Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził podwyżkę gazowej taryfy największego sprzedawcy gazu w Polsce – PGNiG. Ceny gazu idą w górę o 1%, ale rachunek za błękitne paliwo ma być niższy z uwagi na obniżkę opłat za dystrybucje.
Jak donosi „Rzeczpospolita” można się spodziewać, że ceny gazu dla większych odbiorców pójdą w górę. Drożeje bowiem ropa naftowa, a na błękitne paliwo jest coraz większy popyt.
W Internecie dostępne są dwa narzędzia o tej nazwie. Za pomocą jednego obliczymy szacunkowe zużycie gazu, a drugiego znajdziemy najtańszego sprzedawcę gazu. My skupimy się na kalkulatorze cen gazu.
Zanim wybierzemy nowego sprzedawcę gazu powinniśmy dokładnie prześledzić gazowe oferty. Oczywiście szczególną uwagę przykuwają ceny gazu. Jak je porównać? Na jakie realne oszczędności możemy liczyć?
Splot kilku wydarzeń spowodował, że ceny gazu w Europie poszły mocno w górę – informuje portal BiznesAlert.pl.
Największy w Polsce sprzedawca gazu – PGNiG Obrót Detaliczny – złożył wniosek do Urzędu Regulacji Energetyki w sprawie taryf na pierwszy kwartał 2018 roku. Potentat domaga się utrzymania cen gazu oraz opłat abonamentowych na dotychczasowym poziomie.
W pierwszym półroczu br. średnia cena gazu w Unii Europejskiej dla odbiorców indywidualnych spadła o 6,3% i wynosi 5,8 euro za 100 kWh. W Polsce gaz zdrożał, ale i tak jego cena jest niższa niż wynosi europejska średnia – podaje Eurostat.
Ceny gazu w Polsce od kilku lat wydają się stabilne. Stawki za 1 kWh oczywiście różnią się w zależności od sprzedawcy gazu, których na polskim rynku jest kilkudziesięciu. Najwięcej klientów obsługuje PGNiG.