Co znajduje się na rachunku za gaz?
Abywiedzieć jak obliczyć rachunek za gaz musimy prześledzić znajdujące się na fakturze za paliwo gazowe następujące pozycje:
- Numer konta bankowego – na ten numer wpłacamy należności za gaz, każdy klient ma przypisany indywidualny numer rachunku.
- Numer klienta – każdy klient posiada indywidualny numer.
- Adres punktu poboru oraz numer licznika gazu.
- Taryfa – rodzaj grupy taryfowej, do której dany odbiorca został zakwalifikowany na podstawie zużycia gazu w skali roku.
- Wielkość zużycia – określa zużycie paliwa gazowego przez danego odbiorcę.
- Cena za gaz – stawka za 1 kWh gazu.
- Abonament – opłata pokrywająca koszty obsługi klienta, wystawienia faktur i ich doręczenia itd.
- Opłata dystrybucja stała – jest związania z koniecznością pokrywania kosztów eksploatacji czy modernizacji gazociągów.
- Opłata dystrybucyjna zmienna – dotyczy kosztów dostarczenia gazu do odbiorcy, a jej wysokość zależy od zużycia paliwa.
- Termin płatności rachunku.
- Kwota do zapłaty.
Jak obliczyć rachunek za gaz, czyli jak przeliczyć m3 gazu na kWh?
W 2014 roku w odczytywaniu rachunków za gaz niemałe zamieszanie wprowadziła zmiana jednostek – z m3 na kWh. Zmiana ta ma na celu przede wszystkim uwzględnienie realnej kaloryczności gazu. Pamiętajmy, że gaz gazowi nie jest równy, tj. 1 m3 gazu z jednego źródła może w wyniku spalania dać większą ilość energii, niż ta sama ilość gazu z innego pochodzenia. Przelicznik z metrów sześciennych na kilowatogodziny działa zatem na korzyść odbiorcy. Daje bowiem możliwość ustalenia ceny gazu niezbędnego do wytworzenia wymiernej ilości ciepła. Nowy sposób przeliczania nie jest jednak jasny dla konsumentów jak metry sześcienne. Istotne znaczenie ma tu tzw. współczynnik konwersji, który przez każdego dostawcę może być na innym poziomie.
Agnieszka Książek