Jak wygląda kwalifikacja do grupy taryfowej?
W przypadku, gdy okres obowiązywania umowy nie wynosi więcej niż jeden rok umowny to odbiorca jest kwalifikowany do danej grupy na podstawie zadeklarowanego zużycia gazu. Zużycie to wynika z sumy mocy godzinowych urządzeń zainstalowanych mając na względzie charakterystykę poboru paliwa gazowego.
Kiedy można zmienić taryfę gazową?
Taryfę gazu można zmienić w dwóch przypadkach:
- Zmiana wielkości zużycia paliwa gazowego
Zmiana grupy taryfowej może nastąpić w wyniku stwierdzenia zużycia gazu w ilości dającej podstawę do kwalifikowania danego odbiorcy do innej niż aktualnie taryfowej grupy. W tym przypadku zmiana grupy taryfowej jest dokonywana przez przedsiębiorstwo gazowe na podstawie zużycia gazu, nie ma konieczności składania przez odbiorcę żadnego oświadczenia. Od momentu zakwalifikowania odbiorca jest rozliczany według stawek dla nowej taryfy gazowej.
- Oświadczenie odbiorcy o zmianie grupy taryfowej
Odbiorca, który jest zakwalifikowanych do jednej z następujących grup taryfowych: od W-1.1 do W-3.12T, od Z-1.1 do Z-3.12T i od S-1.1 do S-3.12T może samodzielnie dokonać wyboru grupy taryfowej. Przy czym zmiana taryfy musi się odbyć po pierwsze w ramach tego samego rodzaju paliwa gazowego, a po drugie w ramach cechującej się taką samą umowną ilością zużycia gazu w skali roku.
Przykładowo odbiorca z grupy W-1.1 ma możliwość zmiany taryfy na W-1.2 albo W-1.12T. W tych grupach obowiązuje bowiem taka sama roczna ilość umowna paliwa gazowego. Zmieniając samodzielnie grupę taryfową odbiorca zmienia de facto liczbę odczytów gazomierza.
Jak zmienić taryfę gazową?
Aby zmienić grupę taryfową na inną należy wypełnić odpowiedni wniosek i dostarczyć go do przedsiębiorstwa: osobiście do najbliższego Biura Obsługi Klienta, drogą e-mailową albo pocztą tradycyjną. Co istotne taryfę można zmienić tylko raz w ciągu roku umownego.