Umowy o charakterze bezterminowym
Są to specyficzne umowy, gdyż zamiarem ich zawierania jest trwałość stosunku prawnego oraz brak przerw w jej wykonaniu. Co to oznacza? W praktyce wygląda to tak, że umowa podpisywana jest na stałe, a jej ważność nigdy nie wygasa. Czy oznacza to więc, że podpisując ją, nie możemy już zmienić zdania? Oczywiście, że nie! Warunki umowy jasno określają okres wypowiedzenia umowy i to właśnie jest ich główną wadą. Może się bowiem okazać, że ceny za 1 kWh energii elektrycznej skoczyły mocno w górę, a my nie mamy niestety możliwości zmiany warunków umowy. Co więcej, jesteśmy zmuszeni czekać do wygaśnięcia okresu wypowiedzenia i dopiero wtedy możemy podpisać umowę gwarantującą nam stałą, niższą cenę.
Umowy z gwarancją ceny- wady i zalety
Gwarancja stałej ceny to pewnego rodzaju zabezpieczenie przed zwyżkami cen. Niezmienne warunki umowy będą nas dotyczyć przez 2-3 lata, w zależności od okresu trwania umowy. Oznacza to więc, że nie musimy martwić się wszelkimi podwyżkami, bo po prostu nie będą nas dotyczyć. Co jednak w przypadku, gdy ceny zużycia energii zostaną obniżone? Niestety, wówczas stracimy, gdyż nadal będzie nas obowiązywać ustalona wcześniej stawka. Ogólny wydźwięk jest więc taki, że zakup energii z gwarancją ceny ma sens tylko wtedy, gdy spodziewamy się podwyżek. Kto jednak może przewidzieć czy ceny spadną, czy wzrosną? Jest to niemożliwe, zatem musimy podjąć mniejsze lub większe ryzyko. Pewne jest jedno - ostatnimi czasy ceny energii stale zwyżkują, trudno raczej oczekiwać ich nagłego spadku. Prawdopodobieństwo wzrostu cen jest znacznie wyższe niż obniżenie stawek i to właśnie dlatego umowy taryfowe wydają się obecnie najlepszym rozwiązaniem. Jedną z nich jest http://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/stabilny-prad gwarantującą stałą cenę przez okres 36 miesięcy.
Czy gwarancja ceny na pewno oznacza stały koszt?
Warto zwrócić uwagę, że całkowity koszt energii to nie tylko cena za prąd, ale również opłata za jego dostarczenie. Zwarta umowa dotyczy tylko i wyłącznie ceny za 1 kWh. To ona ma być stała przez cały okres trwania umowy. Nie ma tu jednak mowy o kosztach powiązanych z dystrybucją. Ten koszt może więc ulec zmianie, a co więcej, może zostać podwyższony, przez co całkowity koszt energii wzrośnie. Czy należy się obawiać takich podwyżek? Nawet jeśli one nastąpią, to nie będą znaczne. Lepiej zatem skupić się na cenie za 1kWh energii elektrycznej.
Umowy taryfowe- na jaki okres zawrzeć?
Umowy z gwarancją ceny wiążą się z koniecznością zawarcia umowy terminowej. Jej rozwiązanie przed zakończeniem umownego terminu skutkuje wysoką karą finansową. Szybka zmiana taryfy w momencie, gdy na rynku pojawi się lepsza oferta, będzie niemożliwa. Zazwyczaj do dyspozycji mamy jeden wariant czasowy, a jego długość nie przekracza dwóch lat. Niektóre firmy mogą jednak zaoferować nam dwa warianty czasowe trwania umowy taryfowej. Który z nich wybrać? Decydując się na dłuższy okres gwarancji, należy wziąć pod uwagę fakt, że w roku podpisania umowy będziemy zmuszeni zapłacić nieco wyższą stawkę. Ewentualne oszczędności będą odczuwalne zatem dopiero po zatwierdzeniu cennika z wyższymi stawkami.
Dlaczego warto wybrać umowę taryfową?
Ceny prądu wykazują tendencję do powiększania się, dlatego umowa z gwarancją ceny jest o wiele lepszym rozwiązaniem, które najprawdopodobniej pozwoli nam dużo zaoszczędzić. Tym sposobem będziemy zabezpieczeni od ewentualnych wzrostów cen. Każdy medal ma dwie strony, dlatego podczas spadku cen energii możemy zostać narażeni na przepłacenie. Nic jednak nie wskazuje na to, aby ceny energii miały w najbliższym okresie zacząć spadać. Koszt kilowatogodziny to nie jedyny czynnik, który trzeba porównać w ofertach poszczególnych dostawców. Różnice pomiędzy opłatami stałymi mogą wynosić nawet kilkaset złotych rocznie, dlatego dobrze jest zapoznać się z wszystkimi, dostępnymi propozycjami.