Dzięki porównywarce ofert zyskasz:
Aktualnie wybierając montaż pompy ciepła, możesz zaoszczędzić nawet 75% standardowego rachunku za energię elektryczną. Na popyt urządzeń znacząco wpłynęła możliwość skorzystania z rządowych dotacji. Przez ostatnie 10 lat rynek pomp ciepła wzrósł ponad 100-krotnie, a w 2023 roku łącznie sprzedano ponad 203 tys. sztuk urządzeń.
Na koszt pompy ciepła wpływa: typ, konstrukcja, a przede wszystkim jej moc. Oczywiście do wymienionych elementów dochodzą również: koszt montażu pompy ciepła i wykonanie
działania, którym jest instalacja pompy ciepła. Poniżej przedstawiamy, jak na rynku kształtują
się ceny urządzeń ze względu na ich typ:
cena: 50 tys. – 80 tys. zł
cena: 35 tys. – 45 tys. zł
cena: 30 tys. – 40 tys. zł
Jeśli szukasz odpowiedniego typu pompy ciepła, musisz wiedzieć, że urządzenia różnią się od
siebie pod względem dolnego źródła. Istnieje podział ze względu na rodzaj pomp ciepła:
Nie wytwarzają samodzielnie ciepła, tylko pozyskują je z otoczenia. Za pomocą górnego źródła energii urządzenie oddaje energię do domu, natomiast za pomocą dolnego źródła pobiera ciepło. Wybór gruntowej pompy ciepła to dobre rozwiązanie, które zapewni Ci komfort termiczny.
Składają się z kilku obiegów. Pobierają one energię z powietrza z zewnątrz i przekazują do obiegu grzewczego w domu. Taki typ pomp ciepła nie wymaga budowy specjalnej instalacji i tworzenia wykopów w gruncie. Systemy powietrznej pompy są łatwe w instalacji. Charakteryzują się również wysoką estetyką. Jeżeli myślisz o wyborze powietrznej pompy ciepła, jest to najpopularniejszy i naprawdę dobrze sprawdzający się rodzaj urządzenia.
Ten typ urządzenia charakteryzuje wysoka efektywność. Przy takiej pompie źródłem ciepła mogą być zbiorniki wodne, które znajdują się w pobliżu Twojego budynku. Urządzenia wykorzystują energię hydrotermalną. Mogą też bazować na studniach głębinowych.
Pompy ciepła mają wysoką efektywność energetyczną. Jeżeli myślisz o zakupie tego urządzenia, musisz wiedzieć, że istnieje możliwość podłączenia go do instalacji fotowoltaicznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu jej użytkowanie może stać się prawie bezkosztowe. Jednak to, ile pompa ciepła pobiera prądu, zależy od wielu czynników.
Na wysokość zużycia prądu znacznie wpływa liczba osób w Twoim gospodarstwie domowym. Ten ważny czynnik wpływa też na skalę zużycia ciepłej wody użytkowej, a także na komfort cieplny użytkowników.
Natomiast jeżeli odpowiednio dobierzesz pompę ciepła do konkretnego systemu grzewczego, to nie spotkasz żadnych przykrych niespodzianek w związku z wysokimi rachunkami.
Ceny pomp ciepła są różne. Oscylują w granicach pomiędzy 15 tys. złotych a 45 tys. złotych. Dobrym sposobem na obniżenie takiego czynnika, jak cena pompy ciepła jest skorzystanie z dotacji dofinansowującej inwestycję. Z programów na dofinansowanie, takich jak Mój Prąd, skorzystało już 189 tys. użytkowników.
Rodzaj pompy ciepła warunkuje długość trwania montażu urządzenia. Przeciętnie na takie działanie należy przeznaczyć od 1 do 3 dni roboczych. W takim przypadku brana jest również pod uwagę kwestia dostępności produktów na rynku, czas instalatora i proces zakupu.
Jeżeli podejmiesz decyzję o montażu gruntowej pompy ciepła, do jej montażu potrzebny będzie również odwiert studni głębinowej. Przez takie działanie montaż może się wydłużyć. Dlatego też ostateczny koszt pompy ciepła zawsze będzie uzależniony od rodzaju urządzenia, które zechcesz nabyć.
Jeśli chcesz określić zapotrzebowanie budynku na pompę ciepła, przeprowadź audyt energetyczny lub ocenę cieplną. Zanim podejmiesz decyzję na temat tego, czy wybrać takie urządzenie, jak pompa ciepła gruntowa, wodna lub powietrzna, sprawdź zapotrzebowanie energetyczne budynku, w którym będzie montowana.
Aby to zrobić, w pierwszej kolejności należy dokonać analizy izolacji budynku, pomiaru zużycia energii, analizy systemu grzewczego, a także pomiaru temperatury. Zdajemy sobie sprawę z tego, że to wiele czynności, dlatego takie działanie dobrze jest oddać w ręce specjalistów. Osoba uprawniona przeprowadzi dla Ciebie szczegółową ocenę i zasugeruje najlepsze rozwiązanie. Ostatecznie z pompą ciepła obniżysz rachunki nawet o 75%.