Poradniki
Start Poradniki Instalacja fotowoltaiczna – oszczędność na rachunkach
Artykuł

Instalacja fotowoltaiczna – oszczędność na rachunkach

Instalacja fotowoltaiczna to szansa na zmniejszenie rachunków zarówno w domu jak i w firmie. W artykule opisujemy, jak działa fotowoltaika, co dzięki niej zyskasz, ile zaoszczędzisz na panelach, jak w odpowiedni sposób porównać ceny i jak wybrać odpowiednią moc urządzenia.

 

Czego dowiesz się z artykułu?

  1. Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

  2. Co zyskasz dzięki fotowoltaice?

  3. Ile zaoszczędzisz na panelach fotowoltaicznych?

  4. Panele fotowoltaiczne – jak porównać ich ceny?

  5. Jak dobrać instalację fotowoltaiczną?

  6. Podsumowanie

 

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Wielu internautów zadaje nam pytanie na temat tego, jak tak naprawdę działa fotowoltaika. Dlatego w tym artykule odpowiadamy, aby raz na zawsze rozwiać wszystkie wątpliwości. 

Instalacja fotowoltaiczna to urządzenie, które absorbuje promienie słoneczne i przetwarza je na energię elektryczną. Ogniwa fotowoltaiczne to element instalacji, w którym zachodzi efekt fotowoltaiczny. Za sprawą tego działania wytworzony prąd przepływa przez inwerter i zostaje przekształcony w prąd przemienny. 

W taki sposób wyprodukowana energia może być zużywana na bieżąco lub zmagazynowana na później. Na podstawową instalację składają się takie elementy, jak: panele PV, system mocowania, inwerter, akcesoria łączeniowe i okablowanie.

Panele fotowoltaiczne są zbudowane z ogniw fotowoltaicznych, które są połączone szeregowo-równolegle. To od wielkości, a także od liczby ogniw zależy ilość energii elektrycznej, która zostanie wyprodukowana z instalacji. Poniżej przedstawiamy budowę paneli fotowoltaicznych i elementów, z których są złożone. 

Moduły fotowoltaiczne – pobierają energię słoneczną i przetwarzają na energię elektryczną pod postacią prądu stałego. 

Inwerter – to urządzenie przekształca prąd stały na zmienny, czyli taki, który jest dostępny w gniazdku elektrycznym. Niektórzy nazywają je sercem lub mózgiem całej instalacji. Konwertuje prąd stały, który jest dostarczany przez panele słoneczne. Bez tego urządzenia wyprodukowana energia byłaby całkowicie bezużyteczna. Inwertery solarne z wbudowaną funkcją monitoringu dają możliwość produkcji prądu w ujęciu dobowym, miesięcznym, a nawet rocznym. Instalacja może zostać wyposażona w licznik, który umożliwia śledzenie zużycia energii. 

Konstrukcja wsporcza – utrzymuje panele w miejscu montażu.

Kable i złączki – pełnią funkcję łączeniową modułów fotowoltaicznych z falownikiem. Powinny być wytrzymałe, elastyczne, odporne na wilgoć, czy słońce. 

Instalację fotowoltaiczną możesz również połączyć z magazynem energii, pompą ciepła, czy stacją ładowania samochodów elektrycznych. Takie rozwiązanie umożliwi Ci całkowite uniezależnienie energetyczne od energii z sieci.

 

Co zyskasz dzięki fotowoltaice?

Inwestując w panele fotowoltaiczne, z całą pewnością zaoszczędzisz na rachunkach za prąd, zmniejszysz emisję CO2 do atmosfery, a także zyskasz niezależność energetyczną. Kolejna kwestia, która jest niewątpliwą zaletą korzystania z instalacji fotowoltaicznej to mała ilość miejsca, którą zajmują panele.

Fotowoltaika w porównaniu do tradycyjnych źródeł opału jest zrównoważoną ekologicznie metodą. Jeżeli spojrzysz na tę inwestycję długoterminowo, może ona przynieść duże oszczędności gotówki w skali miesiąca. Jeżeli nie masz zamontowanego magazynu energii, wyprodukowaną jej nadwyżkę możesz odsprzedać do sieci. 

Czy wiesz, że nawet małe instalacje fotowoltaiczne mogą wyprodukować wystarczającą ilość energii dla Twojego domu lub firmy? Wszystko zależy od miesięcznego zużycia prądu i od liczby ogniw, które masz zamontowane w instalacji. Dzięki fotowoltaice możliwe jest również całkowite uniezależnienie się od konwencjonalnych dostawców energii.

Ile zaoszczędzisz na panelach fotowoltaicznych?

Instalacja fotowoltaiki to bardzo dobre rozwiązanie, aby zaoszczędzić na miesięcznych rachunkach za energię. Dzięki niemu obniżysz swój rachunek nawet o 80%. Skoro wiesz już, jak działa system pv, podpowiemy Ci, ile tak naprawdę możesz na nim zaoszczędzić w skali miesiąca. 

Fotowoltaika pobiera energię słoneczną i zamienia w prąd elektryczny. Ilość wyprodukowanej energii zależy od intensywności nasłonecznienia i ilości modułów fotowoltaicznych. Zatem to ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna, zależy między innymi od mocy wyżej wymienionych modułów fotowoltaicznych.

Jeżeli podjąłeś lub podjęłaś decyzję o kupnie fotowoltaiki, musisz wiedzieć, że na rynku istnieje wiele dofinansowań urządzenia. Dzięki nim inwestycja w instalację może Ci się zwrócić po 4 albo nawet 5 miesiącach. Jednym z głównych programów, dzięki któremu możesz pozyskać finansowanie na fotowoltaikę, jest program Mój Prąd. 

 

Warto wiedzieć

 

W 2024 roku ma wejść 6 edycja programu, która da użytkownikom energii jeszcze więcej możliwości. Co to znaczy? Poza dofinansowaniem fotowoltaiki w programie będzie można również uzyskać dopłatę do budowy przydomowej elektrowni, napędzanej siłą wiatru.

 

Panele fotowoltaiczne – jak porównać ich ceny?

Jeżeli zastanawiasz się, w jaki sposób porównać instalację fotowoltaiczną, tutaj znajdziesz odpowiedź. Na rynku jest wiele ofert, które różnią się od siebie ceną i marką producenta. Jak porównać je wszystkie na raz, aby wybrać tą najbardziej odpowiednią, dopasowaną do Twoich potrzeb? 

Porównywarka cen prądu – to sprawdzony sposób na porównanie wielu ofert w 3 minuty. Dzięki takiemu działaniu uzyskasz przekrój firm, które będą mieć wiele opcji dopasowanych wprost do Twoich potrzeb.

Jaką dobrać instalację fotowoltaiczną?

Moc fotowoltaiki, którą powinieneś/powinnaś dobrać do swojego budynku, jest zależna od Twojego miesięcznego i rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną. Skąd się dowiedzieć, jakiej jest ono wielkości?

Na przykład ze swojej ostatniej faktury od dostawcy energii elektrycznej. Natomiast roczne zapotrzebowanie na prąd policzysz, sumując zużycie z 12 miesięcy i wyliczając z tej liczby średnią.

Jeżeli zastanawiasz się, czy wykorzystanie paneli fotowoltaicznych do obniżenia emisji CO2 do atmosfery jest dobrym rozwiązaniem, bez dwóch zdań odpowiadamy, że tak. Wskazują na to statystyki. Zgodne z wyliczeniami, każde 1000 kWh energii, która jest pozyskana z fotowoltaiki to redukcja emisji CO2 o blisko 820 kg rocznie.

Wydajność paneli fotowoltaicznych zależy od ich producenta, od liczby ogniw fotowoltaicznych, a także od kąta ich nachylenia względem słońca.

 

Podsumowanie:

  1. Instalacja fotowoltaiczna absorbuje energię słoneczną i przetwarza ja na energię elektryczną.

  2. Dzięki fotowoltaice zyskasz oszczędność na miesięcznych rachunkach, emisję CO2 do atmosfery, a także niezależność energetyczną.

  3. Kupując panele fotowoltaiczne, jesteś w stanie uzyskać zwrot zainwestowanej gotówki nawet po 4 miesiącach od zakupu.

  4. Jeżeli chcesz szybko porównać ceny energii elektrycznej, skorzystaj z naszej porównywarki cen prądu.

  5. Aby dobrać odpowiednią instalację fotowoltaiczną, sprawdź, jak duże jest Twoje zapotrzebowanie na energię w skali miesiąca.

 
Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
artykuły
Archiwum
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7