Aktualności
Start Aktualności Średnie ceny energii znowu w górę
Artykuł

Średnie ceny energii znowu w górę

Jak informują analitycy WiseEuropa już trzeci miesiąc z rzędu ceny nośników energii idą w górę. Przyczyną podwyżek jest drożejący w szybkim tempie węgiel.

Ceny paliw stałych

W październiku br. najbardziej podrożały paliwa stałe, które są przeznaczone na opał. W porównaniu do września br. ceny wzrosły o blisko 3%. Ceny węgla już od pięciu miesięcy idą w górę. W ubiegłym miesiącu zanotowano rekordowe ceny – o około 9% wyższe niż te w ubiegłym roku. Jak piszą analitycy WiseEuropa tak dynamiczny wzrost jest spowodowany problemami logistycznymi na kolei, wzrostem cen węgla na świecie oraz niedoborem wysokiej jakości krajowego surowca.

Ceny prądu, gazu i ciepła

Drożejący węgiel może przełożyć się na wzrost cen innych nośników energii. URE nie odniósł się jeszcze do wniosków firm energetycznych o podniesienie taryf dla gospodarstw domowych na rok 2018. W październiku średnia cena energii elektrycznej pozostawała na podobnym poziomie jak we wrześniu. Gaz z kolei podrożał o 0,2%, a energia cieplna staniała o 0,1%.

Ceny energii w UE

Średnie ceny energii w UE wzrosły o 0,66%. Ceny nośników energii najbardziej podrożały we Włoszech – o 1,12%. W październiku obniżki cen odczuli tylko niemieccy konsumenci. Tam za energię trzeba było zapłacić o 0,1% mniej. Natomiast w ujęciu rocznym energia podrożała najbardziej w Wielkiej Brytanii oraz Francji – o 4,6%. Najmniejsze podwyżki zanotowano z kolei w Niemczech – o 1,25% oraz Polsce – o 2,15%.

Agnieszka Książek, Redaktor naczelna

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Dla domu dom
Porównaj oferty na fotowoltaikę i oszczędzaj nawet 40%
firma Dla firmy
Zobacz też inne aktualności
Średnia cena prądu w UE w dół, w Polsce w górę
30 Listopad 2017

Średnia cena prądu w UE w dół, w Polsce w górę

Eurostat opublikował dane dot. średnich cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Unii Europejskiej. W pierwszym półroczu 2017 roku średnie ...
Ceny prądu najniższe od ponad 10 lat!
05 Styczeń 2016

Ceny prądu najniższe od ponad 10 lat!

W 2015 roku średnie ceny energii w hurcie były najniższe od 2004 roku – donosi gramwzielone.pl powołując się na agencję prasową Bloomberg. Spadek cen ...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7