FAQ
Start FAQ Co to jest uziemienie?
Artykuł

Co to jest uziemienie?Uziom to wymagany element każdej instalacji elektrycznej, obecnie zasady projektowania uziemienia fundamentalnego jaki i uziomu okopowego znajdują się w normie PN-EN 62305-3:2009.
Instalacja uziemiająca spełnia formę ochroną budynku: przeciwpożarową i odgromnikową. Jednak korzyści posiadania uziemienia są większe. Uziom wpływa na:
  • poprawę pracy całej instalacji elektrycznej,
  • wyrównuje potencjał instalacji odprowadzając energię przepięciową powstałą podczas wyładowań atmosferycznych,
  • rozprasza w ziemi uderzenie pioruna,
  • w przypadku wystąpienia zwarcia odprowadza prąd do gruntu.
W gniazdkach wtykowych uziomem jest bolec inaczej styk ochronny, oświetlenie posiada uziom w postaci zacisków ochronnych. Pojawiające się niebezpieczne napięcie jest poprzez uziom odprowadzane do gruntu. Nowoczesne budynki wyposażone są w uziom fundamentowy, stalowy pręt zatopiony w fundamencie budynku. Starsze budynki nieposiadające uziemienia zabezpiecza się uziomem otokowym. Okopuje się budynek zachowując metrową odległość od muru i na głębokości 0,5-0,8 m, kładzie się płaskownik. Jako materiał uziemiający stosuje się miedź ocynkowaną lub w gołej postaci, normy nie zabraniają by w tym celu wykorzystać także stal cynkowaną na gorąca bądź elektrolitycznie miedziowaną. Uziom pionowy natomiast polega na wbijaniu prętów wykonanych z specjalnych materiałów w grunt, pręty wbija się wzdłuż linii budynku zwłaszcza na narożnikach. 

Dla domu dom
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
firma Dla firmy
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7