Fot. Flickr.com
Ile energii zużywają?
Statystycznie rzecz biorąc, mieszkaniec Islandii rocznie zużywa aż 53,274 kilowatogodzin. Ponad połowę mniej, a dokładnie 23,174 kWh zużywa Norweg. Kolejne miejsca zajęły również kraje skandynawskie tj. Finlandia oraz Szwecja, gdzie średnie roczne zużycie energii na jedną osobę wynosi odpowiednio 15,738 kWh i 14,030 kWh. Przeciętny Amerykanin w skali roku zużywa z kolei 13,246 kWh, a Japończyk 7,848 kWh.
Jak liczą ilość energii?
Listę zużycia energii przygotowali specjaliści Banku Światowego. Ich głównym źródłem były dane pochodzące z satelity pogodowej Suomi NPP, której właścicielem jest amerykańska agencja National Oceanic and Atmospheric Administration. Na satelicie zamontowany jest czujnik IVIIRS, który mierzy ilość energii wypromieniowanej przez atmosferę, lądy, oceany oraz lodowce. Dane te dają obraz Ziemi, który z kolei można odfiltrować i uzyskać obraz światła miast, pożarów czy gazowych pochodni (są to urządzenia w kształcie komina, które spalają niezagospodarowany gaz w instalacjach wydobywczych ropy naftowej, koksowniach, rafineriach etc.)
Dlaczego Północ zużywa najwięcej energii?
Tak duże zużycie energii w krajach północnych jest spowodowane słabym zaludnieniem, energochłonnym przemysłem, bogatymi zasobami naturalnymi (co przyczynia się do łatwej i taniej produkcji energii) oraz sporym zapotrzebowaniem wynikającym z surowego klimatu tej części Europy (zima jest tu długa i ciemna). Przykładowo, na Islandii największymi konsumentami energii są trzy huty aluminium. Ich światło nie jest co prawda wyraźne z orbity, jednak zdaniem ekspertów zużywają one 5 razy więcej energii niż wszyscy mieszkańcy tego państwa. Z kolei Norwegowie w większości posiadają system ogrzewania domów i grzania wody oparty na elektryczności, stąd tak duże zużycie energii. Kraje północne mające największy poziom konsumpcji produkują energię w oparciu o odnawialne źródła energii. Dlatego też ich emisja gazów cieplarnianych jest na niskim poziomie.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna