Poradniki
Start Poradniki Jak działa magazyn energii?
Artykuł

Jak działa magazyn energii?

Obecnie Polacy coraz częściej zastanawiają się nad inwestycją w odnawialne źródła energii, zwłaszcza w instalacje fotowoltaiczne. Ich wydajność w dużej mierze zależy od warunków atmosferycznych oraz nasłonecznienia. W związku z powyższym często zdarza się, że produkcja energii nie pokrywa bieżącego zapotrzebowania - latem produkuje się jej za dużo, a zimą zbyt mało. Czy można temu zapobiec? Jeżeli dodatkowo zainwestuje się w magazyn energii, to jak najbardziej.

magazyny energii

 

Czym jest magazyn energii?

Jak wskazano powyżej, wydajność odnawialnych źródeł energii zależna jest od pory dnia, pory roku czy innych warunków atmosferycznych. W związku z powyższym nie zawsze możliwe jest wykorzystywanie uzyskanej energii na bieżąco. W konsekwencji część wyprodukowanej energii jest magazynowana. W tym celu można wykorzystać trzy systemy. 

Pierwszy z nich to tzw. net-metering. Polega on na wprowadzeniu uzyskanych nadwyżek do sieci elektroenergetycznej oraz jej późniejszym odebraniu w stosunku 1 do 0,8 lub 1 do 0,7 (w zależności od mocy instalacji fotowoltaicznej). Minusem tego systemu jest fakt, że sieć elektroenergetyczna pobiera część wytworzonej energii w zamian za jej magazynowanie. 

Drugi system to maksymalne dostosowanie zużycia energii. W tym celu montuje się np. pompę ciepła, która pozwala zoptymalizować bieżące zużycie energii elektrycznej, a także uniknąć konieczności oddawania części energii do sieci. 

Trzeci i ostatni dostępny obecnie system to magazynowanie energii za pomocą specjalnie wyodrębnionego urządzenia, czyli magazynu energii. Zgodnie z ustawą Prawo energetyczne, magazyn energii zdefiniowany jest jako instalacja służąca do przechowywania energii, która jest przyłączona do sieci i ma zdolność do dostawy energii elektrycznej do tejże sieci. Urządzenie to należy do właściciela instalacji fotowoltaicznej i pozwala na przechowanie wygenerowanej nadwyżki. Niewątpliwą zaletą tego systemu jest fakt, że nadwyżki można wykorzystać w dowolnym momencie i odebrać dokładnie tyle energii, ile samodzielnie się wyprodukowało. 

Rodzaje magazynów energii

Domowy magazyn energii może być oparty o pięć różnych technologii. Zalicza się do nich:

  • technologie mechaniczne (magazyny sprężonego powietrza, koło zamachowe); 
  • technologie elektrochemiczne (ładowalne baterie, akumulatory);
  • technologie chemiczne (tworzenie wodoru, metanu, ogniwa paliwowe); 
  • technologie termiczne (akumulacja ciepła jawnego); 
  • technologie elektryczne (superkondensatory).

Najczęściej spotykane magazyny energii są oparte o ładowalne baterie lub akumulatory. Mogą one być wiele razy użytkowane oraz ładowane prądem elektrycznym, dzięki czemu są w stanie gromadzić, a następnie uwalniać energię elektryczną. Dochodzi do tego dzięki odwracalnym reakcjom chemicznym, które zachodzą w elektrolicie, a także na styku elektrolitu oraz elektrod. 

Jako magazyny energii często stosuje się także akumulatory litowo-jonowe. Do niedawna były one wykorzystywane w samochodach elektrycznych czy sprzęcie elektrycznym. Mają one znacznie niższą wagę, a także wysoką gęstość mocy. To powoduje, że urządzenie można ładować oraz rozładowywać dużymi prądami. Takie magazyny oferuje m. in. Solar Energy Development

Ile kosztuje magazyn energii?

Jeszcze do niedawna cena magazynu energii przekraczała możliwości finansowe inwestorów. Obecnie jednak firmy, które zajmują się produkcją akumulatorów, wychodzą na przeciw właścicielom instalacji fotowoltaicznych i proponują bardziej zróżnicowane rozwiązania. Dzięki temu można dopasować magazyn energii do swoich indywidualnych potrzeb oraz możliwości. 

Ceny magazynów energii zależą od wielu czynników, w tym przede wszystkim od tego, jakiej mocy potrzebujemy, jak skomplikowany będzie montaż oraz podłączenie urządzenia, a także od specjalnych życzeń inwestora. Nowoczesne magazyny energii mogą być bowiem zaprojektowane w taki sposób, by pasowały do wystroju domu. Można zatem wybrać ich kolor czy specjalny design, niemniej z pewnością wpłynie to na koszt magazynu. 

Koszt domowego magazynu energii zazwyczaj rozpoczyna się od ok. 10.000 zł. Nie można jednak przy tym pominąć, że żywotność takiego urządzenia może wynosić nawet 20 lat, zatem jest to inwestycja długoterminowa. 

Jeżeli jesteś zainteresowany montażem magazynu energii, skontaktuj się z firmą Solar Energy Development w celu zapoznania się z ich ofertą. 

Domowy magazyn energii - największe korzyści

Inwestycja w magazyn energii może przynieść wiele korzyści. Pierwszą z nich jest maksymalizacja wykorzystania wyprodukowanej przez nas energii - nie oddajemy nikomu nadwyżek i nie tracimy na tym, jak ma to miejsce w przypadku współpracy z siecią elektroenergetyczną. Po drugie zyskujemy niezależność energetyczną - nie musimy martwić się o przerwy w dostawie prądu czy o awarie sieci, a ponadto możemy wykorzystać urządzenie nawet tam, gdzie utrudniony jest dostęp do energii elektrycznej, np. w domku na działce. Warto także wskazać, że dzięki magazynowi energii dbamy o środowisko, a wykorzystywana przez nas energia elektryczna jest w pełni ekologiczna. Poznaj wszystkie korzyści na stronie - https://magazynyenergii.pl/domowy-magazyn-energii/.

 

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj ceny energii elektrycznej
dla domu:

Noc: 30%
Dzień: 70%
artykuły
Archiwum
Dla domu dom
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
firma Dla firmy
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7