Gaz
Start Gaz Piec jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?
Artykuł

Piec jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?

Obydwa kotły służą do ogrzewania pomieszczeń i wody użytkowej. Jaka jest różnica pomiędzy tymi kotłami?

piec dwufunkcyjny

Kocioł jednofunkcyjny

Kocioł jednofunkcyjny cechuje się tym, że ogrzewa wodę zasilająca instalację grzewczą w obiekcie, a także wodę użytkową ale w osobnym podgrzewaczu pojemnościowym (ustawiony pod piecem albo powieszony obok pieca).

Podgrzewacz to zbiornik na użytkową wodę. Ma na wyposażeniu wymiennik ciepła, którym przeważnie jest wężownica grzewcza. Przepływająca z kotła przez wężownicę gorąca woda ogrzewa wodę użytkową w podgrzewaczu. To gdzie powinien być ulokowany podgrzewacz zależy od jego pojemności. Zbiornik do 80 litrów może zostać powieszony obok kotła. Pod kotłem może być ustawiony kocioł o pojemności do 150 litrów. Jeśli natomiast zbiornik ma większą pojemność to zaleca się ustawienie go obok kotła. Warto tych zasad przestrzegać. Do podgrzewacza wpływa zimna woda, jest ona ogrzewana do ustawionej temperatury – urządzenie posiada czujnik temperatury. Wydajność tego rodzaju kotła oraz dostępna ilość ciepłej wody użytkowej jest uzależniona od tego jaką pojemność ma podgrzewacz.

tańszy gaz

Piec dwufunkcyjny

Piec dwufunkcyjny jak już wskazuje sama nazwa pełni dwie funkcje. Pierwszą z nich jest ogrzewanie wody do centralnego ogrzewania, a drugą ciepła woda użytkowa. Te funkcje są realizowane oczywiście w jednym urządzeniu. Jeśli chodzi o c.w.u. to jest ona w sposób przepływowy ogrzewana w kotle. W przypadku tego rodzaju kotła jego wydajność oraz dostępna ilość c.w.u jest uzależniona od mocy grzewczej kotła.

Który wybrać?

Jeśli założymy, że kotły będą mieć właściwą moc do ogrzewania pomieszczeń to trzeba wziąć po uwagę jeszcze jego wydajność c.w.u. czy cyrkulację wody. Piec dwufunkcyjny jest polecany do mieszkań oraz niewielkich domów jednorodzinnych, które posiadają jedną łazienkę. Z kolei kocioł jednofunkcyjny z podgrzewaczem stosuje się najczęściej w domach z dwiema łazienkami.

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Dla domu dom
Płać za gaz jak najmniej. Porównaj ceny.
firma Dla firmy

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Z nami sprzedawcę energii zmieniło
0 7 3 1