Gaz
Start Gaz Jakie są taryfy gazowe dla domu i firmy?
Artykuł

Jakie są taryfy gazowe dla domu i firmy?

Na rachunku za gaz z pewnością znajdziemy informacje do jakiej grupy taryfowej należymy. Co kryje się pod nazwą W1 czy W8? Co oznacza symbol S czy Z? Wyjaśniamy jakie są rodzaje i warianty taryf gazowych.

Co to jest grupa taryfowa?

Zgodnie z oficjalną definicją jest to taka grupa odbiorców nabywających paliwo gazowe, którzy są objęciu danym zestawem cen, stawek opłat oraz warunków. Wyróżnia się taryfy ze względu na odbiorcę:

  • taryfy dla odbiorców indywidualnych,
  • taryfy dla odbiorców biznesowych.

Do tego wyróżnia się taryfy ze względu na rodzaj gazu:

  • S i Z – gaz zaazotowany
  • B i R – propan butan
  • W – gaz wysokometanowy (najpopularniejsza taryfa na gaz).

Taryfy gazowe dla domu

Niemal wszystkie gospodarstwa domowe korzystają z wysokometanowego gazu, czyli należą do grupy taryfowej W. W tej grupie taryfowej występuje kilka podgrup (w zależności od rocznego zużycia gazu) i wariantów (zależnie od liczby odczytów gazomierza w ciągu roku).

  • W-1

W tej grupie znajdują się odbiorcy, który w skali roku zużywają maksymalnie 3350 kWh. Gaz zużywają przeważnie tylko do gotowania (jeden odbiornik gazu).

  • W-2

Gospodarstwa domowe znajdujące się w tej grupie zużywają rocznie od 3350 kWh do 13350 kW, a gaz pobierają dwa odbiorniki gazu.

  • W-3

Do tej grupy są klasyfikowani odbiorcy z zużycie gazu w skali roku wynoszącym od 13350 kWh do 88900 kWh. Gaz pobierają zazwyczaj trzy odbiorniki: kuchenka gazowa, piecyk do ogrzewania, system do ogrzewania.

  • W-4

W tej grupie znajdują się nieruchomości, których moc obliczeniowa jest większa niż 40 kW, a zużycie gazu wynosi rocznie ponad 8000 m3. Do tej grupy często należą również odbiorcy biznesowi.

Warianty taryf

Dodatkowe podgrupy są tworzone z uwagi na liczbę odczytów gazomierza w ciągu roku. W-1.1 to jeden odczyt w ciągu roku i co za tym idzie także jedna faktura rozliczeniowa. W-1.2 to taryfa, która cechuje się dwoma odczytami licznika gazu w roku oraz fakturą rozliczeniową wystawianą dwa razy w roku. Prognozy i płatności mają w tych przypadkach miejsce co dwa miesiące. Taryfa W-1.12T oznacza jeden odczyt gazomierza w roku, faktura wystawiana co miesiąc oraz konieczność podawania co miesiąc przez odbiorcę stanu licznika.

Taryfy gazowe dla firm

Odbiorcy biznesowi są klasyfikowani zazwyczaj do następujących taryf gazowych: W-4, W-5, W-6, W-7, W-8. W przypadku ostatniej wymienionej taryfy ciśnienie gazu wynosi więcej niż 0,5 MPa. Oczywiście taryfy te różnią się również wielkością zużycia gazu.

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Zobacz też inne wpisy

PGNiG cena gazu 2018 bez zmian?
01 Styczeń 1970
Największy w Polsce sprzedawca gazu – PGNiG Obrót Detaliczny – złożył wniosek do Urzędu Regulacji Energetyki w sprawie taryf na pierwszy kwartał 2018 ...
Czy można zmienić taryfę gazową?
01 Styczeń 1970
Przedsiębiorstwo gazowe corocznie kwalifikuje odbiorcę do danej grupy taryfowej. Pod uwagę brane jest zużycie paliwa gazowego. Kiedy możliwa jest zmia...
PGNiG taryfy na gaz zatwierdzone. Ile zapłacimy w 2018 roku?
01 Styczeń 1970
Urząd Regulacji Energetyki podał, że zatwierdził taryfę energetyczną największego sprzedawcy, czyli PGNiG Obrót Detaliczny. Ponadto nowe taryfy wyznac...
Dla domu dom
Płać za gaz jak najmniej. Porównaj ceny.
firma Dla firmy

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Z nami sprzedawcę energii zmieniło
0 7 3 1