Aktualności
Start Aktualności Nowelizacja specustawy przesyłowej
Artykuł

Nowelizacja specustawy przesyłowej

W piątek w Sejmie uchwalono nowelizację specustawy przesyłowej. W planach jest kilka ważnych inwestycji w sieci energetyczne, które mają zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii do milionów odbiorców.

linie przesyłowe

Specustawy przesyłowa

Specustawę przesyłową uchwalano dwa lata temu. Jej zadaniem jest przyspieszenie budowy sieci energetycznych o znaczeniu strategicznym. Praktycznie rzecz biorąc specustawa dot. linii najwyższych napięć, których właścicielem są Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Linie te są bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego nie tylko danego regionu, ale i całego kraju. Najważniejszym założeniem tej specustawy jest prawo do wywłaszczenia gruntów za odszkodowanie. Za wywłaszczony grunt właściciel otrzymuje odszkodowanie, którego wysokość jest uzgadniana w drodze negocjacji z wojewodą. Jeśli nie ma porozumienia to wysokość odszkodowania za wywłaszczenie ustala wojewoda.

Nowelizacja specustawy

W ubiegły piątek specustawa przesyłowa została znowelizowana. Za uchwaleniem nowelizacji była zdecydowana większość posłów – 413, przeciwko zagłosowało 20 posłów. W nowelizacji znalazł się zapis o alternatywnej linii dla magistrali Kozienice-Ołtarzew, która budzi sporo kontrowersji. Chodzi o możliwość przebudowy istniejącej linii jednotorowej Kozienice – Miłosna na linię dwutorową. Polskie Sieci Elektroenergetyczne podkreślają, że inwestycja ta jest niezbędna do niezawodnego zasilania w sumie około 8 mln odbiorców. W 2008 roku zdecydowano o budowie kolejnego bloku w elektrowni Kozienice, jednak konieczna jest budowa nowego połączenia bowiem istniejąca sieć nie jest w stanie zagwarantować niezawodne wyprowadzanie mocy z rozbudowanej elektrowni.

Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
artykuły
Archiwum
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7