Poradniki
Start Poradniki Ile kosztuje 1 kWh? Sprawdź czy nie przepłacasz!
Artykuł

Ile kosztuje 1 kWh? Sprawdź czy nie przepłacasz!

Większość Polaków nie wie, za co płaci dostając rachunek za energię elektryczną. Nie dziwi nas to, faktura za prąd nie wyjaśnia niczego, widzimy tylko ogólną sumę do zapłaty, ale co wpłynęło na jej wysokość, i jaka faktycznie jest cena kWh?

ile kosztuje 1 kwh

Fot. Flickr.com

Ile kosztuje 1 kwh, czyli co wpływa na cenę prądu?

Pewnie niejednokrotnie się nad tym zastanawialiście, duży wpływ na nasz rachunek ma to, od kogo prąd kupujemy. Spółki sprzedażowe ustalają stawki na takich poziomach, aby pokryć koszty zakupu energii i oczywiście zarobić. Nie bez znaczenia jest także nasze zużycie energii, czy posiadana przez nas taryfa. Odbiorcy korzystający z taryf przeznaczonych na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej mogą negocjować stawki. O ile sprzedawcę i taryfę można zmieniać to trudno wpłynąć na zużycie, zwłaszcza kiedy otacza nas wiele urządzeń elektrycznych. Są sposoby, dzięki którym można skutecznie zmniejszyć zużycie i zaoszczędzić na prądzie o tym nie raz pisaliśmy w naszych poradnikach. Czy jest coś jeszcze co ma wpływ na cenę kWh?

Inne opłaty za prąd

To właśnie dodatkowe opłaty wpływają znacząco na nasz rachunek i w efekcie podnoszą cenę kWh. Nie pozostaje nic innego jak tylko rozebrać fakturę za energię i dowiedzieć się za co płacimy. Na początek zaznaczę, że różne firmy sprzedażowe stosują zamienne nazewnictwo to co u jednej spółki będzie opłatą przesyłową u innego będzie nazywało się opłatą dystrybucyjną. Inaczej będzie wyglądać faktura wystawiona przez sprzedawcę energii a inaczej za samą dystrybucję. Takie dwie faktury otrzymamy jeśli nasz nowy sprzedawca nie będzie pełnił funkcji operatora sytemu dystrybucyjnego na naszym terenie, a nasza umowa nie będzie umową na świadczenie usług kompleksowych.

Sprawdź kto jeszcze ma korzystne stawki na rynku - Nasza porównywarka cen Ci to ułatwi, zawsze możesz też do Nas zadzwonić - 801 005 185.

Elementy rachunku - obrót i dystrybucja

»» Obrót – tym zajmuje się sprzedawca energii, są to więc kwoty jakie spływają na konto spółki sprzedażowej za wykonywane przez nią usługi.

  • Opłata za energię elektryczną, energię czynną – ilość wykorzystanych kWh energii (lub prognozowanych w zależności od umowy), które zostały pomnożone razy (cenę netto) stawkę określoną w cenniku.
  • Opłata abonamentowa, opłata handlowa – opłata za usługi jakie poza sprzedażą świadczy na naszą rzecz spółka sprzedażowa, są to koszty wystawienia i przesłania faktury, koszty utrzymania punktów obsługi czy linii telefonicznych i ich pracowników, koszty kontroli.

»» Dystrybucja – stawki jakie za swoje usługi otrzymuje dystrybutor sieci, ustala ją OSD ale zatwierdza Prezes URE.

  • Opłata przesyłowa stała, opłata dystrybucyjna stała – są to koszty jakie pobiera dystrybutor za funkcjonowanie sieci, dokładniej mówiąc płacimy za to, że dystrybutor użycza nam swojej infrastruktury przesyłowej i pomiarowej (licznika) po to, by popłynęła do nas energia. Kwota ta nie jest zależna od ilości pobranego prądu. Na jej wysokość wpływ mają koszty utrzymania sieci, remonty i modernizacja infrastruktury przesyłu, koszty utrzymania pracowników, podatki i opłaty.
  • Opłata dystrybucyjna zmienna, całodobowa, opłata przesyłowa zmienna, opłata sieciowa – w tej pozycji kryją się koszty zmienne jakie związane są z działaniem sieci. Kwota ta zależna jest od ilości wykorzystanych kWh, a dokładniej od ilości energii pobranej, a nie wykorzystanej. Jest to zagadnienie szerokie i wymaga wyjaśnienia czym jest energia bierna, nie da jej się wyeliminować pomimo tego, że nie zasila ona bezpośrednio naszych urządzeń jest ona niezbędna do prawidłowego ich funkcjonowania. Są to więc koszty start jakie ponosi dystrybutor za przesyłanie energii.
  • Opłata przejściowa – kwota rekompensaty jaką otrzymuje producent za rozwiązanie umowy czy za zmianę pobranych kWh, z tą opłatą mamy do czynienia od 01.04.2008 roku. Stawki tej opłaty są różne w zależności od rocznego zużycia energii, wyróżnia się trzy limity dla gospodarstw domowych. W tym punkcie płaci się także za utrzymanie napięcia w transformatorach i jego zmianę (stratę mocy).
  • Opłata jakościowa, stawka jakościowa, składnik jakościowy –  opłatę tę przeznacza się ją na pokrycie kosztów utrzymania równowagi całego systemu elektroenergetycznego.

Do powyższych pozycji rachunku należy doliczyć 23% podatek vat, wszystkie bowiem usługi jakie są obecnie świadczone muszą być nim obciążone, a on sam musi trafić do budżetu państwa.

Dlaczego tak trudno określić cenę kWh?

Rachunki za energię dostaje każde gospodarstwo i każdy przedsiębiorca, nie da się od nich uciec, chyba, że korzystamy z własnej przydomowej elektrowni. Dlaczego więc większość Polaków ma trudności ze zrozumieniem tego rachunku? Przyczyn może być wiele, na pierwszym miejscu są wyżej wymienione pozycje, które jak już wspomniano bywają ukryte pod innymi nazwami czy nazwami skrótowymi. Nawet jeśli przeciętny Kowalski zapozna się z tym, co kryje się pod pojęciem poszczególnych opłat nie zapamięta tego. Wystawca rachunku nie ułatwia analizy, podaje kwoty, ilości kWh, jednak w formie kilku miejsc po przecinku, co utrudnia kalkulację trudno na takich jednostkach wykonać nawet proste obliczenia. Dodatkowo wspomniany już podatek, który jest doliczany do każdej pozycji  - obrotu jak i dystrybucji. Nie wahajcie się i korzystajcie do woli z porównywarki cen jaką dla Was mamy, jeśli zostawicie kontakt zadzwonimy i przekażemy wszystkie niezbędne informacje dotyczące zmiany dostawcy energii elektrycznej

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Dla domu dom
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

G12 cena
05 Maj 2015
Tak jak na porównywarkę cen przystało prezentujemy ceny w taryfie G12. Cennik obecnych ofert jakie pojawiły się na rynku.
Jak płacić za prąd przez Internet?
04 Listopad 2016
Przez Internet zamawiamy produkty, płacimy za bilety podróżne, wiele firm nie wyobraża sobie prowadzenia biznesu bez możliwości opłacania rachunków pr...
Tania energia dla firm
03 Listopad 2014
To pewnie od 2015 wzrośnie rachunek za prąd, na razie podwyżka nie dotyczy ceny prądu a jedynie opłaty przejściowej. Przedsiębiorcy rozpoczynają poszu...
Ceny energii elektrycznej - co wpływa na ich wysokość?
30 Wrzesień 2014
Co sprawia, że ceny za kilowatogodzinę kształtują się konkretnie na takim poziomie? Na odpowiedź składa się kilka czynników. Jedną z nich jest cena en...
Opłata handlowa innogy (RWE)
20 Październik 2016
innogy Polska obecnie ma do zaoferowania sowim obecnym i przyszłym klientom sześć ofert, każda inna, każda ma zagwarantować oszczędność. Czy w przypad...

Sprawdź zużycie energii dla urządzeń

łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7