1. Wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej
W zakładzie gazowniczym (operator systemu dystrybucyjnego) należy złożyć wniosek o określenie warunków przyłączenia dla podmiotu grupy przyłączeniowej B podgrupy I, którego urządzenia, instalacje i sieć będą przyłączane do sieci dystrybucyjnej i który będzie odbierać gaz ziemny wysokometanowy w ilościnie większej niż 10 m3/halbo gaz ziemny zaazotowany w ilościachnie większych niż 25m3/h.
Do wniosku należy załączyć plan zabudowy albo szkic sytuacyjny, który określi położenie danego budynku, w których będą stosowane przyłączone urządzenia, instalacje i sieci względem już istniejącej sieci. Ponadto dokument ten przedstawia usytuowanie pobliskich budynków oraz zawiera propozycję miejsca, gdzie będzie umieszczony punkt wyjścia z gazowego systemu. Tutaj warto zaznaczyć, że warunek ten w pełni spełnia mapa sytuacyjna terenu do celów informacyjnych, która uwzględnia aktualny stan rozgraniczenia działek. Na niej wystarczy nanieść proponowaną lokalizację kotłowni gazowej lub szafki gazowej. Mapa może być w następujących skalach: 1:500, 1:1000, 1:2000. Z obowiązku załączania mapy są zwolnieni odbiorcy, którzy posiadają już doprowadzone paliwo gazowe do budynku.
W przypadku, gdy wnioskujemy o wydanie warunków przyłączenia dla nowo budowanego przyłącza gazowego to we wniosku należy określić czy umowę o przyłączenie do sieci gazowej zawrzemy jednocześnie wraz z otrzymanymi warunkami przyłączenia czy też w późniejszym terminie.
Jeśli deklarujemy, że niezwłocznie po wydaniu warunków przyłączenia podpiszemy umowę to powinniśmy dostarczyć również pełnomocnictwo do zawarcia umowy – w sytuacji, gdy umowa jest podpisywana przez osobę trzecią.
Z kolei jeśli nie jesteśmy w posiadaniu tytułu prawnego do nieruchomości to we wniosku o określanie warunków przyłączenia do gazowej sieci zaznaczamy opcję zapytania o możliwość przyłączenia. Do wniosku załączamy mapę sytuacyjną z zaznaczonym punktem odbioru gazu.
2. Określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej
Operator systemu dystrybucyjnego w ciągu 21 dni wydaje warunki przyłączenia do sieci gazowej w przypadku oczywiście zaistnienia warunków zarówno technicznych, jak i ekonomicznych. Dokument ten jest potwierdzeniem możliwości przyłączenia potencjalnego odbiorcy do gazowej sieci. OSD określa ważność warunków – co najmniej 30 dni. W owym terminie należy podpisać umowę o przyłączenie do sieci a w sytuacji budowy bądź rozbudowy instalacji uzyskać pozwolenie na budowę i wykonywać prace w myśl przepisów Prawa budowlanego. W warunkach przyłączenia znajdują się takie informacje jak np. miejsce przyłączenia urządzeń, parametry techniczne, moc przyłączeniowa.
3. Zawarcie umowy kompleksowej
Jeśli już na tym etapie zawrzemy umowę kompleksową dostarczania paliwa gazowego to zagwarantujemy sobie niezwłoczne uruchomienie dostaw gazu po ukończeniu inwestycji przyłączenia do sieci przez OSD i po zakończeniu budowy albo rozbudowy gazowej instalacji.
4. Uruchomienie dostarczania gazu
Aby nastąpiło uruchomienie dostarczania gazu należy do OSD dostarczyć dokument, w którym zgłaszamy gotowość instalacji do napełnienia paliwem gazowym. Po złożeniu tego oświadczenia instalowany jest układ pomiarowy, następuje napełnienie instalacji oraz uruchomienie dostarczania paliwa przez OSD.