Poradniki
Start Poradniki Prąd budowlany - czym się różni od zwykłego?
Artykuł

Prąd budowlany - czym się różni od zwykłego?

Budowa domu bez dostępu do prądu? Trudno to sobie wyobrazić! Jak zasilić niezbędne urządzenia i sprzęt w sytuacji, gdy działka nie została jeszcze podłączona do sieci? Czym jest prąd budowlany i dlaczego potrzebny jest na czas budowy? Sprawdź!

prąd budowlany co to

Przyłącze stałe i tymczasowe - podstawowe różnice?

Jeśli planujesz budowę domu, potrzebujesz podłączyć swoją działkę do sieci energetycznej za pomocą przyłącza stałego lub tymczasowego. Na czym polega różnica? Przyłącze stałe jest przyłączem docelowym, z którego będziesz korzystał zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu prac budowlanych. Proces ubiegania się o stałe przyłącze wygląda następująco: po złożeniu niezbędnych dokumentów zakład energetyczny ma 14 dni na wydanie warunków przyłączeniowych do sieci wraz z projektem. Jednak od tego momentu do faktycznego doprowadzenia prądu do placu może minąć nawet od 6 do 12 miesięcy! Na szczęście możesz skorzystać z przyłącza tymczasowego, w ramach którego lokalny Operator Systemu Dystrybucyjnego montuje na Twojej działce tymczasową rozdzielnię budowlaną. Na przyłącze tymczasowe czeka się zazwyczaj od 1 do 2 miesięcy. Po zakończeniu budowy jest ono demontowane i wykonuje się przyłącze stałe. 

Prąd budowlany – co to takiego?

Prąd budowlany to rodzaj taryfy energetycznej, czyli planu cenowego, według którego możesz zakupić energię elektryczną na potrzeby realizacji niezbędnych prac budowlanych czy montażowych. Umowę na dostarczenie energii podpisujesz z lokalnym sprzedawcą energii, jak np. innogy Polska

Przed podpisaniem umowy powinieneś ustalić moc umowną prądu niezbędną do realizacji prac budowlanych. Wyznaczysz ją na podstawie:

  • wybranej technologii budowy domu,
  • liczby i rodzaju maszyn oraz sprzętu elektrycznego potrzebnego do budowy,
  • wykorzystania energii elektrycznej na wszystkie pozostałe procesy na placu budowy.

Przy określaniu mocy umownej warto poprosić o pomoc kierownika budowy lub elektryka.

prąd budowlany jak działa

Co trzeba wiedzieć o taryfie budowlanej?

Przede wszystkim należy pamiętać, że ceny prądu budowlanego są wyższe niż w przypadku standardowych taryf na potrzeby gospodarstw domowych. Na ostateczny koszt wpływa bowiem wartość mocy umownej. W taryfie budowlanej składnik stały stawki sieciowej oraz opłata przejściowa są pomnożone przez wartość mocy umownej podanej w umowie ze sprzedawcą. Pośród taryf budowlanych wyróżniamy:

  • Taryfa C11 (jednostrefowa) – przez całą dobę obowiązuje jedna stawka za kilowatogodzinę.
  • Taryfa C12a (dwustrefowa) – w zależności od pory dnia i nocy obowiązują dwie stawki za zużytą energię. Mniej za prąd płacimy zazwyczaj w godzinach od 13:00 do 15:00 oraz od 22:00 do 6:00.
  • Taryfa budowlana C12b (dwustrefowa) - w niej również obowiązują dwie stawki. Niższa cena prądu dotyczy jednak tylko nocy (22:00-6:00).

Taryfy C12a i C12b stanowią dobre rozwiązanie, jeśli z wyprzedzeniem możesz zaplanować prace budowlane na konkretne godziny. Realizowanie prac w czasie tańszej taryfy pozwoli Ci zminimalizować wydatki na energię elektryczną na etapie budowy. Jeśli nie jest to możliwe, lepiej zdecydować się na taryfę C11. Jest ona najbardziej elastyczna i pozwoli Ci na swobodne planowanie prac.

Co po zakończeniu budowy?

Po zakończeniu budowy, np. na etapie wykańczania wnętrza, powinieneś przejść na wybraną taryfę dla gospodarstw domowych. Potrzebujesz do tego dokumentów potwierdzających całkowite lub częściowe zrealizowanie prac budowlanych.

W przypadku oferty dla gospodarstw domowych również masz do wyboru taryfę jednostrefową i dwustrefowe, różniące się między sobą stawkami za kilowatogodzinę. To, na którą z nich warto się zdecydować, zależy przede wszystkim od Twojego trybu pracy oraz nawyków związanych z wykonywaniem obowiązków domowych.

 

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj ceny energii elektrycznej
dla domu:

Noc: 30%
Dzień: 70%
artykuły
Archiwum
Dla domu dom
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
firma Dla firmy
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7