu sprzętów marki Bosch czy Sony określało status posiadacza. Dlaczego marka była (jest) taka ważna, często związana była z miejsce produkcji danego sprzętu. Każdy kraj wprowadzał własne standardy kontroli i jakości, można, więc mówić o kilku rodzajach, jakości w obrębie danej marki. Obecnie procedury, jakości powinny być ujednolicone. Produkcja urządzeń sławnych, europejskich marek odbywa się w krajach innego kontynentu. Gdzie testy przeprowadza się wyrywkowo, a obniżenie kosztów produkcji odbywa się często poprzez zatrudnianie osób o niskich, czy nawet żadnych kompetencjach, nie wspominając o materiałach, z których powstają nowoczesne sprzęty. Chociaż nad wszystkim czuwają przepisy, to i tak, o jakość w dzisiejszych czasach coraz trudniej. Trudno znaleźć sprzęt, który w całości byłby wykonany w jednym kraju. Coraz więcej głosów konsumentów mówiących o tym, że dzisiejsze urządzenia, niczym zaprogramowane psują się, gdy tylko minie okres gwarancji.

Temperatura wewnątrz chłodziarki i zamrażarki

Ustawienie optymalnej temperatury lodówki sprzyja nie tylko produktom konserwowanym w jej wnętrzu, ale także wpływa na obniżenie poboru energii, co potęguje oszczędności. Z obliczeń wykonywanych przez producentów, wynika, że im niższa temperatura tym pobór prądu wzrasta o  około 8%. Jaka jest, zatem optymalna temperatura w domowej lodówce? Zastanów się, co w niej przechowujesz, na opakowaniu każdego produktu podany jest zakres temperatur, w których żywność się nie popsuje.  

Jak układać produkty w lodówce?

Oto strategia jak układać produkty w lodówce oparta na podstawie temperatury. Zobacz gdzie powinny trafić konkretne produkty.

1. Górne Półki: Produkty zamknięte o długim okresie ważności.

2. Niższe Półki: surowce, które trafią do gotowanych potraw. Resztki napojów i gotowych do spożycia potraw (np jogurtu, ser i wędliny).

3. Drzwi: Drzwi, to najcieplejsza część lodówki. Pamiętaj, że nie można na nich umieszczać jaja i mleka te powinny znaleźć miejsce w środkowej, najzimniejszej części.

4. Szuflady: Są one przeznaczone do przechowywania produktów o określonej wilgotności, stworzone  do przechowywania warzyw i owoców tam.

Ustawienie lodówki

Na początku była kwestia tego gdzie produkowana jest lodówka, a teraz dal kogo jest produkowana. Otóż, nawet i producent zaleca aby umieścić lodówkę w najchłodniejszym miejscu – z dala od kaloryfera, kuchenki czy okna, zwłaszcza od strony południowej (pomieszczenia z oknami skierowanymi w tę stronę są najbardziej słoneczne). O ty czy ciepło zewnętrze będzie mieć wpływ na wnętrze lodówki zależy od stref klimatycznych. Wyróżniamy ich kilka, wskazana temperatura otoczenia oznacza (strefę klimatyczną), w której lodówka może poprawnie funkcjonować. Jak widać lodówki radzą sobie dobrze z temperaturą powyżej 30 stopni C, a temperatura pomieszczeń to średnio 25-28 stopni C. Grzejnik i słoneczne okno nie powinno być przeszkodą, aby ustawić lodówkę według uznania.

  • SN - temperatura otoczenia +10 do +32 ° C
  • CN - temperatura otoczenia od +16 do +32 ° C 
  • ST - temperatura otoczenia od +18 do + 38 ° C 
  • T - temperatura otoczenia +18 do +43 ° C

Niezbędne jest jednak ustawienie odpowiedniej przestrzeni, jaka dzieli lodówkę od ściany, co pozwoli zapewnić właściwą cyrkulację powietrza.

Stan techniczny urządzenia

Stara lodówka sprawia wiele kłopotów, ale i nowa może okazać się zmorą dla rachunków, jeśli nie będziemy jej odpowiednio eksploatować. Ważne, aby raz na półmroku ją rozmrozić, umyć i na nowo poukładać produkty. Dokonywanie regularnego przeglądu pozwoli przeciwdziałać większym awariom. O czystość lodówki dbajmy, co kilka dni, przemywając nie tylko półki, ale i uszczelkę. Brudna staje się nieszczelna, jest przyczyn niedomykania się drzwiczek, a więc i generatorem dodatkowych kosztów.

Etykieta energetyczna lodówki

Na ten temat powstał już osobny artykuł: http://energiadirect.pl/etykiety/etykieta-energetyczna-lodowki możecie sprawdzić, jakie informacje z niej wyczytacie. O tabliczce znamionowej, która jest swoistym rodowodem lodówki, także już pisałam. Dla przypomnienia dodam, że lodówka nie jest urządzeniem o największej mocy. Pobór prądu chłodziarki waha się w zależności od pojemności od 180 do 300 W. Roczne zużycie energii nie powinno przekraczać 500 kWh, mówimy o lodówce o dużej mocy. Wykonując własne obliczenia zużycia energii nie pokrywają się one z obliczeniami producenta. Powody są dwa, mianowicie.

Do wzoru na obliczeni poboru - kW (moc) x h (czas pracy) = kWh w danym okresie czasu. Moc, jaka podstawimy do wzoru będzie tą spisaną z tabliczki znamionowej, a lodówka nie zawsze pracuje na najwyższych obrotach.

Ustalanie rocznego zużycia urządzeń odbywa się w warunkach laboratoryjnych, bada się objętość komory chłodziarki i zamrażarki, ustawia pewną temperaturę do badani, umieszcza produkty do testów. W naszych domach z pewnością panują inne warunki, nie rzadko cięższe niż te podczas testów, dlatego nasze pomiary nie będą się pokrywać z tymi z etykiety. 

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Dla domu
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

28 Marzec 2014
Etykieta energetyczna

Kupując sprzęt typu pralka, lodówka czy telewizor z całą pewnością spotkałeś/aś się z etykietą energetyczną. Co to jest i o czym informuje? Jak czytać...
Czytaj dalej
15 Kwiecień 2014
Oświetlenie LED – prawdy i mity

Czy faktycznie diody LED kosztują sporo, a podczas korzystania wymagają jakieś większej uwagi? Czy rzeczywiście są aż tak trwałe? Obalamy mity i preze...
Czytaj dalej
09 Styczeń 2015
Zima, co zrobić aby cieszyć się ciepłem i dodatkowo oszczędzać na prądzie?
W co warto zainwestować aby ten rok zakończyć z dodatnim kontem? Skupimy się głównie na rosnących kosztach rachunków za energię, bo to te są znacznym ...
Czytaj dalej
24 Październik 2014
5 pytań do RWE Polska. Wywiad z Stefanem Doroszewskim
Dziś w ramach cyklu wywiadów „5 pytań do…” prezentujemy rozmowę z przedstawicielem RWE, jednej z pięciu największych firm energetycznych na kontynenci...
Czytaj dalej
28 Sierpień 2014
Doładowanie licznika energii elektrycznej
Pre-paid to system znany przede wszystkim z telefonii komórkowej. Coraz większą popularność zyskuje w energetyce – prąd można bowiem też kupować w ten...
Czytaj dalej

Sprawdź zużycie energii dla urządzeń

Łazienka
Salon
Warsztat
Biuro
Ogród
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7