FAQ
Start FAQ Z czego wynika możliwość zmiany sprzedawcy energii elektrycznej?
Artykuł

Z czego wynika możliwość zmiany sprzedawcy energii elektrycznej?  Możliwość zmiany sprzedawcy prądu istnieje w naszym kraju już od kilku lat i wynika bezpośrednio z Ustawy Prawo Energetyczne uchwalonej przez Sejm RP w dniu 10 kwietnia 1997 roku. Celem ustanowienia tego prawa, jest m.in. tworzenie warunków do przeciwdziałania negatywnym skutkom naturalnych monopoli i równoważenia interesów przedsiębiorstw energetycznych i odbiorców energii. Konkurencja w zakresie sprzedaży energii w Polsce wynika z Dyrektywy 2003/54/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 czerwca 2003 roku. Od 1 lipca 2007 roku każdy klient niezależnie od tego, czy jest to osoba prywatna czy firma, ma możliwość korzystania z zasady TPA (Third Party Access), czyli dostępu stron trzecich do sieci.

W myśl powyższych regulacji rozdzielono działalność prowadzoną przez przedsiębiorstwa energetyczne na dwie części:

  • Pierwsza odpowiedzialna za dystrybucję – gdzie pozostał utrzymany monopol naturalny (bez wprowadzania zasad konkurencyjności – Operatorzy Systemów Dystrybucyjnych)

  • Druga odpowiedzialna za obrót (sprzedaż) - tu realizowana jest zasada konkurencyjności (Sprzedawcy Energii Elektrycznej)


Dla domu dom
Porównaj oferty na fotowoltaikę i oszczędzaj nawet 40%
firma Dla firmy
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7