FAQ
Start FAQ Jak zlokalizować zwarcie instalacji elektrycznej?
Artykuł

Jak zlokalizować zwarcie instalacji elektrycznej?Osoby, które powinny dokonywać tego typu czynności muszą posiadać specjalistyczną wiedzę oraz uprawnienia. Pamiętajmy prąd elektryczny jest groźny, a zabawa w elektryka może zakończyć się tragedią. Dlatego do wykrycia uszkodzeń i zwarć instalacji elenktycznej nie powinny zabierać się osoby niepowołane, dodatkowo należy posiadać odpowiednie narzędzia jak i odzież ochronną.

Jedną z metod pozwalającą znaleźć usterkę nosi nazwę ”mostka,” dzięki niej precyzyjnie ustalimy lokalizację usterki z dokładnością do maksymalnie 2 metrów. Jednak musimy znać długość mierzonego odcinka. Dodatkowo winniśmy zmierzyć tu rezystancję lub pojemność danego odcinka, na takiej podstawie znajduje się uszkodzenie. Niezbędnym elementem jest posiadanie przynajmniej jednej żyły, która nie jest uszkodzona. Kłopot pojawi się kiedy posiadamy przewód jednożyłowy lub gdy dwie żyły w przewodzie dwużyłowym są uszkodzone. Kolejną metoda wymaga posiadania reflektorometru impulsów, którym wysyłamy impulsy prądu o jednostkach czasu 25 – 100ns, które mają odbić się od miejsca zmiany impedencji. Zwarcia i przerwy zostaną wychwycone po dokonaniu obliczeń odległości, którą przebiega impuls. Wadą jest to, że jeśli ustawimy reflektometr blisko uszkodzenia, to pomiar się nie uda. Jest jeszcze metoda akustyczna, wykorzystuje ona udary napięciowe a metoda zmiany kierunku przepływu prądu czy wyładowania oscylacyjne.

Jak widać lokalizację usterki lepiej zostawić specjalistom, może będzie nas to trochę kosztować ale nie warto stawić na szali własnego zdrowia i życia.


Dla domu dom
Porównaj oferty na fotowoltaikę i oszczędzaj nawet 40%
firma Dla firmy
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7