Odpowiednie urządzenia grzewcze
Oszczędzanie gazu warto rozpocząć od "przeglądu" urządzeń, które w firmie są wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń. Jeśli firmowe obiekty mają niewielką powierzchnię to dobrym rozwiązaniem będzie tradycyjne ogrzewanie gazowe z wykorzystaniem grzejników. Nad tym rodzajem urządzeń powinni się także zastanowić właściciele firm, gdzie praca odbywa się w systemie zmianowym. Grzejniki mają to do siebie, że nagrzewają się wolniej, ale dłużej oddają ciepło. Można także rozważyć inną opcję, czyli dmuchawy gazowe do ogrzewania powietrza. Te urządzenia charakteryzują się bardzo szybkim efektem, ale też wyłączając je trzeba mieć świadomość, że powietrze szybko ulega ochłodzeniu. Rozwiązanie to jest polecanie przedsiębiorstwom, gdzie praca odbywa się na wielkich powierzchniach oraz w ograniczonym zakresie czasowym.
Optymalne godziny pracy
Wszystko zależy oczywiście od specyfiki firmy, branży itd. W okresie zimowym, jeśli jest taka możliwość, to warto przejść na jednozmianowy system pracy. Nie jest przecież żadną tajemnicą fakt, że im mniejszy będzie czas ogrzewania pomieszczeń, tym mniejsze zużycie gazu i w konsekwencji niższa faktura za gaz.
Uszczelnienie obiektów
Spore ilości gazu z całą pewnością zaoszczędzą te przedsiębiorstwa, które zainwestują w uszczelnienie oraz dobrą izolacje pomieszczeń. Dzięki temu można zmniejszyć firmowe rachunki za gaz o nawet kilkadziesiąt procent, inwestycja zatem szybko powinna się zwrócić.
Kogeneracja gazowa
Obecnie najlepszym sposobem na wykorzystanie paliw gazowych do wytwarzania prądu oraz ciepła jest kogeneracja gazowa. Stosuje się tu gaz naturalny, gaz wysypiskowy, gaz z odmetanowania kopalń, biogaz rolniczy, biogaz z ściekowych osadów oraz inne specjalne gazy. Zdecydowana większość urządzeń stosowanych do gazowej kogeneracji to agregaty kogeneracyjne. Urządzenia te często są wykonywane na zamówienie. Agregaty te są wyposażone w spalinowy silnik, który jest napędzany gazem. Warto zauważyć, że kogeneracja cechuje się wysoką sprawnością przetwarzania pierwotnej energii, dlatego też chętnie korzystają z tego rozwiązania firmy przemysłowe, instytucje publiczne, szpitale czy hotele.
Oszczędzanie gazu przez pracowników
Jeśli przedsiębiorstwo wykorzystuje gaz do podgrzewania wody to warto poświecić trochę czasu na edukacje pracowników. Bardziej racjonalne korzystanie z ciepłej wody użytkowej przez każdego z pracowników z pewnością przyczyni się do mniejszych rachunków za gaz.