Budynek pasywny
Pierwszy tego typu biurowiec powstał na obszarze Parku pięć lat temu. Otwarty właśnie obiekt jest jednak pierwszym budynkiem pasywnym, który w sposób efektywny będzie wykorzystywał odnawialne źródła energii. Ten budynek to "synonimy" energooszczędności oraz ekologii. Koszt tej inwestycji to 35,8 mln zł.
Jakie światło? Naturalne
Obiekt został w taki sposób zaprojektowany, aby wykluczyć wszelkie straty ciepła. Pomieszczenia biurowe rozmieszczono w obwodzie budynku, dzięki czemu uzyskano sporą ilość naturalnego światła. Zastosowano także atrialny układ ciągów komunikacyjnych oraz przeszklenie znajdujące się w samym centrum obiektu.
Jakie ciepło? Z wnętrza ziemi
Budynek jest wyposażony w żaluzje zewnętrzne, których zadaniem jest ochrona przed przegrzaniem pomieszczeń w okresie letnim. Zimą z kolei biurowiec jest chroniony przed utratą ciepła dzięki ponadpodstawowej izolacji ścian, stropu oraz podłóg. Ponadto zastosowano potrójne okna, które charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła.
Zupełnie inaczej wyglądają systemy grzewcze oraz chłodzące. Pod obiektem znajdują się m.in. sondy geotermalne. Ich zadaniem jest pozyskiwanie z wnętrza ziemi energii, którą można wykorzystać do ogrzewania czy chłodzenia biurowca.
Ile można zaoszczędzić?
System wentylacji, który jest zastosowany w tym budynku posiada wymienniki umożliwiające odzyskanie aż 80% energii cieplnej z wywiewanego powietrza. Jeśli chodzi o cele grzewcze to taki obiekt zużywa osiem razy mniej energii od budynku tradycyjnego. Oszczędności energii "płyną" także z zainstalowanych na biurowcu paneli fotowoltaicznych oraz kolektorów słonecznych.
W budynku będą prowadzone badania np. nad rozwiązaniami energooszczędnymi. Swoją działalność prowadzić będzie tu m.in. laboratorium właściwości cieplnych budynków.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelny