Poradniki
Start Poradniki Czy zmiana dostawcy prądu w firmie jest możliwa?
Artykuł

Czy zmiana dostawcy prądu w firmie jest możliwa?

Zmiana dostawcy prądu, a może sprzedawcy energii elektrycznej? Które z tych działań jest możliwe? Jeżeli chcesz obniżyć cenę energii w firmie, ten artykuł jest dla Ciebie. Znajdziesz tu praktyczne informacje, które pozwolą Ci zaoszczędzić nawet 40% na miesięcznych rachunkach za prąd.

 

Z artykułu dowiesz się:

  1. Czy można zmienić dostawcę prądu?

1.1 Dostawca a sprzedawca prądu – podstawowa różnica

  1. Jak zmienić sprzedawcę energii elektrycznej?

             2.1 Pierwszy raz zmieniam sprzedawcę prądu 

  1. Na co zwrócić uwagę podczas zmiany sprzedawcy prądu?

  2. Jakie korzyści zyskasz dzięki zmianie sprzedawcy prądu?

  3. Ile trwa zmiana sprzedawcy prądu?

  4. Co z licznikiem po zmianie sprzedawcy prądu?

  5. Jesteś prosumentem? Możesz zmienić sprzedawcę energii

  6. Ile faktur dostaniesz po zmianie sprzedawcy prądu?

  7. Mrożenie cen prądu a zmiana sprzedawcy 

  8. Podsumowanie

 

Czy można zmienić dostawcę prądu?

W sieci można znaleźć wiele informacji, które dotyczą zmiany dostawcy prądu. Jest to zagadnienie, które razem ze wzrostem cen prądu zyskuje na popularności. Jednak czy takie działanie jest możliwe? Warto wiedzieć, że w branży energetycznej funkcjonują dwie jednostki: sprzedawca i dostawca energii elektrycznej. 

Podmioty różnią się od siebie ze względu na rodzaj wykonywanych funkcji.

Dostawca a sprzedawca prądu – podstawowa różnica

Czym różni się dostawca od sprzedawcy energii elektrycznej? Zacznijmy od dostawcy.
Dostawca energii elektrycznej inaczej nazywany jest również dystrybutorem lub operatorem systemu dystrybucyjnego. 

To przedsiębiorstwo, którego głównym działaniem jest dostarczanie energii elektrycznej i dbanie o prawidłowość jej przesyłu, a także o konserwację sieci energetycznej.

 
Natomiast sprzedawca prądu to firma, która odkupuje energię elektryczną od dystrybutora, sprzedaje i przesyła odbiorcom końcowym. Podmiot nie musi mieć uprawnień Operatora Systemu Dystrybucyjnego. Oznacza to, że nie ma obowiązku ponoszenia odpowiedzialności za stan sieci elektroenergetycznych.
 

Operator Systemu Dystrybucyjnego to podmiot, który zajmuje się dystrybucją paliw gazowych lub energii elektrycznej. Jest odpowiedzialny za ruch sieci dystrybucyjnej gazowej lub elektroenergetycznej. Zajmuje się konserwacją infrastruktury energetycznej, a także jej rozbudową.

 

W 2007 roku została wdrożona zasada tzw. dostępu osób trzecich, Third-party Access. Zgodnie z nią wszyscy odbiorcy energii mogą zmieniać sprzedawcę energii elektrycznej. Musi ona zostać wdrożona do 21 dni od momentu wpłynięcia informacji do Operatora Systemu Dystrybucyjnego o zawarciu umowy sprzedaży lub umowy kompleksowej z nowym sprzedawcą.

Od 2007 roku Urząd Regulacji Energetyki na swojej stronie prowadzi oficjalny monitoring dot. zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. 

Zatem można zmienić sprzedawcę energii elektrycznej, dystrybutora nie. W Polsce dostawcy energii są przydzielani na stałe do konkretnych województw. Dlatego zmiana dystrybutora na innego całkowicie nie wchodzi w grę. Z formalnoprawnego punktu widzenia nie jest to możliwe. Takie instytucje są zobowiązane do świadczenia usługi dystrybucji wyłącznie na określonym obszarze.

Jak podaje Urząd Regulacji Energetyki, w styczniu 2023 roku padła rekordowa liczba odbiorców grup taryfowych A, B i C, którzy zmienili sprzedawcę prądu. Na zmianę umowy sprzedażowej zdecydowało się ponad 2500 tysiąca przedsiębiorców. Od 2022 roku to wzrost o blisko 2200 osób. 

W pierwszych siedmiu miesiącach 2023 roku takiej zmiany dokonało 5800 odbiorców biznesowych i 9300 indywidualnych z grupy taryfowej G. Poniżej umieszczamy wykres, który obrazuje, jak ilość zmian kształtowała się od lipca 2022 r. do lipca 2023 r.

UWAGA

Zgodnie z informacją zwartą na oficjalnej stronie URE, od 3 lipca 2021 roku obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży door-to-door”. Jak można przeczytać  w rozporządzeniu, handlowcy nie mogą już zawierać umów poza lokalem przedsiębiorstwa. Wszelkie próby złamania zasady będą karane.
Nie daj się oszukać!
 

Jak zmienić sprzedawcę energii elektrycznej?

Zastanawiasz się, w jaki sposób zmienić dostawcę prądu, a raczej sprzedawcę energii elektrycznej w firmie? Na rynku istnieją przedsiębiorstwa, które krok po kroku przeprowadzają klientów przez cały proces i pomagają dopełnić wszelkich formalności. Jedną z takich firm jest Switch Energy. Przedsiębiorstwo ma bezpłatną porównywarkę ofert sprzedawców energii elektrycznej, z której możesz skorzystać.

Weryfikacja rynku to pierwszy krok, który warto zrobić, aby sprawdzić, jak kształtują się aktualne ceny energii. Dzięki takiemu działaniu zmiana sprzedawcy energii elektrycznej zostanie zrealizowana szybko i sprawnie.

Można jej dokonać w sieci, dzięki firmom, które profesjonalnie się tym zajmują, a także można to zrobić osobiście u swojego sprzedawcy. Jest to równoznaczne z poświęceniem na to większej ilości czasu.

Jeżeli zawierasz ze sprzedawcą umowę na odległość, Twój sprzedawca powinien Cię poinformować o prawie odstąpienia od umowy i przesłać wzór tego oświadczenia.

 

Kolejny krok to wypowiedzenie umowy sprzedaży energii elektrycznej aktualnemu sprzedawcy i podpisanie nowej z docelową firmą. Bardzo wygodnym zabiegiem jest zawarcie umowy kompleksowej.

Umowa kompleksowa oznacza, że rachunek od dystrybutora i sprzedawcy będzie znajdować się na jednej fakturze. Rozliczenia będziesz dokonywać tylko ze sprzedawcą, a on w Twoim imieniu rozliczy świadczenie usług dystrybucji.

 

Podczas procesu zmiany sprzedawcy prądu to już wszystkie formalności. Dalsze postępowanie leży po stronie Twojego dystrybutora. W ciągu 5 dni przedstawiciel OSD skontaktuje się z Tobą, aby umówić spotkanie w celu dostosowania licznika do ogólnie ustanowionych wymagań. 

Wykonany również będzie odczyt licznika. Na tej podstawie dostaniesz ostateczne rozliczenie ze sprzedawcą, które będziesz musiał/musiała uregulować.

Pierwszy raz zmieniam sprzedawcę prądu

Jeżeli pierwszy raz zmieniasz sprzedawcę energii elektrycznej, musisz wypowiedzieć umowę kompleksową, czyli taką, która obejmuje warunki sprzedaży i świadczeń usługi dystrybucji. Możesz również upoważnić do tego firmę, która zrobi to za Ciebie.  

Po wypowiedzeniu umowy kompleksowej należy ponownie zawrzeć umowę z operatorem systemu dystrybucyjnego o świadczenie usług dystrybucji. Dokument wchodzi w życie z dniem rozwiązania umowy kompleksowej. Zawarcie nowej umowy o świadczenie usług dystrybucji możesz wykonać na czas nieokreślony. 

Przy kolejnych zmianach sprzedawców, wypowiedzenie umowy już nie jest konieczne. Oczywiście po samej zmianie sprzedawcy ważne jest zgłoszenie zawarcia umowy sprzedaży Operatorowi Systemu Dystrybucyjnego. 

Wyżej wymienione formalności to klucz do korzystnej zmiany. Możesz przejść przez nie samodzielnie albo korzystając z pomocy firm specjalizujących się w doradztwie w przestrzeni zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. Jedną z firm, która udziela takich świadczeń, jest Switch Energy. Ta firma krok po kroku przeprowadzi Cię przez proces formalności. 

Na co zwrócić uwagę podczas zmiany sprzedawcy prądu?

Pierwszą kwestią, na którą warto zwrócić uwagę podczas zmiany sprzedawcy energii elektrycznej, jest porównanie rynkowych ofert i wybór najlepszej.

Przed podpisaniem umowy, koniecznie sprawdź warunki sprzedaży prądu. Jeżeli interesuje Cię oferta u konkretnego sprzedawcy, sprawdź najpierw, jak wysokie ma opłaty dodatkowe. 

Jedną z takich opłat jest opłata handlowa. Jej wysokość może wynosić od kilku do nawet kilkunastu złotych miesięcznie.

Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej jest całkowicie darmowa. Jeżeli jednak dojdziesz do wniosku, że chcesz odstąpić od umowy, możesz to zrobić w ciągu 14 dni od podpisania umowy.

 

Istotną rzeczą jest również czas trwania umowy. Sprawdź, do kiedy trwa Twoja umowa sprzedaży energii elektrycznej i zweryfikuj, czy wcześniejsze jej rozwiązanie obarcza Cię konsekwencjami finansowymi.

Przed podjęciem dedycji o zmianie sprzedawcy, pamiętaj o okresie wypowiedzenia, który w większości przypadków jest ustalony na co najmniej miesiąc. W tym czasie musisz zawrzeć umowę z nowym dostawcą prądu. Należy to zrobić najpóźniej do dnia wygaśnięcia umowy sprzedaży. Tylko dzięki temu zachowasz ciągłość dostaw prądu.

Ważną i praktyczną informacją jest również kwestia miesięcznego rachunku za prąd. Musisz wiedzieć, że nie każdy sprzedawca energii pełni funkcję dystrybutora. W przypadku, kiedy Twoim sprzedawcą będzie inna firma, niż dystrybutor, na koniec miesiąca możesz zacząć dostawać 2 odrębne rachunki. 

Aby temu zapobiec, podpisz umowę kompleksową, o której wspomnieliśmy już w pierwszej części artykułu. Na mocy dokumentu będziesz rozliczać się ze sprzedawcą, który w Twoim imieniu ureguluję należności również z dystrybutorem.

Pamiętaj, że umowę sprzedaży możesz zawrzeć na minimum rok. Dlatego, zanim podpiszesz dokument, przeanalizuj dokładnie całą ofertę.

Czy wiesz, że możesz zmienić ofertę sprzedażową na taką, która ma gwarancję stałej ceny prądu na 5 lat? Przy korzystnych warunkach to gwarancja bezpieczeństwa energetycznego i finansowego.

 

Zgodnie z informacjami podanymi przez URE, szczególną ostrożność przy zmianie sprzedawcy energii elektrycznej należy zachować, gdy: 

  • w umowie, którą masz zawrzeć, nie podano kluczowych danych,

  • sprzedawca namawia Cię do szybkiego podpisania umowy, bez możliwości wcześniejszego zapoznania się z ofertą,

  • nie znasz i nie możesz zweryfikować firmy, której oferta wydaje Ci się korzystna,

  • firma sprzedażowa proponuje Ci niższą stawkę, nie dając się zapoznać z wysokością opłat dodatkowych.

Jakie korzyści zyskasz dzięki zmianie sprzedawcy prądu?

Pierwszą ważną korzyścią, którą zyskasz dzięki zmianie sprzedawcy prądu, jest mniejszy rachunek za energię w skali miesiąca. Na rynku są różni sprzedawcy, którzy w swojej ofercie proponują rozmaite rozwiązania cenowe. Bardzo możliwe, że zmieniając aktualną ofertę sprzedażową, znajdziesz rozwiązanie, dzięki któremu zaoszczędzisz nawet 40% na rachunkach za prąd w firmie. 

Zyskasz korzystniejsze warunki umowy i większe bezpieczeństwo energetyczne.

Zaoszczędzoną gotówkę możesz przeznaczyć na rozwój swojej firmy. Dzięki porównywarce cen prądu szybko uzyskasz najbardziej aktualne oferty dopasowane do własnych potrzeb.

Jako odbiorca energii elektrycznej, będziesz mógł/mogła skorzystać ze stabilnych cen, które nie ulegną zmianie. Nawet na 5 lat! Porównaj nową ofertę z tą aktualnie podpisaną z dotychczasowym sprzedawcą i zobacz, czy zmiana się opłaca.

Pamiętaj, zmiana sprzedawcy energii elektrycznej nic nie kosztuje. Możesz dokonać jej tyle raz, ile chcesz, zachowując przy tym podpisane warunki korzystania z umowy z firmą sprzedażową.

 

Ile trwa zmiana sprzedawcy prądu?

Jeżeli podpisujesz umowę z nowym sprzedawcą, cała procedura zmian powinna potrwać nie dłużej, niż 14 dni. 

Z dniem wygaśnięcia umowy sprzedaży z dotychczasowym sprzedawcą, zostanie wykonany odczyt układu pomiarowego (czyli licznika). Na podstawie takich danych zostanie wykonane rozliczenie końcowe. 

Może się okazać, że podczas zmiany konieczne będzie dostosowanie układów pomiarowo rozliczeniowych. Za wszystkie ewentualne koszty, które poniesiesz, odpowiada wówczas Operator Systemu Dystrybucyjnego.

Co z licznikiem po zmianie sprzedawcy prądu?

W zależności od wielkości zużycia energii zmiana sprzedawcy może wymagać dostosowania układu pomiarowo – rozliczeniowego, jednak nie ma się czego obawiać – nad całością ewentualnego procesu będzie czuwać OSD.

Jeżeli masz licznik bez transmisji danych, odczyt może być opóźniony. Jednak nie powinien nastąpić później, niż w ciągu 5 dni roboczych od momentu wejścia w życie umowy sprzedaży energii elektrycznej.

Zgodnie z odgórnie wydanym rozporządzeniem, do 2028 roku w Polsce ma zostać wymienionych 80% liczników z tradycyjnych, na inteligentne. Oznacza to wiele zalet, które możesz dzięki temu zyskać. Koszty instalacji ponosi Operator Systemu Dystrybucyjnego.

 

Jesteś prosumentem? Możesz zmienić sprzedawcę energii

Doskonale wiemy, że jako przedsiębiorca z całą pewnością ponosisz wysokie koszty utrzymania firmy. Fotowoltaika jest ekologicznym i bardzo praktycznym rozwiązaniem, które pozwoli Ci zmniejszyć rachunki za energię elektryczną. Natomiast jeżeli widzisz jeszcze większe zapotrzebowanie w tej przestrzeni, dokonaj zmiany sprzedawcy prądu.

Jeżeli jesteś prosumentem i chcesz dokonać takiej zmiany, nic nie stoi na przeszkodzie. Masz taką możliwość. 

Prosument to osoba, która pobiera, ale przede wszystkim produkuje energię elektryczną na własne potrzeby. Na przykład za pomocą instalacji fotowoltaicznych, albo przy użyciu farm wiatrowych. Jeżeli jesteś prosumentem, możesz zmienić sprzedawcę energii elektrycznej. Nic nie stoi na przeszkodzie. 

 

 Ile faktur dostaniesz po zmianie sprzedawcy prądu?

Standardowe opłaty, które znajdziesz na swojej fakturze za prąd, dotyczą sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej. Jeżeli Twój dystrybutor pełni również funkcję sprzedawcy, od którego kupujesz prąd, będziesz się z nim rozliczać na podstawie jednej faktury, którą dostaniesz co miesiąc.

Jeśli jednak dokonałeś/dokonałaś zmiany sprzedawcy energii elektrycznej, najprawdopodobniej faktura zostanie rozdzielona na dwa egzemplarze. Jeden będzie dotyczył kosztów dystrybucji i opłat dodatkowych, a drugi sprzedaży i towarzyszących jej opłat. W takim przypadku, aby nie musieć się rozliczać z obydwóch faktur, dobrze jest podpisać umowę kompleksową. 

Co to dokładnie oznacza? Umowa kompleksowa to dokument, który możesz podpisać ze swoim sprzedawcą energii. Wówczas możesz u niego opłacać również rachunki za dystrybucję. Jest to prosty i bardzo przydatny sposób, dzięki któremu unikniesz niepotrzebnych formalności.

Kiedy można podpisać umowę kompleksową? W sytuacji, kiedy Twój aktualny sprzedawca energii współpracuje z dostawcą. Jeżeli to podmiot, rekomendowany przez dostawcę, umowa kompleksowa zawiązywana jest automatycznie. W innym przypadku należy złożyć wniosek o podpisanie wyżej wymienionej umowy.

Umowa kompleksowa to dobry wybór, ponieważ dzięki niej opłacanie Twoich rachunków stanie się mniej czasochłonne. Wybierając takie rozwiązanie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów. To prosta formalność, dzięki której zyskujesz czas i komfort miesięcznych rozliczeń za energię. 

Mrożenie cen prądu a zmiana sprzedawcy 

Od 4 listopada 2022 roku w ramach działań mających na celu ochronę odbiorców energii, w życie weszła ustawa o mrożeniu cen energii. Zgodnie z wdrożonym przez rząd dokumentem, wszyscy odbiorcy energii elektrycznej mogą korzystać z zatrzymania cen prądu do końca 2023 roku. 

Zostały wyznaczone ceny maksymalne, powyżej których wysokość rachunków za energię nie wzrośnie. Wyznaczono również limity zużycia energii, w których odbiorcy z danych kategorii cenowych powinni się zmieścić. Przekroczenie limitów oznacza dopłatę do rachunku zgodnie z aktualnie obowiązującą stawką u danego sprzedawcy.

Takie rozwiązanie ma potrwać do końca roku. Mogło ono uśpić odbiorców energii w poszukiwaniu alternatyw do obniżenia stawek prądu. Jednak cały czas należy być czujnym. W sytuacji, kiedy mrożenie cen się skończy, odbiorcy energii automatycznie przejdą na aktualne stawki, które będą horrendalnie wysokie.

 

 

Zanim to się wydarzy, warto podjąć konkretne działania, które pozwolą zadbać o niezależność energetyczną i obniżą miesięczne rachunki za energię. 

Jednym z takich rozwiązań jest inwestycja w OZE. Aktualnie na rynku jest wiele dotacji rządowych, dzięki którym można odzyskać nawet 50% zainwestowanej kwoty. 

Kolejnym rozwiązaniem jest zmiana sprzedawcy energii elektrycznej. Za pomocą takiego kroku możesz znaleźć ofertę, dzięki której zaoszczędzisz nawet 40% na miesięcznych rachunkach za prąd.  

Dobrą alternatywą, która może Cię uchronić przed wysokimi rachunkami, jest również inwestycja w systemy sterujące oświetleniem i urządzeniami elektrycznymi. Dzięki takiemu rozwiązaniu obniżysz swoje zużycie energii, przez co Twoje rachunki staną się dużo niższe.  

Wymiana standardowego oświetlenia na ledowe. To również dobry sposób, który pozwoli Ci zaoszczędzić w firmie. Eksperci szacują, że w skali roku taka wymiana może doprowadzić do oszczędności nawet 60% stałego rachunku za prąd.

 

Podsumowanie:

  1. Zmiana dostawcy prądu nie jest możliwa. Można zmienić sprzedawcę prądu.

  2. Dostawca i sprzedawca prądu to dwa różniące się od siebie podmioty.

  3. Aby zmienić sprzedawcę energii, w pierwszym kroku należy porównać aktualne oferty prądu.

  4. Podczas pierwszej zmiany energii elektrycznej należy wypowiedzieć umowę kompleksową sprzedawcy i dystrybutorowi prądu.

  5. W zmianie sprzedawcy prądu pomoże Ci Switch Energy. To rzetelna firma, która wykona za Ciebie wszystkie niezbędne formalności. Zmiany dokonasz szybko i bez wychodzenia z domu.

  6.  Z reguły Twój licznik po zmianie sprzedawcy prądu nie ulega zmianie. Jeżeli jednak oferta, którą wybierzesz, mocno różni się od poprzedniej, wówczas koszt zmiany licznika pokrywa operator sieci dystrybucyjnej.

  7. Jeżeli jesteś prosumentem, również możesz zmienić sprzedawcę energii.

  8. Po zmianie sprzedawcy możesz dostać 2 faktury rozliczeniowe: sprzedażową i dystrybucyjną. Uchroni Cię przed tym podpisanie umowy kompleksowej ze swoich aktualnym sprzedawcą.

 
Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
artykuły
Archiwum
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7