FAQ
Start FAQ Energetyka jądrowa, co warto wiedzieć
Artykuł

Energetyka jądrowa, co warto wiedziećWiedza o energetyce jądrowej
Wszelkie powstające w rządzie plany, dokumenty poruszające tematykę energii jądrowej zawierają w swej treści ówczesne konsultacje społeczne. Ministerstwo stawia na edukację dlatego prowadzone są strony internetowe o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Zgodnie z Programem polskiej Energetyki Jądrowej (PEJ) w szkołach mają pojawić się zajęcia edukacyjne. W celu kształcenia społeczeństwa ministerstwo ma zamiar edukować społeczeństwo na wielu płaszczyznach poprzez programy programy telewizyjne, radiowe, artykuły w prasie codziennej czy specjalistycznej. Tak więc przyszłość energetyki zależy między innymi od społeczeństwa, a jak wiadomo przekonania w tej dziedzinie są różne, niektóre oparte są na wiedzy inne jedynie na informacjach jakie do nich dotrą poprzez masowe środki przekazu. Tym bardziej po katastrofie elektrowni w Fukushimie i konsekwencjami trwającymi do dziś w tym rejonie.
 
Ekonomika
Samo przekonywanie, że pozyskiwanie energii elektrycznej jest ekonomicznie opłacalne nie wystarczy. Aby przekonać społeczeństwo należy informować nie tylko o wadach ale także zaletach. Obecnie sondaże głoszą, że poparcie dla energetyki jądrowej w Polsce szacuje się na poziomie 40-60%. Ponad 40% ankietowanych nie miałoby nic przeciwko temu aby w pobliżu ich miejsca zamieszkania powstała elektrownia, jednak trzeba zaznaczyć, że badania te były prowadzone przed wyżej opisywaną katastrofą.
Wady:
  • Ogromne koszty jakie potrzebne są to rozpoczęcia inwestycji,
  • Problemy z nieodzownym składowaniem odpadów radioaktywnych, zarówno dotyczą one lokalizacji jak i kosztów jakie pochłaniają,
  • W przypadku awarii reaktora wystąpią nieodwracalne skutki skażenia środowiska,
  • Uran jest pierwiastkiem, którego złoża ulegają wyczerpaniu, jednak jest on bardzo wydajny i szacuje się, że obecne złoża wystarczą na kilkaset lat.
  • Trudny wybór lokalizacji, elektrownie powinny znajdować się daleko od terenów zamieszkałych i jednocześnie blisko źródeł wody, a tereny położone blisko wody są jednocześnie terenami zaludnionymi. Tereny takie narażone są dodatkowo na większe działanie kataklizmów np. huraganów czy fal tsunami.
Zalety:
  • Niska emisja CO2 do atmosfery,
  • Wzrost gospodarczy w pobliżu elektrowni spowodowany atrakcyjnymi warunkami cenowymi energii,
  • Większy potencjał elektryczny 1 gram uranu daje taki sam efekt co spalenie pond 1,5 tony węgla.
 
Jak powstaje prąd w elektrowni
Jeśli wiecie jak powstaje prąd w elektrowniach węglowych to w zasadzie wiecie jak działają elektrownie atomowe. Oczywiście istnieją pewne różnice jedną i najważniejszą z nich jest paliwem nie jest węgiel ale uran. Ciepło nie powstaje w wyniku spalania w kotle ale w reaktorze gdzie dochodzi do rozstrzępienia uranu. Pierwiastek umieszczony w prętach paliwowych gdzie poddawany jest rozstrzępieniu. Całość reakcji przebiega w sposób kontrolowany, aby nie doszło do lawinowego rozstrzępienia i w efekcie do wybuchu niczym w bombie atomowej. O opóźnienie reakcji dbają odpowiednie paliwa chłodzące i moderator, który m okazuje się być woda. Spełnia ona chłodzącą, ochładza reaktor oraz wspomnianego już moderatora. Dalszy proces wytwarzania energii polega na tym, że powstała w wyniku reakcji łańcuchowej ciepło ogrzewa wodę, która zamienia się w parę, a ta napędza łopatki turbiny wprowadzając w ruch wirniki prądowe turbogeneratorów. Jak widać proces produkcji prądu jest podobny a zarazem zupełnie inny, dokładny opis reakcji chemicznych zachodzących w reaktorze wymaga bardzo obszernego opisu i przepełniony jest językiem specjalistycznym, chcących więc dowiedzieć się więcej odsyłamy do literatury fachowej.  

Dla domu dom
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
firma Dla firmy
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7