Gaz
Start Gaz Jak obliczyć rachunek za gaz? Rozszyfrujemy opłaty za błękitne paliwo
Artykuł

Jak obliczyć rachunek za gaz? Rozszyfrujemy opłaty za błękitne paliwo

Wielu konsumentów zastanawia się jak obliczyć rachunek za gaz i co oznaczają poszczególne jego składniki. Warto się z nimi zapoznać, bo tylko wówczas będziemy wiedzieć jak je obniżyć.

jak obliczyć rachunek za gaz

Co znajduje się na rachunku za gaz?

Abywiedzieć jak obliczyć rachunek za gaz musimy prześledzić znajdujące się na fakturze za paliwo gazowe następujące pozycje:

 • Numer konta bankowego – na ten numer wpłacamy należności za gaz, każdy klient ma przypisany indywidualny numer rachunku.
 • Numer klienta – każdy klient posiada indywidualny numer.
 • Adres punktu poboru oraz numer licznika gazu.
 • Taryfa – rodzaj grupy taryfowej, do której dany odbiorca został zakwalifikowany na podstawie zużycia gazu w skali roku.
 • Wielkość zużycia – określa zużycie paliwa gazowego przez danego odbiorcę.
 • Cena za gaz – stawka za 1 kWh gazu.
 • Abonament – opłata pokrywająca koszty obsługi klienta, wystawienia faktur i ich doręczenia itd.
 • Opłata dystrybucja stała – jest związania z koniecznością pokrywania kosztów eksploatacji czy modernizacji gazociągów.
 • Opłata dystrybucyjna zmienna – dotyczy kosztów dostarczenia gazu do odbiorcy, a jej wysokość zależy od zużycia paliwa.
 • Termin płatności rachunku.
 • Kwota do zapłaty.

tańszy gaz dla firmy

Jak obliczyć rachunek za gaz, czyli jak przeliczyć m3 gazu na kWh?

W 2014 roku w odczytywaniu rachunków za gaz niemałe zamieszanie wprowadziła zmiana jednostek – z m3 na kWh. Zmiana ta ma na celu przede wszystkim uwzględnienie realnej kaloryczności gazu. Pamiętajmy, że gaz gazowi nie jest równy, tj. 1 m3 gazu z jednego źródła może w wyniku spalania dać większą ilość energii, niż ta sama ilość gazu z innego pochodzenia. Przelicznik z metrów sześciennych na kilowatogodziny działa zatem na korzyść odbiorcy. Daje bowiem możliwość ustalenia ceny gazu niezbędnego do wytworzenia wymiernej ilości ciepła. Nowy sposób przeliczania nie jest jednak jasny dla konsumentów jak metry sześcienne. Istotne znaczenie ma tu tzw. współczynnik konwersji, który przez każdego dostawcę może być na innym poziomie.

Agnieszka Książek

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Zobacz też inne wpisy

Jak czytać rachunek za gaz?
10 Październik 2017
Mnogość różnych pozycji na rachunku za gaz sprawia, że dla wielu odbiorców jest on niezrozumiały. Warto wiedzieć jednak wiedzieć, za co płacimy. Rozsz...
5 kroków do mniejszych rachunków za gaz w firmie
21 Grudzień 2017
Prowadzisz firmę i szukasz pomysłów na obniżenie faktur za gaz? Zacznij od zmiany sprzedawcy. Z tej możliwości korzysta coraz więcej odbiorców. ...
Niezapłacony rachunek za gaz. Sprawdź co robić!
01 Luty 2018
Każdemu może się zdarzyć zapomnieć opłacić rachunek za gaz. Jak tego uniknąć? Jak płacić za gaz? Co zrobić, gdy grozi nam odcięcie gazu?
Na co uważać zmieniając sprzedawcę gazu?
20 Listopad 2017
W ostatnich latach rynek błękitnego paliwa rozwija się bardzo prężnie. Widać to także w raportach URE dot. zmian sprzedawcy gazu. Przenosząc rachunki...
Reklamacja rachunku za gaz – jak napisać i gdzie złożyć?
09 Styczeń 2018
Otrzymałeś wyjątkowo wysoką fakturę za paliwo gazowe? Masz pewność, że nie ma ona uzasadnienia w twoim zużyciu gazu? Jak najszybciej złóż reklamację! ...
Dla domu dom
Płać za gaz jak najmniej. Porównaj ceny.
firma Dla firmy

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Z nami sprzedawcę energii zmieniło
0 7 3 1