Z czego składa się rachunek za gaz?
Prześwietlenie rachunku za gaz – tak naprawdę od tego powinniśmy rozpocząć proces zmiany sprzedawcy gazu. Na gazowym rachunku znajdziemy kilka pozycji. Jedną z najważniejszych opłat jest oczywiście opłata za gaz. Z sprzedawcą rozliczamy się według rzeczywistego zużycia gazu, które od początku sierpnia 2014 roku jest wyrażane w kilowatogodzinach (wcześniej w metrach sześciennych). Ponadto sprzedawca pobiera jeszcze tylko jedną opłatę – abonament, który stanowi miesięczną opłatę związaną z kosztami sprzedawcy za obsługę handlową. Na tych dwóch pozycjach możemy zaoszczędzić zmieniając sprzedawcę. Nie możemy natomiast zmienić dystrybutora gazu, który pobiera opłaty dystrybucyjne związane z obsługą oraz utrzymaniem infrastruktury (opłata stała, opłata zmienna).
Co sprawdzić przed podpisaniem umowy na gaz?
W pierwszej kolejności należy sprawdzić czy firma, z którą chcemy podpisać umowę posiada ważne koncesje i licencje niezbędne do prowadzenia tego rodzaju działalności. Kolejnym krokiem jest oczywiście dokładne przeczytanie umowy od A do Z, również tzw. "małego druczku" oraz wszystkich załączników typu regulamin oferty, cennik oferty itp. Uważać należy na koszty po okresie promocyjnym, ukryte opłaty, kary umowne itd. Tego rodzaju zapisy mogą skutecznie zniwelować oszczędności wynikające ze zmiany sprzedawcy. Jeśli którykolwiek z zapisów umowy jest dla nas niezrozumiały to warto zadzwonić na infolinie danego sprzedawcy i tam wyjaśnić wątpliwości albo po prostu zapytać przedstawiciela handlowego. Uwagę skupiamy także na cenie gazu – sprawdźmy czy dana stawka obowiązuje przez cały okres umowy czy też się zmienia w kolejnych miesiącach. Nie bez znaczenia jest także okres trwania umowy.
Czy można wypowiedzieć umowę na gaz?
Każdą umowę także umowę z sprzedawcą paliwa gazowego, którą podpisaliśmy poza lokalem przedsiębiorcy możemy w ciągu czternastu dni wypowiedzieć. Co ważne złożenie takiego wypowiedzenia nie wiąże się z poniesieniem jakichkolwiek z tego tytułu konsekwencji.