Poradniki
Start Poradniki Jak czyścić panele fotowoltaiczne?
Artykuł

Jak czyścić panele fotowoltaiczne?

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych wpływa na jakość ich utrzymania. Szacuje się, że średnia żywotność instalacji fotowoltaicznej to 20-30 lat. Warto więc zadbać o konserwację powierzchni ogniw.

Czego dowiesz się z artykułu?

  1. Czy mycie paneli pv jest konieczne?

  2. Czy można samodzielnie czyścić panele fotowoltaiczne?

  3. Czego nie wolno robić podczas czyszczenia paneli fotowoltaicznych?

  4. Jak często należy myć panele fotowoltaiczne?

  5. Jak przebiega mycie paneli słonecznych?

  6. Podsumowanie

 

Czy mycie paneli pv jest konieczne?

Szacuje się, że średnia żywotność instalacji fotowoltaicznych wynosi od 25 do 30 lat. Co powoduje tę rozbieżność? Na eksploatację paneli fotowoltaicznych wpływa wiele czynników. Są to między innymi: warunki atmosferyczne, działania mechaniczne, nieodpowiedni montaż instalacji, a także brak odpowiedniej dbałości o konserwację.

Ten ostatni czynnik w szczególności sprawia, że fotowoltaika traci swoją wydajność. Na skutek gromadzących się na jej powierzchni zanieczyszczeń, może absorbować mniejszą ilość promieni słonecznych. W efekcie prowadzi to do niższej produkcji energii i ostatecznie wzrostu cen za prąd. 

Warto wiedzieć

Brak czyszczenia paneli fotowoltaicznych wpływa też na niszczenie jej powierzchni. Ptasie odchody lub drobinki kurzu, piasku mogą wpłynąć na mechaniczne uszkodzenia struktury urządzenia. Dlatego jeśli chcesz, żeby Twoje urządzenie działało 30 lat, dobrą praktyką jest systematyczne mycie i konserwacja. 

 

W dalszej części artykułu opiszemy, w jaki sposób przeprowadzać takie działania i na co w tej przestrzeni warto zwrócić uwagę.

 

Czy można samodzielnie czyścić panele fotowoltaiczne?

Samodzielne czyszczenie instalacji fotowoltaicznej jest kuszącym rozwiązaniem. Prosumenci często wybierają taką możliwość. W końcu to tylko „odkurzenie” wierzchniej części urządzenia. W pewnym sensie takie nastawienie jest słuszne. Jednak z doświadczenia wiemy, że przed podjęciem działań warto się dowiedzieć, jak to dokładnie zrobić, aby nie popełnić żadnego błędu. 

Dlatego za chwilę opowiemy Ci o tym, w jakich przypadkach można umyć panele, a kiedy warto jednak poprosić o pomoc specjalistę. Jeżeli zamontowałaś/zamontowałeś instalację na ziemi, możesz ją umyć samodzielnie. Jednak należy to zrobić umiejętnie, aby nie zniszczyć powierzchni ogniw. Natomiast jeśli Twoja instalacja znajduje się na dachu, lepiej zatrudnij specjalistów do jej czyszczenia. 

Dlaczego? Bo mycie paneli fotowoltaicznych na wysokości jest niebezpieczne i bardziej skomplikowane, niż standardowo. Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i w takiej przestrzeni powierzyć sprawę specjalistom.

Panele fotowoltaiczne ulegają samooczyszczaniu podczas opadów deszczu i śniegu. Ale jeśli w miejscu, w którym jest umieszczone urządzenie, znajduje się dużo ptactwa, które je zanieczyszcza, częstsze mycie paneli tym bardziej jest wskazane. Ptasie odchody zawierają substancje żrące, które mogą mechanicznie uszkodzić powierzchnię paneli.

Warto wiedzieć

Regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych pomoże Ci zadbać o dobrą kondycję urządzenia przez nawet 30 lat. Konserwacja paneli fotowoltaicznych to również dobre rozwiązanie, o którym warto pomyśleć podczas użytkowania.

 

Czym myć panele fotowoltaiczne?

 

Jeżeli jesteś w tym miejscu, to najprawdopodobniej już się nie zastanawiasz, czy można myć panele słoneczne, tylko myślisz o tym, jak to zrobić. Dlatego jeśli podjąłeś/podjęłaś już decyzję o działaniu na własną rękę, za chwilę znajdziesz odpowiedź na pytanie, jakich środków warto do tego użyć. 

Nieco wyżej wspomnieliśmy już, że do mycia instalacji ważne jest wykorzystanie wody destylowanej. Jednak nie napisaliśmy jeszcze o tym, że dobrym rozwiązaniem jest dodanie do tej wody delikatnych detergentów. 

Natomiast jeśli instalacja jest mocno zabrudzona, dobrą praktyką jest skorzystanie ze środków przeznaczonych do mycia fotowoltaiki, które mają mocniejsze stężenie.  

Czego nie wolno robić podczas czyszczenia paneli fotowoltaicznych?

Przed rozpoczęciem mycia paneli fotowoltaicznych, pierwszą, bardzo ważną kwestią jest odłączenie instalacji od zasilania. Podczas mechanicznych działań może dojść do porażenia prądem. Dlatego lepiej nie kusić losu i przed faktem zapobiec niebezpiecznym sytuacjom.

Do mycia urządzenia należy użyć specjalnie zaizolowanych narzędzi. Nie mogą one być szorstkie i ostre, ponieważ istnieje szansa, że zarysują moduły. Najlepiej, aby materiał, z którego są wykonane, był jak najmniej inwazyjny. Dlatego dobrą praktyką jest wykorzystanie miękkiej gąbki albo szczotki, która jest wykonana z nylonu.

Do takich działań należy użyć demineralizowanej lub zmiękczonej wody, a także odpowiednich preparatów. Użycie wody z kamieniem mogłoby doprowadzić do osadzenia się go na powierzchni paneli, przez co stracą swoją funkcjonalność. Niektórzy prosumenci próbują myć panele fotowoltaiczne za pomocą myjki wysokociśnieniowej. 

Jest to błąd. Takie działanie może doprowadzić do rozszczelnienia łączenia modułów. Kolejną kwestią, która jest tak właściwie najważniejsza, to fakt, że po panelach fotowoltaicznych nie należy chodzić.

Jak często należy myć panele fotowoltaiczne?

Aby efektywność Twojej instalacji fotowoltaicznej cały czas utrzymywała się na tym samym poziomie, dobrze jest 2 razy do roku umyć panele. Czy wiesz, że jej efektywność przez zanieczyszczenie może spaść nawet o 20%?

Takie działania najlepiej jest przeprowadzić wiosną i w połowie lata. W takim przedziale czasowym fotowoltaika brudzi się najczęściej. Natomiast dzięki opadom deszczu i śniegu dochodzi do samooczyszczania urządzenia. 

Warto wiedzieć

W strukturze paneli fotowoltaicznych znajduje się powłoka samoczyszcząca. To rozwiązanie techniczne, które w dużej mierze przyczynia się do zachowania jak najdłuższej żywotności urządzenia.

 

Jak przebiega mycie paneli słonecznych?

Zastanawiasz się, jak czyścić panele fotowoltaiczne? Jeżeli zdecydujesz się je powierzyć specjalistą, możesz mieć pewność, że działanie będzie wykonane za pośrednictwem 2 systemów mycia: systemu jonowo-kationowego i systemu odwróconej osmozy. 

Pierwszy z dwóch wyżej wymienionych systemów polega na filtrowaniu, które jest przeprowadzane za pomocą żywicy ze złożem mieszanym. To niemal najskuteczniejszy sposób usuwania zanieczyszczeń. Jego skuteczność daje efekt czystości na poziomie 99,9%.

Natomiast system odwróconej osmozy opiera się na filtrowaniu przez filtr membranowy. Dzięki niemu możesz uzyskać nawet 95-98% efekt czystości.

Podsumowanie

  1. Mycie paneli fotowoltaicznych jest ważną kwestią, która wpływa na ich wydajność.

  2. Czyszczenie paneli fotowoltaicznych na własną rękę jest dobrym rozwiązaniem, należy tylko rozważnie do niego podejść, aby ustrzec się przed niebezpiecznymi sytuacjami.

  3. Przed rozpoczęciem czyszczenia paneli PV należy odłączyć je od zasilania. Zabrania się również chodzenia po nich.

  4. Mycie paneli fotowoltaicznych należy przeprowadzić 2 razy w roku.

  5. Jeżeli zdecydujesz się na mycie paneli fotowoltaicznych, może ono zostać wykonane za pomocą 2 metod: za pomocą systemu jonowo-kationowego i systemu odwróconej osmozy.

 
Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
artykuły
Archiwum
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7