Oszczędzanie energii jest proste! O to 15 sposobów, które przyczynią się do zmniejszenia rachunku za prąd:
1. Nie wkładaj do lodówki ciepłych posiłków
Lodówka to urządzenie, które pobiera w naszym domu spore ilości energii elektrycznej. Pobierze jej jeszcze więcej, jeśli będzieszdo niej wkładać ciepłe potrawy. Dlatego warto najpierw wystudzić jedzenie – nie tylko zmniejszyszdzięki temu faktury za energię, ale i także ograniczyszemisję dwutlenku węgla.
2.Odkurz źródła światła
Okazuje się, że żarówki zakurzone dają sporo mniej światła. Dlatego też zanim wymienisz je na mocniejsze warto je po prostu odkurzyć. Wówczas moc żarówki wykorzystasz w 100 procentach.
3. Zmień sprzedawcę prądu
Zmiana dostawcy energii to paradoksalnie jeden z najprostszych metod na zmniejszenie rachunków za energię. Wystarczy porównać oferty, wybrać nowego, tańszego sprzedawcę i upoważnić go do załatwienia wszelkich formalności. Pierwsza zmiana sprzedawcy trwa około 30 dni, a każda kolejna około 14 dni, jest bezpłatna i nie powoduje żadnych zakłóceń w dostarczaniu energii elektrycznej.
4.Gotuj wodę w czajniku, i tyle ile jej potrzebujesz
Jeśli potrzebujesz wrzątkado gotowania to wcześniej zagotuj ją w czajniku elektrycznym. Czajnik pobiera sporo mniej energii elektrycznej niż kuchenka elektryczna. Gotuj też tyle wody, ile w danej chwili potrzebujesz.
5. Żelazko nagrzewaj stopniowo
Pamiętaj, że żelazko będzie pobierać więcej prądu, jeśli nie będziesz nagrzewać go stopniowo. Prasowanie, zatem warto rozpocząć od prasowania tych tkanin, które nie wymagają wysokiej temperatury.
6. Ściany pomaluj na jasno
Warto wiedzieć, że promienie słoneczne najlepiej odbijają się od tych powierzchni, które są jasne. Dlatego też w przypadku pomieszczeń pomalowanych ma biało wystarczą żarówki o mocy słabszej i tym samym pobierające mniej prądu.
7. Odłączaj ładowarkę
Ładowarka, która jest podłączona do elektrycznego gniazdka pobiera energię nawet wówczas, gdy nie ładujesztelefonu, tabletu czy laptopa. Warto, zatem pamiętać o odłączaniu jej z sieci. W przypadku jednej ładowarki oszczędności nie będą duże, ale już kilka takich podłączonych ładowarek może generować spore ilości energii.
8. Kupuj lampy z jasnymi abażurami
Emisjaświatła w dosyć znacznym stopniu jest ograniczana przez lampy z ciemnymi abażurami. Dlatego też warto zakupić takie lampy, które posiadają jasne wykończenia - w ten sposób nie blokujemy żarówce światła i nie są potrzebne źródła o większej mocy.
9. Wyłącz tryb czuwania
Święcąca na urządzeniu dioda informuje, że prąd jest ciągle pobierany. Biorąc pod uwagę ile kosztuje kWh warto wyłączać tryb czuwania. W naszych domach jest przynajmniej kilka sprzętów z stand-by, które w sumie mogą pobierać spore ilości prądu. Wyjęcie kilku wtyczek zapewnia niemałe oszczędności na rachunku za energię. Dla ułatwienia warto zastosować listwy zasilające i jednym wyłącznikiem odłączyć jednocześniekilka urządzeń od prądu.
10.Zastanów się nad zmianą taryfy energetycznej
Być może dobrym rozwiązaniem okaże się zmiana taryfy energetycznej. Jeśli spore ilości energii elektrycznej zużywasz w godzinach nocnych czy w weekendy to możesz sporo zaoszczędzić decydując się na taryfę dwustrefową – G12, G12w.
11.Pierz w niskiej temperaturze
Pralka pobiera więcej prądu w przypadku wyższej temperatury. Dlatego też, jeśli to możliwe pierz w niskiej temperaturze. Wówczas ekonomiczność pracy tego urządzenia znacznie się zwiększy.
12.Wyłącz sprzęt, którego nie używasz
Na pewno zdarzyło Ci się pozostawić na noc włączony telewizor, laptop czy komputer. Nawet w trybie uśpienia sprzęt pobiera prąd. Pamiętaj o wyłączaniu, jeśli z danego urządzenia nie korzystasz.
13.Kupując urządzenia zwróć uwagę na klasę energetyczną
Jeśli wybierzesz sprzęt z najlepszą klasą energetyczną możesz zaoszczędzić nawet 75% energii elektrycznej. Warto, zatem nie kierować się tylko ceną urządzenia, a także tym, jaką klasę energetyczną posiada.
14. Zwróć uwagę na to jak gotujesz
Okazuje się, że mniejsze straty ciepła do otoczenia powstaną, gdy będziesz gotować długo na małym ogniu. Dzięki temu nie tylko oszczędzamy energię, ale i redukujemy emisję dwutlenku węgla do atmosfery.
15.Czytaj instrukcje obsługi urządzeń
Warto zerknąć do instrukcji obsługi danego sprzętu – tam znajduje się wiele wskazówek odnośnie użytkowania urządzenia. Jeśli będziesz przestrzegać zaleceń producenta z pewnością zaoszczędzisz na energii. Dobrym przykładem jest tu nie umiejscawianielodówki w pobliżu grzejnika.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna