FAQ
Start FAQ Z czego wynika możliwość zmiany sprzedawcy energii elektrycznej?
Artykuł

Z czego wynika możliwość zmiany sprzedawcy energii elektrycznej?  Możliwość zmiany sprzedawcy prądu istnieje w naszym kraju już od kilku lat i wynika bezpośrednio z Ustawy Prawo Energetyczne uchwalonej przez Sejm RP w dniu 10 kwietnia 1997 roku. Celem ustanowienia tego prawa, jest m.in. tworzenie warunków do przeciwdziałania negatywnym skutkom naturalnych monopoli i równoważenia interesów przedsiębiorstw energetycznych i odbiorców energii. Konkurencja w zakresie sprzedaży energii w Polsce wynika z Dyrektywy 2003/54/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 czerwca 2003 roku. Od 1 lipca 2007 roku każdy klient niezależnie od tego, czy jest to osoba prywatna czy firma, ma możliwość korzystania z zasady TPA (Third Party Access), czyli dostępu stron trzecich do sieci.

W myśl powyższych regulacji rozdzielono działalność prowadzoną przez przedsiębiorstwa energetyczne na dwie części:

  • Pierwsza odpowiedzialna za dystrybucję – gdzie pozostał utrzymany monopol naturalny (bez wprowadzania zasad konkurencyjności – Operatorzy Systemów Dystrybucyjnych)

  • Druga odpowiedzialna za obrót (sprzedaż) - tu realizowana jest zasada konkurencyjności (Sprzedawcy Energii Elektrycznej)


Dla domu dom
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
firma Dla firmy
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7