Gaz
Start Gaz Jak płacić mniej za gaz?
Artykuł

Jak płacić mniej za gaz?

Mniejsze rachunki za gaz może płacić zarówno kilkuosobowa rodzina, jak i przedsiębiorstwo. Wystarczy zmienić sprzedawcę gazu. Jak porównać oferty i wybrać tą, która da nam największe oszczędności?

jak płacić mniej za gaz

Prawo do zmiany sprzedawcy gazu

Gospodarstwa domowe mają możliwość zmiany sprzedawcy gazu od 2007 roku, a firmy od 2004 roku. Mimo tego, nadal wielu nie zdecydowało się przenieść swój gazowy rachunek do innego sprzedawcy. Powodem takiego stanu rzeczy nie jest brak oszczędności wynikający z tej zmiany, ale głównie nieświadomość odbiorców, że mają takie prawo oraz nieuzasadniona obawa o np. przerwy w dostawie gazu czy konieczność załatwienia mnóstwa formalności. Rynek gazu w Polsce zaczął jednak się dynamicznie rozwijąć. Potwierdzają to sami sprzedawcy i zwracają uwagę na wzrost popularności pakietu: prąd + gaz.

Z naszych obserwacji rynku wynika, że coraz więcej klientów decyduje się na wybór ofert tzw. dual-fuel. Zauważamy wzrost zainteresowania takimi ofertami zwłaszcza ze strony przedsiębiorców.Do tej pory część klientów obawiała się, że współpraca z jednym podmiotem przy zakupach mediów tak newralgicznych dla prowadzenia biznesu może być ryzykowna, ale przekonali się do takiej formy współpracy i teraz polecają ją innym. Niektórzy klienci sądzili, że w skrajnych przypadkach nieuregulowane rachunki za jedno paliwo mogą być powodem odcięcia dostaw drugiego. Obecnie nie ma takiej możliwości. Klient zalegający z opłatami, np. za dostawy energii elektrycznej, nie zostanie pozbawiony dostaw gazu, który kupuje w tej samej firmie - mówiAdam Banaszak, szef sprzedaży energii elektrycznej i gazu ziemnego w GASPOL SA.

Dystrybutor a sprzedawca gazu

Konsument gazu powinien wiedzieć, jakie są różnice pomiędzy dystrybutorem gazu a sprzedawcą gazu. Zmienić możemy tylko tego drugiego, a co za tym idzie zmniejszyć rachunek w części tzw. sprzedażowej.

Na standardowym rachunku znajdziemy takie pozycje jak:

  • Opłata za paliwo gazowe
  • Abonament
  • Opłata dystrybucyjna stała
  • Opłata dystrybucyjna zmienna

Poprzez zmianę sprzedawcy gazu możemy zatem zmniejszyć tylko dwie pierwsze wymienione opłaty, czyli za paliwo gazowe i abonament.

Porównanie ofert na gaz

Chcąc zmienić sprzedawcę gazu czy to w domu czy w firmie powinniśmy dokładnie prześledzić aktualne oferty. Pomocna może być w tym porównywarka cen gazu, która na podstawie kilku informacji prezentuje najbardziej dopasowane do potrzeb klienta oferty. Konkurencja na rynku gazu coraz bardziej się zaostrza, dlatego oferty sprzedawców gazu są atrakcyjniejsze.

Wybierając nowego sprzedawcę zwracajmy uwagę na takie kwestie jak:

  • cena za 1 kWh
  • wysokość opłaty abonamentowej
  • okres obowiązywania umowy
  • kary umowne.

Jeśli chodzi o cenę gazu to najczęściej sprzedawcy dają gwarancje, że nie ulegnie ona zmianie i będzie taka sama przez cały okres umowy. W niektórych ofertach stawka za 1 kWh się zmienia – na początku trwania umowy jest bardzo atrakcyjna, ale w kolejnych miesiącach mocno rośnie.

Podobnie sytuacja może wyglądać w przypadku opłaty abonamentowej. Zwracajmy uwagę na jej wysokość – oferty sprzedawców mogą się różnić o kilka a nawet kilkadziesiąt złotych, co w skali roku może spowodować sporą różnicę w rachunkach.

Specjaliści zalecają podpisywać umowy na media, w tym także na gaz, na okres nie dłuższy niż 3 lata. Podkreślają, że rynek gazu tak dynamicznie się zmienia, że oferty powinny być za kilka lat lepsze.

Zanim wybierzemy ofertę zwróćmy uwagę na wysokość ewentualnych kar umownych. Wcześniejsze wypowiedzenie umowy na paliwo gazowe może bowiem wiązać się z koniecznością zapłacenia wysokiej kary. Przykładowo 20 zł za każdy miesiąc pozostały do końca umowy.

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Zobacz też inne wpisy

Gaz w pakiecie z prądem – czy warto skorzystać z oferty dual fuel?
14 Grudzień 2017
Szukając sposobów na oszczędzanie prądu i gazu z pewnością spotkamy się z ofertami typu dual fuel. Czy kupowanie tych produktów od jednego sprzedawcy ...
Na co uważać zmieniając sprzedawcę gazu?
20 Listopad 2017
W ostatnich latach rynek błękitnego paliwa rozwija się bardzo prężnie. Widać to także w raportach URE dot. zmian sprzedawcy gazu. Przenosząc rachunki...
Oferta dual fuel -  co to jest?
21 Listopad 2017
Już niemal każda firma energetyczna ma w ofercie tzw. dual fuel, czyli pakiet energia elektryczna + gaz. Propozycja łączenia tych produktów początkow...
Zmiana sprzedawcy gazu
10 Październik 2017
Już od dłuższego czasu mamy prawo do zmiany sprzedawcy gazu. Niestety niewielu odbiorców wie o takiej możliwości. Dlatego podpowiadamy jak dokonać tej...
Więcej Polaków będzie mieć dostęp do gazu?
31 Styczeń 2018
Polska Spółka Gazownictwa przez najbliższe 4 lata na inwestycje chce przeznaczyć niemal 3 mld zł. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził plan rozwoju ...
Dla domu dom
Płać za gaz jak najmniej. Porównaj ceny.
firma Dla firmy

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Z nami sprzedawcę energii zmieniło
0 7 3 1