Gaz
Start Gaz 7 najlepszych sposobów na oszczędzanie gazu w kuchni
Artykuł

7 najlepszych sposobów na oszczędzanie gazu w kuchni

Przygotowanie potraw i gotowanie wody – te czynności mogą mieć niemały wkład w wysokie gazowe rachunki. Oszczędzanie gazu wymaga niewielkiego wysiłku, a rezultaty są naprawdę zadowalające.

oszczędzanie gazu w kuchni

1. Odpowiednia ilość wody

Gotując wodę na kawę czy herbatę wlewamy do czajnika tyle wody, ile akurat potrzebujemy, czyli np. na jedną szklankę. Podobnie postępujemy w przypadku gotowania wody w celu np. ugotowania ryżu czy makaronu. Odpowiednia ilość wody zapewne skróci czas gotowania oraz zmniejszy zużycie gazu.

2. Odpowiednia wielkość garnka

Na zużycie paliwa gazowego wpływ ma także dostosowanie wielkości garnka do palnika kuchenki. W przypadku, gdy mały garnek ustawimy na sporo większym palniku to płomienie będą wychodziły poza garnek. To spowoduje po pierwsze, że zużycie gazu będzie większe, a po drugie czas gotowania wcale nie będzie krótszy.

3. Garnki ze stali szlachetnej

Aby zmniejszyć rachunki za gaz warto zaopatrzyć się w garnki ze stali szlachetnej. Co prawda ich cena jest sporo wyższa od garnków emaliowanych, ale zużycie gazu jest sporo mniejsze – potrawy szybciej się gotują.

4. Gotowanie na parze

Jak się okazuje gotowanie na parze to nie tylko zdrowe posiłki, ale i także skuteczny sposób na oszczędzanie gazu w kuchni. Tego rodzaju naczynia są wielopoziomowe, dlatego gotując na jednym palniku można przygotować kilka potraw.

5. Czyszczenie naczyń

Warto dbać o czystość garnków i patelni. Zabrudzone naczynia bowiem mają o połowę mniejsze przewodzenie ciepła, które jest przecież niezbędne do gotowania.

6. Odkamienienie czajnika

Korzystając z czajnika na gaz pamiętajmy o jego regularnym odkamienianiu. Osiadający na dnie osad także skutecznie wydłuża czas gotowania wody, a tym samym zwiększa zużycie gazu.

7. Oczyszczenie piecyka

Chociaż raz na pół roku dokładnie wyczyśćmy gazowy piecyk. Zabrudzone urządzenie potrafi zwiększyć zużycie gazu o nawet 40%.

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Zobacz też inne wpisy

5 sposobów na oszczędzanie gazu w firmie
14 Grudzień 2017
Obniżenie zużycia gazu jest możliwe nie tylko w dużym zakładzie przemysłowym, ale i także w małym czy średnim przedsiębiorstwie. Jak to zrobić bez utr...
Zużycie gazu w Polsce
08 Styczeń 2018
W Polsce sieć przesyłowa gazu ziemnego systematycznie i dynamicznie się rozwija. Rurociągi liczą coraz więcej kilometrów, a co za tym idzie rośnie zuż...
7 sposobów na oszczędzanie gazu w domu
11 Październik 2017
Rachunki za gaz pochłaniają sporą część budżetu szczególnie tych gospodarstw domowych, które posiadają gazowe ogrzewanie. Wydatki można zmniejszyć pop...
Wzrosną ceny gazu dla odbiorców przemysłowych?
04 Styczeń 2018
Jak donosi „Rzeczpospolita” można się spodziewać, że ceny gazu dla większych odbiorców pójdą w górę. Drożeje bowiem ropa naftowa, a na błękitne paliwo...
Dla domu dom
Płać za gaz jak najmniej. Porównaj ceny.
firma Dla firmy

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Z nami sprzedawcę energii zmieniło
0 7 3 1