Koncesji na gaz mniej
Dziennik zwraca uwagę, że po wprowadzeniu zmian w przepisach dot. zapasów gazu liczba podmiotów posiadających ważną koncesję na sprowadzanie paliwa gazowego z zagranicy zmalała. Na koniec grudnia ubiegłego roku taką koncesją dysponowało 70 firm, a obecnie 58.
Więcej sprzedawców gazu
Nie mniej jednak rośnie liczba sprzedawców gazu, którzy swoją ofertę kierują do klientów indywidualnych. Aktualnie aktywnie na rynku gazu działa 34 sprzedawców. "Rzeczpospolita" zaznacza, że spółek sprzedających paliwo gazowe gospodarstwom domowym jest więcej niż oferujących tej grupie odbiorców prąd, których jest około 30.
Cena maksymalna gazu
W rozmowie z dziennikiem Aldona Kaźmierska z Departamentu Rozwoju Rynków i Spraw Konsumenckich w Urzędzie Regulacji Energetyki tłumaczy, że do aktywności sprzedawców na rynku gazu zachęca taryfa zawierająca maksymalną cenę za błękitną energię. To dla spółek obrotu oznacza możliwość generowania marży. Jak przypomina "Rzeczpospolita" takiego rozwiązania pomimo starań URE nie udało się wprowadzić na rynku energii elektrycznej.
Oferty dual fuel
W wypowiedzi dla dziennika Leszek Juchniewicz, były prezes Urzędu Regulacji Energetyki podkreśla, że spółki obrotu w celu maksymalizacji marży wprowadzają oferty łączone typu dual fuel, czyli energia elektryczna + gaz ziemny. Juchniewicz zwraca uwagę, że sprzedaż samego prądu gospodarstwom domowym jest dla nich mało opłacalna.
Agnieszka Książek, Redaktor naczelna