FAQ
Start FAQ Energetyka jądrowa, co warto wiedzieć
Artykuł

Energetyka jądrowa, co warto wiedziećWiedza o energetyce jądrowej
Wszelkie powstające w rządzie plany, dokumenty poruszające tematykę energii jądrowej zawierają w swej treści ówczesne konsultacje społeczne. Ministerstwo stawia na edukację dlatego prowadzone są strony internetowe o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Zgodnie z Programem polskiej Energetyki Jądrowej (PEJ) w szkołach mają pojawić się zajęcia edukacyjne. W celu kształcenia społeczeństwa ministerstwo ma zamiar edukować społeczeństwo na wielu płaszczyznach poprzez programy programy telewizyjne, radiowe, artykuły w prasie codziennej czy specjalistycznej. Tak więc przyszłość energetyki zależy między innymi od społeczeństwa, a jak wiadomo przekonania w tej dziedzinie są różne, niektóre oparte są na wiedzy inne jedynie na informacjach jakie do nich dotrą poprzez masowe środki przekazu. Tym bardziej po katastrofie elektrowni w Fukushimie i konsekwencjami trwającymi do dziś w tym rejonie.
 
Ekonomika
Samo przekonywanie, że pozyskiwanie energii elektrycznej jest ekonomicznie opłacalne nie wystarczy. Aby przekonać społeczeństwo należy informować nie tylko o wadach ale także zaletach. Obecnie sondaże głoszą, że poparcie dla energetyki jądrowej w Polsce szacuje się na poziomie 40-60%. Ponad 40% ankietowanych nie miałoby nic przeciwko temu aby w pobliżu ich miejsca zamieszkania powstała elektrownia, jednak trzeba zaznaczyć, że badania te były prowadzone przed wyżej opisywaną katastrofą.
Wady:
  • Ogromne koszty jakie potrzebne są to rozpoczęcia inwestycji,
  • Problemy z nieodzownym składowaniem odpadów radioaktywnych, zarówno dotyczą one lokalizacji jak i kosztów jakie pochłaniają,
  • W przypadku awarii reaktora wystąpią nieodwracalne skutki skażenia środowiska,
  • Uran jest pierwiastkiem, którego złoża ulegają wyczerpaniu, jednak jest on bardzo wydajny i szacuje się, że obecne złoża wystarczą na kilkaset lat.
  • Trudny wybór lokalizacji, elektrownie powinny znajdować się daleko od terenów zamieszkałych i jednocześnie blisko źródeł wody, a tereny położone blisko wody są jednocześnie terenami zaludnionymi. Tereny takie narażone są dodatkowo na większe działanie kataklizmów np. huraganów czy fal tsunami.
Zalety:
  • Niska emisja CO2 do atmosfery,
  • Wzrost gospodarczy w pobliżu elektrowni spowodowany atrakcyjnymi warunkami cenowymi energii,
  • Większy potencjał elektryczny 1 gram uranu daje taki sam efekt co spalenie pond 1,5 tony węgla.
 
Jak powstaje prąd w elektrowni
Jeśli wiecie jak powstaje prąd w elektrowniach węglowych to w zasadzie wiecie jak działają elektrownie atomowe. Oczywiście istnieją pewne różnice jedną i najważniejszą z nich jest paliwem nie jest węgiel ale uran. Ciepło nie powstaje w wyniku spalania w kotle ale w reaktorze gdzie dochodzi do rozstrzępienia uranu. Pierwiastek umieszczony w prętach paliwowych gdzie poddawany jest rozstrzępieniu. Całość reakcji przebiega w sposób kontrolowany, aby nie doszło do lawinowego rozstrzępienia i w efekcie do wybuchu niczym w bombie atomowej. O opóźnienie reakcji dbają odpowiednie paliwa chłodzące i moderator, który m okazuje się być woda. Spełnia ona chłodzącą, ochładza reaktor oraz wspomnianego już moderatora. Dalszy proces wytwarzania energii polega na tym, że powstała w wyniku reakcji łańcuchowej ciepło ogrzewa wodę, która zamienia się w parę, a ta napędza łopatki turbiny wprowadzając w ruch wirniki prądowe turbogeneratorów. Jak widać proces produkcji prądu jest podobny a zarazem zupełnie inny, dokładny opis reakcji chemicznych zachodzących w reaktorze wymaga bardzo obszernego opisu i przepełniony jest językiem specjalistycznym, chcących więc dowiedzieć się więcej odsyłamy do literatury fachowej.  

Dla domu dom
Porównaj oferty na fotowoltaikę i oszczędzaj nawet 40%
firma Dla firmy
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7