Od kilkunastu jak w Polsce prowadzi się wiele kampanii informacyjnych poświęconych racjonalnemu użytkowaniu energii w firmach jak i gospodarstwach domowych. Tego typu panele informacyjne poruszają kwestie oszczędzania energii jak i rozwiązań dotyczących efektywnego wykorzystywania urządzeń elektrycznych. Temat ten będzie powracał zwłaszcza teraz kiedy przed Polską stoją nowe wyzwania, które mają na celu obniżenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery i zwiększenie udziału pozyskiwanie energii poprzez korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Czym jest efektywność energetyczna? Definicje są różne jedna mówi, że efektywność to ilość zaoszczędzonej energii za pomocą pomiarów, a następnie wdrożenia środka, który pomoże zmniejszyć ilość zużywanej energii. Hasło efektywność energetyczna powinna wzbudzać skojarzenia z oszczędnością prądu, efektywnym jej wykorzystanie czy racjonalnym gospodarowaniem. Spotyka się też określenie, że efektywność to wszelkie procesy mające na celu zmniejszenie zużycia energii. W jaki sposób można ograniczyć konsumpcję energii w prosty sposób? Oto kilka podpowiedzi.
Obniżenie rachunków za energię elektryczną
Prowadząc swoje badania Organizacja WWF obliczyła, że gdyby wszelkie urządzenia elektryczne znajdujące się na terenie całej Polski odłączyć z prądu a nie jak to zwykle bywa pozostawiając je w trybie czuwania to oszczędności prądu kształtowałyby się na poziomie 2,5 mln MWh, wartych około 850 mln zł. Tyle średnio wytwarza Elektrownia Ostrołęka podczas swojej rocznej pracy.
Obniżenie rachunków za ogrzewanie
Nie ważne czy ogrzewamy budynek węglem, prądem czy gazem obniżenie kosztów zawsze się przyda. Jednym ze sposobów jest zapewnienie odpowiedniej termoizolacji budynki. Dzięki temu dom nie wymaga dużej ilości energii na ich ogrzanie. Drugi sposób to dostosowanie temperatury panującej w pomieszczeniu do faktycznych potrzeb. Redukując koszty ogrzewania o 2-3st C możemy zredukować rachunki, a jeśli do ogrzewania wykorzystujemy energię elektryczną to obniżamy też jej efektywność.
Ochrona klimatu
Istnieje wiele sposobów na produkcję dwutlenku węgla, jednak tego gazu nikt nie produkuje celowo jest on wytwarzany jako efekt uboczny spalania. Energia jaka nie jest przetwarzana na pracę urządzeń niepotrzebnie ogrzewa czy to obudowę telewizora, komputera czy silnik lodówki. Jak podaje WWF, gdyby wszystkie obecne na rynku chłodziarki i zamrażarki posiadałyby klasę A to można by w ciągu jednego roku ograniczyć emisję CO2 o 2,7.