Gaz
Start Gaz Jak czytać rachunek za gaz?
Artykuł

Jak czytać rachunek za gaz?

Mnogość różnych pozycji na rachunku za gaz sprawia, że dla wielu odbiorców jest on niezrozumiały. Warto wiedzieć jednak wiedzieć, za co płacimy. Rozszyfrujemy wszystkie opłaty za błękitne paliwo.

Numer klienta/numer ewidencyjny

Na każdym rachunku znajdziemy swój indywidualny numer ewidencyjny. Za jego pomocą przedsiębiorstwo gazowe identyfikuje klienta. O podanie tego numeru zapewne będziemy proszeni w przypadku kontaktowania się z BOK (Biurem Obsługi Klienta).

Numer konta

Numer rachunku bankowego, na który należy wpłacać należności za gaz.

Taryfa

Oznaczenie grupy taryfowej, do której należymy. Od rodzaju taryfy są zależne inne pozycje na fakturze, tj. cena za gaz, opłaty sieciowe oraz abonament. Taryfa gazowa jest oznaczona dwuczłonowym symbolem: literą i cyfrą np. W1, W2, W3. Litera wskazuje jaki rodzaj gaz jest dostarczany do odbiorcy. Cyfra określa numer taryfowej grupy – przyporządkowanie do niej odbywa się na podstawie rocznego zużycia gazu. Im więcej gazu zużywamy, tym do wyższej grupy jesteśmy przypisani.

Zużycie gazu

Przedstawia ilość gazu, który zużyliśmy w danym okresie rozliczeniowym. Od 01.08.2014 roku przelicza się zużyte m3 gazu na kWh.

Cena gazu

Stawka za gaz. W przypadku gospodarstw domowych cena gazu jest zatwierdzana przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Ceny gazu dla klientów biznesowych zostały uwolnione 1 października 2017 roku.

Abonament

Jest to stała miesięczna opłata przez przedsiębiorstwo energetyczne za usługi związane z obsługą, czyli za dokonanie odczytu gazomierza, wystawienie faktury, czy kontrolą układów pomiarowych.

Stała opłata sieciowa

Jest to opłata pobierana z uwagi na koszty eksploatacji, monitorowania czy monitorowania sieci gazowej. Pobierana jest co miesiąc, niezależnie od zużycia gazu.

Zmienna opłata sieciowa

To proporcjonalna do zużycia opłata, która jest pobierana za dostawę gazu do odbiorców w wymaganej ilości i o odpowiednich parametrach jakościowych.

Kwota do zapłaty

Suma brutto, którą należy wpłacić na wskazany przez przedsiębiorstwo gazowe rachunek bankowy.

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Zobacz też inne wpisy

5 kroków do mniejszych rachunków za gaz w firmie
21 Grudzień 2017
Prowadzisz firmę i szukasz pomysłów na obniżenie faktur za gaz? Zacznij od zmiany sprzedawcy. Z tej możliwości korzysta coraz więcej odbiorców. ...
Na co uważać zmieniając sprzedawcę gazu?
20 Listopad 2017
W ostatnich latach rynek błękitnego paliwa rozwija się bardzo prężnie. Widać to także w raportach URE dot. zmian sprzedawcy gazu. Przenosząc rachunki...
Ciekawostki o gazie. Czy wiesz, że…
11 Październik 2017
Czy wiesz, ile gospodarstw domowych w Polsce jest ogrzewanych gazem? Ile miejsca po skropleniu zajmuje propan? Czy propan i butan rozpuszczają się w w...
Niezapłacony rachunek za gaz. Sprawdź co robić!
01 Luty 2018
Każdemu może się zdarzyć zapomnieć opłacić rachunek za gaz. Jak tego uniknąć? Jak płacić za gaz? Co zrobić, gdy grozi nam odcięcie gazu?
Reklamacja rachunku za gaz – jak napisać i gdzie złożyć?
09 Styczeń 2018
Otrzymałeś wyjątkowo wysoką fakturę za paliwo gazowe? Masz pewność, że nie ma ona uzasadnienia w twoim zużyciu gazu? Jak najszybciej złóż reklamację! ...
Dla domu dom
Płać za gaz jak najmniej. Porównaj ceny.
firma Dla firmy

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Z nami sprzedawcę energii zmieniło
0 7 3 1