Aktualności
Start Aktualności Ataki hakerów na sieci energetyczne
Artykuł

Ataki hakerów na sieci energetyczne

W czwartek agencja Reuters podała informacje, że od dwóch lat sieci energetyczne w krajach bałtyckich są atakowane przez cyberprzestępców. Kto stoi za atakami?

Blokowanie sieci energetycznej

Ataki na sieci energetyczne zdaniem informatorów Reuters przeprowadzają hakerzy, którzy są podejrzewaniu o związki z Rosją. Co więcej, za atakami jak twierdzą owe źródła stoją struktury państwowe Rosji. Informacjami o tych atakach są zaniepokojone siły NATO. Podkreślają, że hakerzy mogą być w stanie dokonać zablokowania sieci energetycznej. Przypominają, że taka sytuacja zdarzyła się na Ukrainie, gdzie kilka terenów borykało się z brakiem dostępu do energii elektrycznej.

Bezpieczeństwo energetyczne

W opinii specjalistów oraz NATO hakerzy poszukują tzw. słabych punktów w energetycznych sieciach. Ich celem jest także zapoznanie się z sposobem zarządzania danymi sieciami, aby w przyszłości móc w wybranej chwili je zablokować. Jak poinformowano ataki hakerów nasilają się przeważnie w czasie przeprowadzania większych ćwiczeń wojsk rosyjskich. Dmitrij Piesko, rzecznik Kremla stanowczo jednak zaprzeczył, że hakerzy są powiązani z Rosją. Litwa w raporcie o bezpieczeństwie narodowych pisze, że w kwietniu 2016 roku cyberprzestępcy przeprowadzili ataki typu DDoS i były one skierowane przeciwko m.in. lotnisku w Wilnie.

Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
artykuły
Archiwum
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7