Gaz
Start Gaz 7 sposobów na oszczędzanie gazu w domu
Artykuł

7 sposobów na oszczędzanie gazu w domu

Rachunki za gaz pochłaniają sporą część budżetu szczególnie tych gospodarstw domowych, które posiadają gazowe ogrzewanie. Wydatki można zmniejszyć poprzez racjonalne korzystanie z błękitnego paliwa. Oto kilka prostych sposobów na oszczędzanie gazu.

Wymiana pieca

Jeśli nasz piec jest już "wiekowy" to warto się zastanowić nad jego wymianą. Co prawda jest to spora inwestycja, ale powinna szybko się zwrócić. Nowe piece umożliwiają optymalizację zużycia gazu, dopasowanie do naszych aktualnych potrzeb. Oprócz pieca warto zadbać o stan pozostałych elementów infrastruktury gazowej.

Stała temperatura

Za gaz będziemy płacić mniej, jeśli w domu będzie panować stała temperatura. Zbyt wysoka temperatura w domu powoduje nie tylko wysokie rachunki, ale i także nie wpływa korzystnie na nasz organizm. Optymalnie jest wówczas, gdy przez cały czas utrzymujemy mniej więcej tą samą temperaturę. Zupełnie nie opłaca się całkowicie wyłączać gazowego ogrzewania na noc - aby odzyskać grzewczą sprawność system pobierze więcej gazu, niż przez całą noc.

Ocieplenie i grzejniki

Spory wpływ na zużycie gazu ma brak ocieplenia budynku. Im strata ciepła będzie mniejsza, tym oczywiście niższe rachunki. Bezwzględnie należy nie zasłaniać grzejnika – nie będzie wtedy efektywnie funkcjonować.

Okna

Jeśli w naszym domu okna są nieszczelne to bądźmy pewni, że ucieka przez nie sporo ciepła, nawet 25%. Często wystarczy zakupić uszczelki, które kosztują naprawdę niewiele a zapewnią odpowiednią izolację. W przypadku starych okien konieczna będzie wymiana na nowoczesne.

Czajnik

Korzystanie z tradycyjnego czajnika z gwizdkiem jest tańsze niż z elektrycznego, ale należy pamiętać o dwóch zasadach. Po pierwsze gotujmy tyle wody, ile potrzebujemy. Po drugie utrzymujemy czajnik w czystości, tak aby nie był zakamieniony.

Gotowanie

Do przygotowania potraw na kuchence gazowej najlepiej stosować garnki wykonane ze stali szlachetnej oraz dopasowane pod względem powierzchni do płomienia na palniku. Te dwie zasady spowodują szybsze przygotowanie dania, w związku z tym mniejsze zużycie gazu.

Cena gazu

Obecnie na rynku ofert gazowych sporo się dzieje – to dobry moment na zmianę sprzedawcy gazu. Wybierając nowego sprzedawcę bierzmy pod uwagę jednak nie tylko stawkę za gaz, ale i inne warunki umowy m.in. wysokość opłaty handlowej, długość trwania umowy, dodatkowe usługi.

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Zobacz też inne wpisy

Jak czytać rachunek za gaz?
10 Październik 2017
Mnogość różnych pozycji na rachunku za gaz sprawia, że dla wielu odbiorców jest on niezrozumiały. Warto wiedzieć jednak wiedzieć, za co płacimy. Rozsz...
Zużycie gazu w Polsce
08 Styczeń 2018
W Polsce sieć przesyłowa gazu ziemnego systematycznie i dynamicznie się rozwija. Rurociągi liczą coraz więcej kilometrów, a co za tym idzie rośnie zuż...
Zmiana sprzedawcy gazu
10 Październik 2017
Już od dłuższego czasu mamy prawo do zmiany sprzedawcy gazu. Niestety niewielu odbiorców wie o takiej możliwości. Dlatego podpowiadamy jak dokonać tej...
7 najlepszych sposobów na oszczędzanie gazu w kuchni
15 Styczeń 2018
Przygotowanie potraw i gotowanie wody – te czynności mogą mieć niemały wkład w wysokie gazowe rachunki. Oszczędzanie gazu wymaga niewielkiego wysiłku,...
Spadną rachunki za gaz. Sprawdź o ile!
29 Styczeń 2018
Urząd Regulacji Energetyki zdecydował o obniżce stawek za dystrybucje paliwa gazowego. Opłaty te mają być mniejsze średnio o ponad 7 procent.
Dla domu dom
Płać za gaz jak najmniej. Porównaj ceny.
firma Dla firmy

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Z nami sprzedawcę energii zmieniło
0 7 3 1