Płatności za gaz
Odbiorcy gazu mogą korzystać z następujących form płatności:
- Przelewy z konta bankowego
To najpopularniejsza forma płatności rachunków, ale wymaga pilnowania terminu zapłaty.
- Zlecenia stałe
Polega na obciążeniu naszego rachunku bankowego – oczywiście za naszą zgodą i do kwoty, która znajduje się na danej fakturze za gaz. Wybierając tą formę płatności nie musimy pamiętać o terminie zapłaty, bowiem należność będzie w sposób automatyczny pobierana z naszego konta. W każdej chwili odbiorca może cofnąć zgodę na obciążenie rachunku.
- Wpłaty na poczcie, w banku lub w innych punktach
To nadal powszechna forma dokonywania płatności przez odbiorców gazu. Jednak oprócz tego, że należy pamiętać o dacie na uregulowanie należności, to często jest pobierana dodatkowa opłata.
- Elektroniczne Biuro Obsługi Klienta
Coraz więcej sprzedawców gazu udostępnia swoim klientom narzędzie o nazwie eBOK (elektroniczne Biuro Obsługi Klienta). Z platformy tej korzysta sporo klientów – szacuje się, że nawet co piąty klient. Z poziomu eBOK można opłacać rachunki – następuje przekierowanie na stronę banku.
Termin zapłaty rachunku za gaz
Na zapłacenie rachunki za gaz mamy co najmniej 7 dni od momentu jego otrzymania. Przedsiębiorstwa gazowe przeważnie jednak stosują 14 dniowe terminy płatności. Co się stanie, jeśli przekroczymy termin płatności? Z całą pewnością zostaną nam doliczone do następnego rachunku odsetki za wpłatę po terminie. Pamiętaj, jeśli nie zgadzasz się z wysokościa faktury możesz złożyć reklamacje rachunku za gaz.
Odcięcie gazu
Jeśli faktura zostanie nieopłacona to musimy się liczyć z odcięciem gazu. Nie następuje to jednak tak od razu. Po pierwsze musi minąć co najmniej 30 dni od daty płatności rachunku za gaz. Po drugie musi również minąć 14 dni od powiadomienia odbiorcy o odłączeniu gazu z powodu braku płatności (monit). Dodajmy, że wznowienie dostaw gazu następuje niezwłocznie po uregulowaniu wszystkich należności przez odbiorcę.