Aktualności
Start Aktualności Energia Plus, czyli dopłaty do rachunków za prąd. Kto je otrzyma?
Artykuł

Energia Plus, czyli dopłaty do rachunków za prąd. Kto je otrzyma?

Ministerstwo Energii pracuje nad projektem ustawy, która wprowadzi możliwość otrzymywania dopłat do faktur za energię elektryczną. Program Energia Plus ma być finansowany z zysków ze sprzedaży praw do emisji dwutlenku węgla – donosi „Rzeczpospolita”.

energia dla plus

Rosnące ceny energii

Nowy program rządowy Energia Plus ma być dla odbiorców energii formą wsparcia w związku z prawdopodobnymi podwyżkami cen energii elektrycznej w 2019 roku. Dokładne stawki w taryfach energetycznych na przyszły rok poznamy w połowie grudnia, kiedy to decyzje o zatwierdzeniu (bądź nie) taryf ogłosi Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

porównywarka cen energii

Energia Plus – dodatek czy ulga podatkowa?

Resort energii zastanawia się nad formą wsparcia dla najuboższych odbiorców prądu. Rozważana jest m.in. opcja dodatku do rachunku za prąd oraz ulga podatkowa. Środki na nowy rządowy program mają pochodzić ze sprzedaży praw do emisji CO2, które w tym roku są szacowane na około 5,5 mld zł. Prawa te są zakupywane przez elektrownie i przemysł w przypadku wyczerpania darmowej puli emisji CO2. Według różnych prognoz rachunki za prąd w 2019 roku mogą wzrosnąć w skali roku o nawet 250 zł. Dofinansowanie w ramach Energii Plus ma wynosić ponoć 20 zł miesięcznie.

Dla kogo Energia Plus?

Jak ustaliła "Rzeczpospolita" wsparcie w ramach Energii Plus mają otrzymać odbiorcy prądu spełniający kryterium dochodowe. Z wstępnych informacji medialnych wynika, że będzie to kwota do 5 tys. netto na gospodarstwo domowe. Rząd zastanawia się także nad pośrednią pomocą, czyli dofinansowaniem sprzedawców energii elektrycznej, tak aby nie podnosili cen swoim klientom. Rozwiązanie to jednak mogłoby być uznane jako niedozwolona pomoc publiczna.

Agnieszka Książek, Redaktor naczelna

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
artykuły
Archiwum
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7