Krok 1 - Porównanie cen gazu
Zanim wybierzemy sprzedawcę i konkretną ofertę powinniśmy rozejrzeć się na rynku. Szybką analizę ofert może nam zapewnić narzędzie – porównywarka cen gazu. Aby otrzymać kontakt do sprzedawców, którzy oferują najbardziej dopasowaną do profilu firmy ofertę na gaz wystarczy podać kilka podstawowych danych: kod pocztowy, nazwa aktualnego sprzedawcy, roczne zużycie gazu. Ponadto należy podać kontakt do osoby, która w danym przedsiębiorstwie jest odpowiedzialna za sprawy związane z fakturami za gaz. Wówczas z tą osobą kontaktują się zazwyczaj trzej sprzedawcy gazu, którzy przedstawiają najlepsze dla danej firmy oferty na gaz.
Krok 2 - Wybór sprzedawcy gazu
W kolejnym kroku analizujemy zaprezentowane oferty i wybieramy tą, która jest najbardziej korzystna. Następnie ma miejsce podpisanie umowy z nowym sprzedawcą. W tym miejscu warto także podpisać pełnomocnictwo – wówczas to nowy sprzedawca reprezentuje odbiorcę i załatwia wszelkie formalności związane ze zmianą sprzedawcy. Na podpisanie upoważnienia decyduje się zdecydowana większość odbiorców.
Krok 3 - Poinformowanie dystrybutora gazu
Informacja o podpisanej umowie na sprzedaż gazu ziemnego wpływa do Operatora Systemu Dystrybucyjnego. Tam następuje weryfikacja danych, jakie znajdują się w umowie.
Krok 4 - Wypowiedzenie umowy aktualnemu sprzedawcy
Na podstawie podpisanego pełnomocnictwa nowy sprzedawca składa u dotychczasowego sprzedawcy wypowiedzenie umowy. Oczywiście musi zostać zachowany okres wypowiedzenia – informacja ta musi być zawarta w każdej tego rodzaju umowie.
Krok 5 - Odczyt licznika
Następnie ma miejsce odczyt gazomierza i rozliczenie z dotychczasowym sprzedawcą gazu. Od tego momentu zaczyna obowiązywać umowa z nowym, tańszym sprzedawcą.
Zmiana sprzedawcy gazu nie wiąże się z żadną przerwą w dostawie paliwa gazowego czy opłatami.