Aktualności
Start Aktualności Rosnące ceny energii dla firm
Artykuł

Rosnące ceny energii dla firm

W kolejnych latach ceny prądu na rynku hurtowym prawdopodobnie nadal będą rosły. Jak podkreśla „Rzeczpospolita” to fatalna wiadomość dla przedsiębiorców, bowiem to znacząco wpływa na ich konkurencyjność.

rosną ceny energii dla firm

Wysokie wydatki na energię

Dziennik podaje, że w tej chwili na Towarowej Giełdzie Energii prąd w kontraktach na 2019 rok kosztuje już ponad 250 zł/MWh. W przypadku zakupu rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną w dniu dzisiejszym wydatki w porównaniu z poprzednim rokiem są wyższe o blisko 50%. Jak wyjaśnia "Rzeczpospolita" powodem tego stanu rzeczy są m.in. coraz to wyższe ceny węgla oraz uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Cytowany przez dziennik Paweł Puchalski, analityk DM BZWBK jest zdania, że te czynniki prawdopodobnie będą w kolejnych latach powodować wzrosty cen prądu.

porównanie cen energii

Drogi prąd a konkurencyjność

Dziennik podkreśla też, że w I półroczu w Polsce ceny energii w hurcie były wyższe niż w Niemczech, Czechach czy Szwecji. Droga energia dla firm oznacza małą konkurencyjność. Tomasz Ślęzak, członek zarządu ArcelorMittal Poland podkreśla, że krajach gdzie funkcjonują jego konkurenci ceny prądu albo w ogóle nie idą w górę, albo przynajmniej dynamika wzrostu jest mniejsza. Z kolei Henryk Kaliś, przewodniczący Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu jest zdania, że dobrze by było wdrożyć mechanizmy, które dają możliwość zakupu energii w terminowych kontraktach u dostawców zagranicznych. W jego opinii takie rozwiązanie spowodowałoby unormowanie sytuacji na rynku.

Agnieszka Książek, Redaktor naczelna

 

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Zobacz też inne aktualności
Ceny prądu dla domu wzrosły, a dla firm?
09 Marzec 2015

Ceny prądu dla domu wzrosły, a dla firm?

Opłaty za energię elektryczną w roku 2015 poszły w górę. Nieznaczną podwyżkę odczuli odbiorcy indywidualni. Czy i ewentualnie o ile wzrosły rachunki z...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7