Gaz
Start Gaz Piec gazowy czy węglowy? Który lepszy?
Artykuł

Piec gazowy czy węglowy? Który lepszy?

W okresie zimowym koszty ogrzewania pochłaniają nawet 50% budżetu domowego. Częstym dylematem właścicieli domów jest wybór pomiędzy piecem węglowym a gazowym.

Kotły węglowe

W Polsce najpopularniejsze jest oczywiście ogrzewanie węglowe. Nie ma co się temu dziwić – to najtańsze paliwo na rynku, do tego bardzo dostępne. Obecnie produkowane kotły węglowe są nie tylko oszczędne, ale i ekologiczne. Nadal jednak trzeba je obsługiwać, choć nie trzeba już temu poświęcać tyle czasu co kiedyś.

Piece gazowe

Piece gazowe wyróżniają się właśnie tym, że są całkowicie bezobsługowe. W sposób automatyczny odbywa się proces pobierania oraz spalania gazu. Minusem może być koszt tego rodzaju ogrzewania. Jest on wyższy niż w przypadku ogrzewania węglowego, choć wypada dużo korzystniej niż przykładowo ogrzewanie elektryczne. Co trzeba wiedzieć przed kupnem kotła gazowego? Jaką powinien posiadać moc. To należy ustalić mając na względzie wielkość pomieszczeń. W przypadku domów jednorodzinnych najczęściej są stosowane piece o mocy 10 kW, 15 kW oraz 30 kW. Na uwadze trzeba mieć także inne czynniki typu izolacja domu. Jeśli paliwo gazowe chcemy wykorzystać także na podgrzanie wody użytkowej to warto zakupić dwufunkcyjne kotły gazowe.

Komin

Do danego typu kotła gazowego należy dostosować wysokość oraz wewnętrzny przekrój komina. Przykładowo piece gazowe z otwartą komorą spalania wymagają komina o wysokości co najmniej 4 metrów i średnicy 12 cm. Co ważne przewody kominowe w przypadku kotłów gazowych bezwzględnie muszą cechować się odpornością na działanie powstającego w kominie kwaśnego kondensatu. W związku z tym przewody te produkuje się ze stali albo kwasoodpornej ceramiki, a w przypadku kotłów z zamkniętą komorą spalania ze stopu aluminiowo-krzemowego. Przy zmianie ogrzewania na gazowy trzeba zatem liczyć się z zakupem specjalnego wkładu do komina, który będzie kwasoodporny.

Kotłownia

Bez zmian nie obejdzie się także w pomieszczeniu przeznaczonego na kotłownie. Piec gazowy wymaga kotłowni o powierzchni co najmniej 8 m3. Jeśli kocioł ma zamkniętą komorę spalania to kubatura może być mniejsza – 6,5 m3. Oczywiście niezbędna jest wentylacja – dwa otwory i to w odpowiednich miejscach.

Grzejniki

Jeśli chodzi o grzejniki to do ogrzewania gazowe najodpowiedniejsze są grzejniki aluminiowe oraz płytowe. Odpadają zatem grzejniki starego typu, czyli żeliwne. Do wymiany często nadają się także rury, musza bowiem mieć mniejszą średnicę. Całkowita wymiana instalacji jest nieodzowna w przypadku kotła kondensacyjnego – inaczej urządzenie nie będzie pracować w sposób ekonomiczny.

Wady i zalety

Niewątpliwą zaletą kotła gazowego jest jego bezobsługowość. Jednak jak wiadomo za komfort trzeba po prostu więcej zapłacić. Dla osób, które cenią sobie właśnie wygodę wymiana ogrzewania na gazowe z pewnością będzie opłacalną inwestycją. Osoby chcące zaoszczędzić zapewne wybiorą piec węglowy, bowiem węgiel jest nadal sporo tańszy niż gaz. Muszą się jednak liczyć z tym, że bez ich ingerencji taki kocioł nie będzie działać.

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Dla domu dom
Płać za gaz jak najmniej. Porównaj ceny.
firma Dla firmy

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Z nami sprzedawcę energii zmieniło
0 7 3 1