Poradniki
Start Poradniki Jak obliczyć zużycie prądu, czyli pobór prądu urządzenia?
Artykuł

Jak obliczyć zużycie prądu, czyli pobór prądu urządzenia?

Chcesz kupić nową pralkę, ale nie ufasz specyfikacji podanej przez producenta i chcesz samodzielnie obliczyć pobór energii, zobacz jak to się robi?

jak obliczyć zużycie prądu
Fot. Flickr.com
Urządzenia pomiarowe
Istnieje kilka sposobów na ustalenie zużycia energii. Jednym z nich jest zakup przenośnego miernika elektrycznego. Urządzenie tego typu umieszcza się w kontakcie a wtyczkę sieciową urządzenia w mierniku, tak by urządzenie znajdowało siępomiędzy gniazdkiem a danym odbiornikiem prądu. Miernik to urządzenie bardzo zaawansowane a więc i dokładne, poda nam zużycie energii danego urządzenia w czasie godziny, całego dnia, miesiąca czy roku. Dodatkowązaletą jest to, że miernik odczyta dokładne zużycie całego cyklu piorącego czy pobór prądu telewizora podczas pracy i w trybie oczekiwania, czyliposzczególnych faz zużycia prądu, takich jak pobieranie wody, płukanie czy wirowanie. Jak wiadomo cykl cyklowi nie równy, pierzemy przecież w różnych temperaturach, co pranie wkładamy inny wsad i wybieramy odmienny czas pracy, co wpływa na różny pobór energii.

Jak obliczyć zużycie prądu?

Jeśli jednak nie chcemy zainwestować w miernik, możemy wykonać obliczenia samemu.Z pewnością nie będą one tak dokładne, ale samodzielne. Dla obliczeń posłużymy się wzorem:
Zużycie energii [kWh] = moc urządzenia [kW] * czas pracy urządzenia [h]
Moc urządzeń podawana jest zazwyczaj w watach [W], by uzyskać jednostkę [kW] należy moc w watach podzielić przez 1 000.
Dlaczego nasze wyliczenia skazane są z góry na niepowodzenie? Będą to obliczenia niedokładne, pomimo dobrze dobranego wzoru i prawidłowo wykonywanych działań. Producent urządzenia np. pralki podaje, że jej moc wynosi 1200 W co daje nam 1,2 kW, jest to jednak maksymalna moc i podczas cyklu piorącego może wystąpić kilkakrotnie i trwać jedynie kilka minut. Przejdźmy do obliczeńobliczeń. Pierzemy naszą automatyczną pralką o mocy 1200 W przez 90 minut.
Zużycie energii [kWh] = moc urządzenia [kW] * czas pracy urządzenia [h]
Zużycie energii [kWh] = 1,2 KW * 1,5 h
Zużycie energii [kWh] = 1,8 kWh
Tyle energii elektrycznej w przybliżeniu pobiera nasza pralka. Praca pralki składa się z poszczególnych etapów, a każdy trwa określoną ilość czasu, niestety ani producent ani my sami nie jesteśmy w stanie określić ile energii podczas danego etapu pobiera urządzenie. Tu parametry się zmieniają w zależności od programu i rodzaju pralki, niestety nikt nie podaje ile trwa każdy z etapów, więc nie mamy ich z czym porównać, jesteśmy zdani sami na siebie i nasze obserwacje. Dlatego aby nasze obliczenia nie były bezużyteczne podstawmy przykładowe dane, dla konkretnychetapów, które przedstawiamy w tabeli, a następnie wyliczymy dla nich zużycie energii mnożące te wartości.
Etap prania
Czas trwania
Ile mocy pobiera
Zużycie całościowe
pobieranie wody
10 minut
0,8 kW
0,17h * 0,8kW = 0,136 kWh
podgrzewanie wody (najbardziej energochłonny etap, trwa większość cyklu)
55 minut
1,2 kW
0,92h * 1,2kW = 1,104 kWh
obracanie bębna (trwa prawie cały cykl, i pokrywa się z czasem podgrzewania)
40 minut
0,6 kW
0,66h * 0,6kW = 0,369
wirowanie
15minut
0,8 kW
0,25h * 0,8kW = 0,2 kWh
wypompowywanie wody
10minut
0,2 kW
0,17h * 0,6kW = 0,102 kWh
obliczenia
125 minut – 40 minut = 90 minut cyklu
1,911 kWh
Wnioski z obliczeń
Pierwsze obliczenie, w którym nie rozróżniliśmy etapów cyklu całościowe zużycie energii naszej pralki kształtowało się na poziomie 1,8 kWh po wyszczególnieniu etapów wyszło 1,911 kWh. Jest to nie wiele większe zużycie, ale pamiętać należy, że przyjęte w tabeli wartości mogą być dużo wyższe, np. etap wirowania będzie trwał dłużej i pochłonie więcej energii jeśli przeciążymy bęben. Piorąc programem przeznaczonym do tkanin delikatnych zazwyczaj temperatura prania jest niewysoka co sprawi, że spadnie pobór energii.Poprzez tego urodzaj rozgraniczenie chcemy ukazać, że obliczenie zużycia energii nie jest wcale takie proste, może dlatego widząc nasz rachunek zastanawiamy się dlaczego jest taki wysoki, bo przecież mamy sprzęty najwyższejklasyenergetycznej. Na starej etykiecie energetycznej producenci podawali zużycie tylko dla wybranego etapu charakterystycznego dla danego odbiornika, jednak rzadko spotyka się rozgraniczenie na wszystkie etapy pracy. Takie obliczenia można wykonać dla każdego sprzętu, należy tylko zaobserwowaćile czasu trwa dany etap, trudniej natomiast ustalić ileenergii może pobierać, do tego z pewnością przyda się miernik elektroniczny.
Grażyna Kulik, Redaktor
Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Oświetlenie LED – prawdy i mity
15 Kwiecień 2014
Czy faktycznie diody LED kosztują sporo, a podczas korzystania wymagają jakieś większej uwagi? Czy rzeczywiście są aż tak trwałe? Obalamy mity i preze...
PS4 ile prądu pobiera?
21 Styczeń 2016
Telewizory, radia czy laptopy, już dawno odkryliśmy, że te urządzenia są cichymi pożeraczami prądu. Jak to jest z PlayStation 4?
Jak obliczyć zużycie energii w święta?
18 Grudzień 2015
Nie będziemy prowadzić statystyk dotyczących tego ile kosztować będą prezenty, potrawy wigilijne czy fajerwerki, zajmiemy się prądem. Krótka kalkulacj...
Czy aluminium przewodzi prąd?
18 Styczeń 2016
Prawdopodobnie spotkałeś już glin, z którego wykonuje się naczynia kuchenne i cienką folię używaną w kuchni.
OSD – Operator Systemu Dystrybucyjnego
28 Styczeń 2016
Operator Systemu Dystrybucyjnego, w skrócie OSD to firma energetyczna, która zajmuje się dystrybucją prądu. To na jego rzecz uiszczamy wchodzące w skł...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7