Metry sześcienne a kilowatogodziny
W 2014 roku z rachunków za gaz zniknęły metry sześcienne a pojawiły się kilowatogodziny. Podawanie zużycia gazu w kWh jest bardziej miarodajne, chociaż zapewne dla wielu odbiorców nowy system jest bardziej skomplikowany. Do obliczeń przyda się następujący wzór:
Ilość pobranego gazu w metrach sześciennych x współczynnik konwersji = ilość pobranej energii w kilowatogodzinach
Co to jest współczynnik konwersji? W tym przypadku to iloraz średniej arytmetycznej wartości ciepła spalania (wartość opałowa paliwa, wyrażona w MJ/m3) i wartości 3,6. Średnia dla gazu ziemnego wysokometanowego wynosi 39 MJ/m3.
Ile kosztuje gaz?
To ile płacimy za gaz zależy oczywiście od stawek sprzedawcy, od którego go kupujemy. Najwięcej Polaków kupuje gaz u państwowego potentata, czyli Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. PGNiG odczuwa jednak rosnącą na rynku konkurencję. Ciekawe oferty na gaz ma m.in. Gaspol, HEG, Tauron, czy Audax Energia. Stawki za 1 kWh gazu oscylują wokół 11-12 groszy brutto. Sprzedawca pobiera także opłatę abonamentową, która wynosi kilka, kilkanaście a nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Do tego dochodzą oczywiście opłaty przesyłowe.
Zmiana sprzedawcy gazu
Od jakiegoś już czasu na polskim rynku gazu pojawia się coraz więcej ofert. Odbiorca ma zatem w czym wybierać. Do końca trzeciego kwartału 2017 roku sprzedawcę gazu zmieniło ponad 122 tys. Polaków. Z tego prawa powinni skorzystać szczególnie odbiorcy korzystający z ogrzewania gazowego – im większe zużycie, tym większe oszczędności. Tutaj podobnie jak w przypadku zmiany sprzedawcy prądu można wszelkie formalności przerzucić na nowego sprzedawcę dając mu odpowiednie upoważnienie. Samodzielnie przechodzenie przez proces zmiany nie ma zatem sensu. Oferty na gaz można porównać za pomocąporównywarki cen gazu.