Co to jest moc bierna?
Wszystkie urządzenia elektryczne potrzebują energii biernej do wytworzenia pola magnetycznego. Zapotrzebowanie na moc bierną wskazują głównie silniki, transformatory ale także świetlówki kompaktowe. Energia bierna nie jest przetwarzana bezpośrednio na pracę urządzeń jednak jest niezbędna do jej wykonywania, dlatego urządzenia muszą ją pobierać, krąży ona między źródłem a urządzeniem. Urządzenia potrzebują moc bierną w systemie elektromagnetycznym, która jest związana z wytworzeniem pola magnetycznego. Energia bierna jest tak samo pożądana jak i nie wskazana, bowiem moc ta ma negatywny wpływ na generatory i całą sieć jaką zarządza dystrybutor
Gdzie powstaje moc bierna
Generatory synchroniczne są odpowiedzialne za wytwarzanie prądu elektrycznego przeznaczonego dla odbiorników indukcyjnych i rezydencyjnych. Energię bierną wytwarzają też kondensatory do kompensacji mocy biernej, działającej równolegle. Kolejnymi źródłami jakie wytwarzają moc bierną elementy technologii odpowiedzialne za sterowanie m.in. FACTS: SVC i SVG. Linie elektromagnetyczne ze względu na swoją dużą pojemność także są źródłami mocy biernej. W liniach wysokich napięć produkcja mocy jest ogromna dlatego instaluje się na nich specjalne dławniki. Linie kablowe podczas przesyłu wytwarzają znacznie więcej mocy niż te zakopane w ziemi, dlatego stosuje krótkie linie zasilane prądem stałym.
Kompensacja
Zagadnienie to rozumiane jest jako równoważenie, w tym przypadku mocy biernej aby nadmiar jej nie powodował uszkodzeń sieci i linii energetycznych a w dalszych etapach spowodowałby spadek jakości energii jaką zasilane są urządzenia. Niekiedy kompensacja polega na tym aby wytworzyć ją w miejscu docelowym, nie trzeba jej wtedy pobierać od wytwórcy jednak, wówczas liniami przesyłowymi pobiera się samą moc i to o dużych parametrach.
Eliminacja mocy biernej
Przesył mocy biernej jest nieopłacalny dlatego dystrybutorzy chętnie pobierają za niego opłatę, prawdą jest, że mnie można go też całkowicie wyeliminować. Gdyby jednak udało się to zrobić mogłyby na tym ucierpieć niektóre urządzenia. Obecnie do najbardziej popularnych sposobów, aby utrzymywać moc bierną na najbardziej optymalnym poziomie jest korzystanie z silnika, który jest odpowiednio dobrany do mocy urządzenia napędzanego. Dodatkowo należy odpowiednio ustalić tryb pracy, silnik nie powinien być przeciążony bardziej niż 70% ich mocy znamionowej. Eliminacja trybu pracy urządzenia na trybie jałowym, maszyny pracują na tym biegu kiedy nie przywiązuje się wagi do procesu technologicznego, jest on prowadzony niechlujnie. Stosowanie ograniczników biegu jałowego jest dobrym rozwiązaniem, wówczas silnik nie potrzebuje tyle energii na rozruch. Warto zwrócić więcej uwagi odnośnie tego zagadnienia gdyż prawidłowe gospodarowanie pracą urządzeń przyczynia się do zmniejszenia mocy czynnej jak i utrzymywania w ryzach poboru energii biernej. Bardziej zaawansowanie poradzą sobie z mocą bierną „dostrajając” silnik i przełączając jego zwoje. Niektóre zwoje niedociążonych silników można zmienić z trójkąta w gwiazdkę, jednak tylko przy obciążeniu nie większym niż 50%. Skutecznie okazuje się także stosowanie silników zwartych zamiast pierścieniowych, oraz używanie silników synchronicznych. Te drugie można wykorzystywać aby napędzać pompy, wentylatory czy sprężarki. Jednym z najczęściej zalecanych sposobów jest też konserwacja silników czy prawidłowo przeprowadzony remont instalacji.