Kiedy można przyłączyć się do sieci gazowej?
Decydują o tym warunki techniczne przyłączenia. Z wnioskiem o ich wydanie należy udać się do rejonowego zakładu gazowniczego, który na odpowiedź ma 30 dni. Osoby, który budują dom jednorodzinny składają wniosek dla odbiorców z grupy B podgrupy I. W dokumencie należy zawrzeć takie informacje jak: dane osobowe wnioskodawcy, rodzaj budynku, cel wykorzystania gazu, moc przyłączeniową oraz szacowane roczne zapotrzebowanie na gaz. Jeśli wniosek dotyczy nowobudowanego przyłącza to wymagane jest określenie preferowanego terminu podpisania umowy o przyłączenie. Do wniosku należy dołączyć plan zabudowy albo szkic sytuacyjny.
Co to są warunki przyłączenia?
Wydane warunki są bezpłatne i ważne przez 12 miesięcy. W przypadku, gdy sieć gazowa jest w niewielkiej odległości od działki to wystarczy tylko wykonać przyłącze. Co ważne, zakład gazowniczy ma wtedy obowiązek doprowadzić gaz do naszej posesji. Jeśli chodzi o koszty to odbywa się to na zasadzie ryczałtu. Odbiorca pokrywa około 25% wydatków. Oczywiście może się zdarzyć sytuacja, że wykonanie gazowego przyłącze jest niemożliwe czy bardzo trudne do realizacji. W dokumencie warunki przyłączenia do sieci gazowej znajdą się takie informacje jak: miejsce podłączenie, zakres rozbudowy sieci, miejsce dostawy gazu, rodzaj gazu i ciśnienie gazu, miejsce montażu gazomierza, rozgraniczenie własności przyłącza, koszty budowy przyłącza.
Co jeśli działka jest oddalona od sieci gazowej?
Wówczas dużo trudniej jest uzyskać gazowe przyłącze. Spółka gazownictwa nie ma obowiązku rozbudowy sieci oraz finansowania większości kosztów. Warto dowiedzieć się czy nasi sąsiedzi są zainteresowani przyłączem. Jeśli zakład gazowniczy otrzyma kilka wniosków z okolicy jest duże prawdopodobieństwo, że wyda decyzję o przedłużenie sieci. To oznacza, że pokryje także część kosztów a reszta zostanie rozłożona na kilku odbiorców. Trzeba jednak zaznaczyć, że termin rozbudowy sieci może być odległy. Oczywiście, jeśli od zakładu otrzymamy odpowiedź, że ta inwestycja jest dla nich nieopłacalna to sami możemy ją sfinansować – jest to jednak raczej droga inwestycja.
Co zawiera umowa o przyłączenie gazu?
Po otrzymaniu warunków przyłączenia kolejnym krokiem jest podpisanie stosownej umowy. W umowie o przyłączenie do sieci gazowej określone są:
- Obowiązki i prawa zarówno odbiorcy, jak i dostawcy
- Termin podpisania umowy oraz okres jej obowiązywania,
- Moc przyłączeniowa i ilość paliwa
- Termin realizacji przyłącza oraz jego koszty
- Miejsce rozgraniczenia własności sieci oraz instalacji
- Zakres prac
- Techniczne wymagania związane z lokalizacją układu pomiarowego oraz jego parametrów
Co po podpisaniu umowy o przyłącze?
Kolejnym krokiem jest zaprojektowanie sieci gazowej i przyłącza. W zdecydowanej większości przypadków opracowaniem projektu zajmuje się przedsiębiorstwo. Odbiorca gazu ma z kolei obowiązek przygotowania lokalizacji do instalacji głównego kurka albo redukcyjnego punktu. Ponadto na "jego głowie" jest zlecenie projektu oraz realizacja gazowej instalacji od kurka do odbiorników gazu. Ważne: wykonawcą instalacji może być tylko i wyłącznie osoba, która posiada odpowiednie i ważne uprawnienia. Końcowym etapem jest odbiór przyłącza gazowego. Specjaliści sprawdzają szczelność instalacji. Wymagany jest także protokół kominiarski. Potem następuje uruchomienie dostarczanie gazowego paliwa.