1. Odpowiednia ilość wody
Gotując wodę na kawę czy herbatę wlewamy do czajnika tyle wody, ile akurat potrzebujemy, czyli np. na jedną szklankę. Podobnie postępujemy w przypadku gotowania wody w celu np. ugotowania ryżu czy makaronu. Odpowiednia ilość wody zapewne skróci czas gotowania oraz zmniejszy zużycie gazu.
2. Odpowiednia wielkość garnka
Na zużycie paliwa gazowego wpływ ma także dostosowanie wielkości garnka do palnika kuchenki. W przypadku, gdy mały garnek ustawimy na sporo większym palniku to płomienie będą wychodziły poza garnek. To spowoduje po pierwsze, że zużycie gazu będzie większe, a po drugie czas gotowania wcale nie będzie krótszy.
3. Garnki ze stali szlachetnej
Aby zmniejszyć rachunki za gaz warto zaopatrzyć się w garnki ze stali szlachetnej. Co prawda ich cena jest sporo wyższa od garnków emaliowanych, ale zużycie gazu jest sporo mniejsze – potrawy szybciej się gotują.
4. Gotowanie na parze
Jak się okazuje gotowanie na parze to nie tylko zdrowe posiłki, ale i także skuteczny sposób na oszczędzanie gazu w kuchni. Tego rodzaju naczynia są wielopoziomowe, dlatego gotując na jednym palniku można przygotować kilka potraw.
5. Czyszczenie naczyń
Warto dbać o czystość garnków i patelni. Zabrudzone naczynia bowiem mają o połowę mniejsze przewodzenie ciepła, które jest przecież niezbędne do gotowania.
6. Odkamienienie czajnika
Korzystając z czajnika na gaz pamiętajmy o jego regularnym odkamienianiu. Osiadający na dnie osad także skutecznie wydłuża czas gotowania wody, a tym samym zwiększa zużycie gazu.
7. Oczyszczenie piecyka
Chociaż raz na pół roku dokładnie wyczyśćmy gazowy piecyk. Zabrudzone urządzenie potrafi zwiększyć zużycie gazu o nawet 40%.