Rynek gazu
W Polsce na rynku gazu dominuje jedno przedsiębiorstwo gazowe – PGNiG. Jest to firma, której głównym udziałowcem jest Skarb Państwa. Dane z 2012 roku mówią, że spółka ta posiadała wówczas nieco ponad 94,5% udziału w rynku. W ostatnich latach poprzez większą aktywność alternatywnych sprzedawców gazu potentat zaczął tracić coraz więcej klientów.
Proces zmiany sprzedawcy gazu
Przypomnijmy, że firmy mogą zmieniać sprzedawcę gazu od 2004 roku, a gospodarstwa domowe od 2007 roku. 1 października 2017 roku nastąpiło uwolnienie cen gazu dla klientów biznesowych, co powinno przełożyć się na jeszcze większą konkurencję na polskim rynku gazu. Sam proces zmiany sprzedawcy gazu przebiega podobnie jak w przypadku prądu. Wystarczy upoważnić nowego sprzedawcę, a ten weźmie na siebie załatwienie wszelkich formalności związanych z tym procesem.
Ile można zaoszczędzić?
Zmiana sprzedawcy gazu może przynieść oszczędności na rachunkach. W zależności od zużycia gazu może to być kilka, kilkanaście a nawet kilkadziesiąt procent. Jeszcze większe oszczędności można uzyskać wybierając ofertę dual fuel. Jest to łączona sprzedaż gazu i energii elektrycznej od jednego sprzedawcy. Pamiętajmy – możemy zmienić tylko sprzedawcę – dystrybutor pozostaje ten sam, zatem opłaty dystrybucyjne pozostają na tym samym poziomie.
Na co zwrócić uwagę?
Zanim złożymy podpis na umowie czy to na gaz czy prąd powiniśmy ją dokładnie przeczytać. Killka zapisów możeznacząco wpłynąć na to, czy dana oferta faktycznie jest dla nas opłacalna.
Podpisując umowę na sprzedaż energii warto upewnić się, m.in.:
- czy stawka, jaką obiecuje nam sprzedawca obowiązuje na cały okres na jaki zawierana jest umowa
- jaki jest okres wypowiedzenia umowy, niektórzy sprzedawcy stosują nawet półroczny okres wypowiedzenia ze skutkiem na koniec roku
- czy rozliczenia prowadzone będą na podstawie danych rzeczywistych czy też prognoz - zwraca uwagęAdam Banaszak, szef sprzedaży energii elektrycznej i gazu ziemnego w GASPOL SA.